Sumnjivi tenderi i špijuniranje novinara: mali srpski grad u kandžama korupcije

16. May 2025.
Tristotine kilometara od Beograda, srpske prestonice koju je zahvatio do sada neviđeni antikorupcijski pokret, nezavisna medijska kuća FAR istraživala je sumnjive aktivnosti predsednika opštine Dimitrovgrad. Njihov rad ih je stavio na metu moćne državne obaveštajne službe. Međunarodna mreža novinara Forbidden stories udružila je snage sa FAR-om kako bi istražili sumnjive ugovore o izvođenju radova finansiranih javnim novcem.
143
Foto: Forbidden Stories

Autor: Alexander Abdelilah (Forbidden Stories) / FAR (Srbija), Izvor i foto: Forbidden Stories

Ključne tačke

• Novinar FAR-a bio je meta alata za sajber nadzor dok je, između ostalog, istraživao navodnu korupciju u Dimitrovgradu;

• Na osnovu dokumenata koje smo analizirali, pozivi za javne nabavke su, izgleda, sastavljeni na način koji favorizuje kompaniju „Drumovi A&D“, građevinsku kompaniju poznatu po upitnoj realizaciji nedavnih projekata u Dimitrovgradu;

• Naša istraga otkriva veze između predsednika opštine Dimitrovgrad i kompanija bliskih poliklinici koja ga zapošljava, uključujući i potencijalni sukob interesa.

Dok ulicama Beograda i dalje odjekuju antikorupcijski slogani najvećeg protesta u zemlji u poslednjih nekoliko decenija, održanog 15. marta, na jugoistoku Srbije se odvija manje poznata bitka.

Okidač je umanjena verzija zloupotreba koje su izvele stotine hiljada građana Srbije na ulice, mašući slikama krvavih ruku koje simbolizuju „korupciju koja ubija“ (videti dole). Problematične prakse vlasti u Dimitrovgradu su značajno uticale na rad onlajn medija FAR, smeštenog u Dimitrovgradu, opštini sa 8.000 stanovnika, blizu bugarske granice, 300 kilometara od prestonice. Lokalni novinari ovog medija, koje predsednik opštine zbog njihovog izveštavanja tretira kao najomraženije, bili su meta agresivne operacije destabilizacije.

 

Građani Srbije izlaze na ulice protiv korupcije, autoritarizma i represije

Nacionalni pokret koji je razdrmao Srbiju formiran je u znak sećanja na 16 žrtava poginulih u nesreći na glavnoj železničkoj stanici u Novom Sadu — drugom najvećem gradu u zemlji sa 300.000 stanovnika — 1. novembra 2024. godine, kada se srušila nadstrešnica. Pored ovog pojedinačnog incidenta, mnoge sive zone i sumnje na nezakonito postupanje koje prate rekonstrukciju železničke stanice finansiranu javnim novcem, učinile su je simbolom korupcije u zemlji.

Skandal je deo mnogo šireg načina delovanja režima. Građani Srbije su se nadali povratku demokratije nakon pada diktatora Slobodana Miloševića 5. oktobra 2000. godine, ali je jedan čovek uništio njihove nade. Njegovo ime je Aleksandar Vučić, bivši Miloševićev ministar informisanja krajem 1990-ih. Vučić, kome je ovo drugi mandat na funkciji predsednika, radio je na tome da marginalizuje opoziciju i ućutka nezavisne medije. Tokom njegove vladavine, zemlja je pala za 44 mesta na Indeksu slobode štampe Reportera bez granica i za 27 mesta na Indeksu percepcije korupcije organizacije Transparensi internešenela.

