Sastanak novinara i tužilaca u Novom Sadu: Novinari u Srbiji sve nezaštićeniji i postaju lake mete (FOTO)

Izvor: ANEM
Kako je istakao na početku sastanku predsednik UO ANEM Veran Matić, zvanični podaci ukazuju da je tokom 2024. godine naglo smanjena efikasnost u radu institucija u domenu bezbednosti novinara. Od 62 otvorena predmeta, u samo jednom je doneta osuđujuća presuda, za razliku od 12 presuda tokom 2023. godine. U više od pola slučajeva policija tužilaštvu nije dostavila rezultate istrage.
U prva tri meseca 2025. Vrhovno javno tužilaštvo je evidentiralo 20 otvorenih slučajeva, od kojih je samo u jednom slučaju podignut optužni predlog dok su u ostalim slučajevima tražena potrebna obaveštenja od policije.
U bazi koju vodi Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) u prva tri meseca 2025. godine za sada je evidentirano devet fizičkih napada, 21 verbalna pretnja, dva napada na imovinu i 60 slučajeva pritisaka na novinare i medije.

Tokom sastanka u Novom Sadu razmenjena su iskustva o konkretnim slučajevima napada na novinare, među kojima su posebno istaknuti incidenti sa ekipom Al Jazeere u Staroj Pazovi, fizički napad na snimatelja u Novom Sadu, napad na novinarku IN Medije Vericu Marinčić, kao i verbalne pretnje novinarki N1 Sanji Kosović. Učesnici su izrazili zabrinutost zbog sporog reagovanja institucija, neefikasnosti u procesuiranju počinilaca i sve češćih slučajeva nekažnjenosti.
“Imamo paradoksalnu situaciju. Slučajevi u vezi s novinarima treba da se rade po ubrzanom postupku, ali, iako postoji osećaj povećane ugroženosti novinara, mi smo sve nezaštićeniji. Radikalni slučajevi se završavaju bez sankcija i to nam jako smeta i uznemirava nas. Novinari tako postaju lake mete. Na javnim događajima očekujemo da policija zaštiti novinare, i da se ubrzano reaguje kada se nešto desi. Pretnje postaju sve veće i intenzivnije, a novinarstvo sve nezaštićenije”, istakao je predsednik Upravnog odbora ANEM-a Veran Matić dodajući da je veoma važno da sve institucije rade svoj posao kako bi se ovakav trend zaustavio.
Boris Majlat, posebni tužilac za visokotehnološki kriminal, izneo je rezultate istraga vezanih za pretnje koje su upućene putem društvenih mreža. Naglasio je i probleme sa kojima se suočava to tužilaštvo u vezi sa premeštanjem obučenih tužilaca u ovoj specifičnoj oblasti u druga tužilaštva čime se smanjuje stručni kapacitet za rešavanje slučajeva ugrožavanja bezbednosti novinara.

Dinko Gruhonjić iz Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) naglasio je da ništa nije urađeno po pitanju njegove bezbednosti kao i bezbednosti Ane Lalić. „MUP je procenjivao našu bezbednost i ocenio da smo bezbedni. Doslovno smo osuđeni da učimo borilačke veštine, ili da se kao ja, oprezno krećem gradom. Nemam sumnje da je država moj neprijatelj. Iza svega stoji direktno Predsednik Republike Aleksandar Vučić, direktno izvršna vlast i direktno država. Oni huškaju, to se potom prenosi preko provladinih tabloida, a onda zombiji koji gledaju sve to dozvoljavaju sebi da mi na ulici priđu i govore svašta. Država nas smatra državnim neprijateljima i političkim oponentima, a mi to nismo. To je činjenica o tome kako živimo, sve ostalo je farsa“, naglasio je Gruhonjić.
Predstavnici tužilaštava izneli su na sastanku informacije o postupanjima u konkretnim predmetima i ukazali na institucionalne prepreke i zakonska ograničenja, ističući da se u pojedinim slučajevima postupalo po službenoj dužnosti. Ukazano je i na potrebu specijalizacije tužilaca za predmete koji se tiču bezbednosti novinara.
“Naša ekipa je napadnuta u februaru kada su srednjoškolci i studenti krenuli peške iz Inđije. Jedan čovek je počeo da nam dobacuje, vređa, nazivao nas ustašama. Policija je reagovala adekvatno i dobili smo informaciju da je gospodin tokom dana priveden. Dobio je zabranu prilaska Verici Marinčić i meni. Posle toga, na TV Informer je Vučićević u programu iznosio bljuvotine i nazivao nas ustašama, što je dodatni pritisak. Na društvenim mrežama i dalje nas nazivaju ustašama i stranim plaćenicima”, naveo je Miodrag Blečić iz IN medija iz Inđije.