Vučićev režim je optužen za zloupotrebu medija radi „sticanja nepravedne političke prednosti, napada na političke protivnike i širenja dezinformacija“, navodi se u izveštaju Evropskog parlamenta iz 2022. godine. Ova ofanziva nije poštedela nikoga, od prestonice do najudaljenijih delova zemlje. Prema rečima Aleksandra Đorđevića, novinara srpskog ogranka Balkanske istraživačke mreže, novinari su „meta države i policije kako bi zaštitili vladajuću stranku. Demokratske institucije u Srbiji su u ozbiljnoj opasnosti“. To se ogleda i u tome što su dvojica Đorđevićevih kolega bili meta pokušaja hakovanja korišćenjem špijunskog softvera Pegazus prošlog februara, prema podacima Bezbednosne laboratorije Amnesti internešenela.

 

Mnogobrojne uloge predsednika opštine Dimitrovgrad

Za razliku od tragedije u Novom Sadu, u Dimitrovgradu, malom gradu okruženom zelenim brdima blizu bugarske granice, niko nije poginuo. Međutim, pitanja o dodeli ugovora za izvođenje radova finansiranih javnim novcem su takođe u srži tenzija između novinara FAR-a i predsednika opštine Vladice Dimitrova. Dimitrov, aparatčik vladajuće stranke SNS, otvoreno je napadao FAR tokom svojih devet godina na mestu najvišeg nosioca vlasti u ovoj opštini.

„Da budemo jasni… to je opozicioni medij“, rekao je lokalnoj TV stanici u martu 2023. godine, nakon što je FAR otkrio da je grad kupio polovni Audi A6 po ceni od 41 hiljadu evra. Ovo je bio jedan od mnogih napada koje su pretrpeli lokalni reporter Slaviša Milanov i njegove kolege od osnivanja FAR-a 2016. godine.

Napadi su se ubrzali kada su mediji počeli da istražuju izgradnju četvorospratnice na periferiji susednog grada Pirota. U zgradi, koju je izgradila kompanija „Drumovi A&D“ – lokalna kompanija koja je dobila brojne javne tendere – nalaze se privatne medicinske poliklinike sa najsavremenijom opremom, u kojoj radi desetine specijalista. Među njima je i Vladica Dimitrov, koji radi kao radiolog. Upravo je ta paralelna uloga navela novinare FAR-a da detaljnije ispitaju aktivnosti gradonačelnika.

Milanov i njegove kolege su usmerili pažnju na mali krug pojedinaca i kompanija koje gravitiraju oko Dimitrova. Vlasnici Deva Med grupe, koja je vlasnik medicinske opreme koju koriste poliklinike su Goran Denčić, koji je vlasnik zgrade u kojoj su smeštene poliklinike i Snežana Mitić, svastika predsednika opštine. Supruga Gorana Denčića, Nevena Denčić, ima 50% udela u preduzeću Drumovi A&D koje realizuje građevinske projekte finansirane javnim novcem. Ovaj bračni par Denčić tako ima koristi od ugovora koje dobijaju na javnim nabavkama na teritoriji Dimitrovgrada, a istovremeno poseduje zgradu i medicinsku opremu poliklinike u kojoj predsednik opštine radi kao radiolog.

U zdravstvenom objektu, koji je izgradila kompanija Drumovi A&D, nalazi se poliklinika koja zapošljava i suprugu predsednika opštine, Vanju Dimitrov, akušera-ginekologa. Direktorka Deva Med grupe – Maja Cvitanović Vujanović, bila je zaposlena u administraciji Dimitrovgrada tokom 2019. godine.

Uprkos kristalno jasnim dokazima, početkom 2024. godine, neka dešavanja su zaustavile FAR u njegovom radu na slučaju. “Forbidden stories” je izašao na teren kako bi nastavila istraživački rad u sadejstvu sa lokalnim novinarima.

 

Novinar ispitivan i sajber-praćen

Za volanom svog automobila, jednog sunčanog jutra krajem prošlog marta, Milanov je improvizovao obilazak gradilišta u Pirotu i Dimitrovgradu kojima upravlja „Drumovi A&D“, kompanija za koju se pretpostavlja da je bliska predsedniku opštine i privatnim poliklinikama. Na jednom mestu je primetio da je deo trotoara na brzinu renoviran. Na drugom, put se raspadao. Podsećajući na planinskog vodiča u svojoj narandžastoj perjanoj jakni i sportskim naočarama za sunce, lokalni novinar poznaje svaki kutak ovog brdovitog područja, čiju topografiju prati sve, od istorijskog osmanskog uticaja do istorije prisilnih nestanaka pod Titom, što i dalje proganja umove ljudi.

Upravo za istim tim volanom, u februaru 2024. godine, Milanova su zaustavili policajci i sproveli u policijsku stanicu. Tamo je, dok su ga policajci detaljno ispitivali o njegovim aktivnostima kao novinara, na njegov mobilni telefon instaliran špijunski softver, sposoban da izvuče šifrovane razgovore, lične fotografije i imena izvora – uključujući i one koji ga obaveštavaju o vezama između predsednika i DEVA MED grupe, što je navelo neke da prekinu svaki kontakt sa novinarem. Softver, nazvan NoviSpay, primetili su stručnjaci iz Bezbednosne laboratorije Amnesti internešenela nakon što je Milanov otkrio da su mobilni podaci i vaj-faj bili isključeni na njegovom telefonu tokom policijskog razgovora. U izveštaju Amnesti navodi višestruke veze između špijunskog softvera NoviSpay i srpske obaveštajne službe BIA, što omogućava „jasno pripisivanje ove porodice špijunskog softvera i kampanje agenciji BIA“. Nakon što ih je kontaktirao časopis „Forbidden stories“, BIA i srpske državne vlasti nisu odgovorile na naše zahteve.

Ovo je bila samo još jedna prepreka u već rizičnoj istrazi. Detalji istraživanja nisu mogli biti objavljeni na veb stranici FAR-a iz straha od pravnih posledica. Bez boljih opcija, neki od nalaza su podeljeni na ličnim Fejsbuk profilima novinara FAR-a kao činovi prkosa u sve represivnijem okruženju.

Vesna Radojević, novinarka Mreže za izveštavanje o kriminalu i korupciji (KRIK), izjavila je za Forbidden Stories da je ovo „apsurdna“ situacija. „To su samo neke male priče o lokalnoj samoupravi, a naša država je bila spremna da koristi i zloupotrebi svoja sredstva da instalira NoviSpy u (Milanovljev) telefon kako bi dobila odgovor na pitanje: “U redu, ko je vaš izvor?’“, rekla je.

Nakon što je Amnesti internešenel otkrio hakovanje prošlog decembra, tenzije se nisu smirile – upravo suprotno. U februaru je Sergeja Ivanova, Milanovljevog kolegu, predsednik opštine javno optužio za pokušaj podmićivanja lokalnih izabranih zvaničnika, što je navelo novinara da podnese tužbu.

 

Favoriziranje i loše sprovedeni građevinski projekti

Ni Milanov ni njegove kolege ne sumnjaju da im je njihov rad na navodnom favorizovanju od strane predsednika opštine, uključujući i onog u vezi sa Drumovima A&D i DEVA MED grupom, doneo ovaj animozitet. Uvereni su da su, u proteklih nekoliko godina, javne nabavke sprovođene na način koji favorizuje Drumove A&D i isključuje potencijalne konkurente. Uspostavljena je interesna mreža, predsednik opštine i njegova supruga su zaposleni u poliklinikama, povezanim sa svastikom predsednika opštine preko DEVA MED grupe, a u kojoj je partner i Goran Denčić, čija je supruga suvlasnik Drumova A&D. To je obostrano koristan aranžman na štetu građana Dimitrovgrada, gde neki od građevinskih projekata Drumova vidljivo propadaju.

Šetnja glavnom ulicom Dimitrovgrada otkriva posledice ovog nedostatka konkurencije. U vazduhu, veseli niz svetala se vijuga između stubova ulične rasvete. Ali na zemlji, popločani trotoar nosi očigledne znake habanja i oštećenja. Ove ploče na trotoaru je postavila kompanija Drumovi A&D pre nešto više od godinu dana. Na pitanje u vezi toga, kao i o drugima, ova kompanija nije odgovorila.