Predstavnici medija i udruženja složili su se da je izmena i dopuna Krivičnog zakonika ključna za efikasniju zaštitu novinara, posebno kada su fizički napadi i ozbiljne pretnje u pitanju. Takođe, istaknuta je potreba za uspostavljanjem poverenja i boljom komunikacijom između novinara, policije i tužilaštava.
Uglješa Bokić iz Danasa naglasio da je sadašnja zakonska zaštita nedovoljna i da verbalni delikti bivaju strože kažnjavani od fizičkih napada. “Jedino rešenje je da dođe do izmena Krivičnog zakonika da novinari budu bolje zaštićeni. Kažnjiviji je verbalni delikt nego fizički napad na novinare. Bio sam prisutan kada je napadnut snimatelj Euronewsa, kada nijedan policajac nije reagovao. Svesni smo ignorisanja tužilaštva od strane policije o prikupljanju obaveštenja. A što se tiče mog slučaja – nagnječenje ključne kosti je po tužilaštvu laka telesna povreda. Ali moje povrede nisu lake. Međutim, sporno je veštačenje. Nisam se žalio jer ne postoji zakonska mogućnost da se napadači gone već bi morao privatno sudski da ga gonim”, ispričao je Uglješa Bokić.

Marko Mišković, javni tužilac Osnovnog javnog tužilaštva u Sremskoj Mitrovici, precizirao je da su tužioci i novinari u istoj kategoriji zaštite po osnovu Kivičnog zakonika. “Ne možemo da vučemo policajce za ruku da reaguju po službenoj dužnosti. Generalizovanje ne mogu da prihvatim jer svako treba da snosi pojedinačnu odgovornost”, rekao je Mišković.
Na jučerašnjem skupu u Novom Sadu učesnici su se posebno osvrnuli na napad na novinara 021 Zorana Striku, koji je izveštavao o incidentu koji se desio prilikom odlaska pristalica SNS iz Novog Sada na miting u Beogradu 12. aprila. Nadležna tužiteljka je rekla da se u ovom trenutku radi na ovom predmetu i sagledavanju svih detalja.

„U jednom trenutku čovek koji je prolazio i snimao oboren je na zemlji a dve osobe su ga udarale. Počeo sam da snimam, ali se nisam približavao. Dok sam snimao, jedan čovek se zaleteo ka meni i pokušao da mi otme telefon. Rekao sam da sam novinar i nije uspeo da mi oduzme telefon. Krenuo sam da se udaljavam s tog mesta, sreo momka koji je napadnut i koji je imao vidne povrede. Razgovarao sam s njim, pozvali smo policiju i rekli gde smo i šta se dogodilo. Dao sam mu svoj telefon da se javi nekome. Naišla su potom tri mladića s kapuljačama, tražili su telefon. Jedan od njih je oteo moj telefon od mladića. Rekao sam da je telefon moj, da sam novinar i pokušao da ga vratim nazad. Međutim, bacili su ga u Dunav“, podsetio je Strika šta se desilo 12. aprila.

Sastanak je zaključen uz dogovor da se nastavi rad na institucionalnoj saradnji i inicijativama za zakonske izmene koje će omogućiti bolju zaštitu novinara, te da se svi napadi i pritisci dokumentuju i prijavljuju nadležnim organima.
Razgovoru u Novom Sadu prisustvovali su predstavnici ANEM-a, NUNS-a, UNS-a, NDNV-a, Centra za razvoj lokalnih medija, medijskih kuća Al Jazeera Balkans, Danas, Radio 021, Insajder, IN Medija, Razglas news, Autonomija, Moj Novi Sad, Storyteller kao i javni tužioci iz Novog Sada, Sremske Mitrovice, Stare Pazove i Inđije.

Od 2023. godine Stalna radna grupa za bezbednost novinara je posetila 16 lokalnih zajednica i srela se sa više od 350 novinara, tužilaca i policajaca, kako bi razgovarali o tekućim i nerešenim slučajevima pretnji i napada na medijske stručnjake. Iako je rad radne grupe zamrznut u februaru ove godine, ključni mehanizmi razvijeni kroz inicijativu – kao što je sistem kontakt tačaka i dalje su operativni.
Tekst je prenet sa portala Bezbedni novinari.