Prema rečima novinara FAR-a , ovaj slučaj predstavlja dokaz manipulacije javnim nabavkama u Dimitrovgradu.

Okružen dokumentima razbacanim na malom žutom stolu u kancelarijama FAR -a, Jovan Ružić je ukazao na skrivenu stvarnost javnih nabavki u kojoj je učestvovao u avgustu 2023. Kao vlasnik firme koja se nadmeće sa Drumovima A&D i aktivna je u građevinskom sektoru 33 godine, Ružić nije odobravao ono što je uvideo. Dokumenta u njegovim rukama, koji su dobili Milanov i njegov kolega Ivanov, dala su verodostojnost pretpostavci da su Drumovi A&D dobili povlašćeni tretman od strane Opštinske uprave Dimitrovgrad.

Deo dokumentacije koji je Ružića najviše uznemirio odnosio se na zamenu 220 betonskih ivičnjaka trotoara, za šta su Drumovi fakturisali 0 evra. Za njega je poruka bila jasna: kompanija nije zamenila ni jedan ivičnjak, a opština se tome nije protivila.
„Izračunao sam rukovanje, transport, postavljanje i fugiranje ivičnjaka u skladu sa uslovima javne nabavke i odgovarajućom cenom. Da to nisam tako računao, moja ponuda bi bila niža, a ja bih dobio ugovor“, rekao je Ružić, sumnjajući da je postojao neformalni dogovor između predsednika opštine i kompanije Drumovi koji je garantovao pobedu te kompanije u postupku javne nabavke.

Ivanov i Milanov su uspeli da otkriju još dve stavke koje je Drumovi fakturisao za isto gradilište – zaštitnu ogradu i građevinsku tablu, koje koštaju skoro 500 evra – koje su, prema rečima novinara, čija se redakcija nalazi u blizini, izgleda, nestali u vazduhu.

Predsednik opštine odbacuje ove navode insistirajući da su zaštitna ograda i informativna tabla zaista postavljeni prema izjavama i pisanoj potvrdi nadzornog organa na tom projektu i da ne postoji dogovor o favorizovanju bilo koga u procesu javne nabavke. Što se tiče veza sa zdravstvenim objektom u Pirotu, predsednik opštine i Goran Denčić (preko svoje kompanije Deva Med Grup) nude istu liniju odbrane. Kompanija je obavestila Forbidden stories da su poliklinike koje posluju u istim prostorijama kao i Deva Med grupa odvojene i da nemaju vlasničke veze sa grupom, i da Deva Med Grup nema poslovni odnos sa kompanijom Drumovi A&D, niti sa opštinom Dimitrovgrad. Dve poliklinike koje je pomenula Deva Med Grupa nisu odgovorile na naša pitanja. Gradonačelnik Vladica Dimitrov, sa svoje strane, to vidi samo kao „atraktivnu priliku za sve lekare, uključujući i nas, koji imamo apsolutno ista prava kao i svi ostali po zakonu“.

Prema rečima Sergeja i Slaviše, ove navodne nepravilnosti su deo mnogo šireg finansijskog odnosa. Da bismo došli do suštine ovoga, želeli smo da proverimo obim priliva javnog novca od kojeg Drumovi A&D ima koristi analizirajući sve javne nabavke koje je kompanija dobila od 2021. godine. Ukupno, prema proračunima FAR-a I Forbidden Stories, Drumovi A&D i njegovi partneri su dobili nešto manje od 6 miliona evra u javnim ugovorima, uključujući 1,7 miliona evra samo u Dimitrovgradu.

Od 58 javnih ugovora koje je firma dobila, više od 40% je dobijeno u slučajevima gde su Drumovi A&D i njeni partneri bili jedini ponuđači. „To znači da su kriterijumi za dodelu ugovora verovatno bili prilagođeni određenom ponuđaču“, objasnio je Rastko Naumov, advokat specijalizovan za javne nabavke i autor najnovijeg godišnjeg izveštaja o stanju javnih nabavki u Srbiji za Centar za primenjene evropske studije.

Ova praksa je potvrđena u još jednom pozivu za podnošenje ponuda, koji je opština objavila krajem 2023. godine, za rekonstrukciju ulice Maršala Tita na periferiji Dimitrovgrada (Željuša). Tehnički kriterijumi, koje je opština zahtevala, a koji se tiču kapaciteta proizvodnje asfalta kandidata, naveli su drugog konkurenta kompanije Drumovi A&D, Kubiktrans Plus, da podnese prigovor. Firma je podnela zahtev Republičkoj komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, u koju je imao uvid Forbidden Stories. „Samo jedan proizvođač u radijusu od 70 kilometara ispunjavao je potrebne kapacitete, što bi moglo dovesti do monopolskog položaja“, navodi se u prigovoru.

Ovakvi tehnički uslovi „mogli bi biti pokazatelj korupcije i nedozvoljenih dogovora između naručioca i ponuđača“, sugerisao je Naumov, advokat za javne nabavke. U svom odgovoru na administrativni prigovor, opština je odbacila kritike, navodeći „loša iskustva“ u prošlosti kako bi opravdala ograničenja. Nakon odbijanja prigovora Kubiktrans Plusa, samo jedna kompanija se prijavila za javnu nabavku vrednu preko 340.000 evra: Drumovi A&D. Iznos koji će na kraju premašiti 480.000 evra nakon zahteva opštine za dodatne radove.

Ove ekskluzivne informacije potvrđuju sumnje novinara FAR-a o favorizovanju od strane predsednika opštine Dimitrovgrad.

Sedeći u lokalnom restoranu pored železničke pruge, Milanov želi da veruje da je pokret koji je u toku u zemlji već promenio mentalitet, uključujući i onu u njegovoj opštini. Kao dokaz za to naveo je antikorupcijske proteste koji se održavaju u Dimitrovgradu od početka godine. Dok je razgovarao sa nama, Milanov je kucao na svom telefonu. Nakon hakovanja, koristi telefon koji su pregledali i verifikovali stručnjaci za sajber bezbednost, znak da u Dimitrovgradu i širom Srbije novinari koji istražuju korupciju moraju ostati oprezni.

 

Tri pitanja za Slavišu Milanova, novinara FAR-a

Kako ste se osećali kada ste shvatili da vam je telefon hakovala srpska obaveštajna služba?

Nakon što su me odveli u policijsku stanicu i shvatio da mi je neko pregledao pametni telefon, to me je razljutilo. Bilo je šokantno saznanje da institucija koja je trebalo da me zaštiti kao građanina umesto toga targetirala i ugrozila moju ličnu bezbednost. Bio sam frustriran i osećao sam mešavinu besa, razočaranja, nepoverenja i brige.

Nakon ovog incidenta odlučili ste da ne objavite informacije koje ste prikupili. Kako ste reagovali nakon što vas je kontaktirala kompanija Forbidden Stories?

Smatram to veoma pozitivnim. Bilo je veoma motivišuće i ohrabrujuće za mene i moj tim. Shvatio sam da imamo priliku da predstavimo našu priču svetu. Dobro je imati saradnju na međunarodnom nivou. Pored toga, kada imate jake partnere, osećate se bolje zaštićeno od represije.

Nakon ove objave, kako mislite da će se razvijati sloboda štampe i građanske slobode u Srbiji?

Kada je reč o slobodi medija u Srbiji, situacija je u očiglednoj silaznoj spirali, gde svaka godina donosi dalju eroziju. Akteri civilnog društva koji se zalažu za demokratske principe sve više se suočavaju sa hapšenjima, policijskim zadržavanjima, pa čak i fizičkim napadima. Gledajući unapred, očekujem dalju eskalaciju represije, osvete i zloupotrebu državnih institucija za zaštitu korumpiranih političara. Međutim, međunarodna eksponiranost kroz publikacije poput ove vrši pritisak na vlast i skreće ključnu međunarodnu i lokalnu pažnju na ova pitanja.

 

Tekst je prenet sa portala FAR.

Click