Novi „kapetani“ starih pirata

10. February 2025.
Nakon Ibinona koji se umorio od Riđobradog, Šarlije svoje pomorske priče poverava najpre Žižeu i njegovom sinu Lorgu, a potom i Gatiju, s kojim je radio do svoje smrti
1649322602_Ridjo-Naslovna-za-sajt--

Izvor: Novi magazin

Osmi tom integralnog izdanja Riđobradog, koji je zajedno sa devetim krajem prošle godine objavila Čarobna knjiga (oba u prevodu Branislava Glumca), kao nastavak dugačkog projekta kompletiranja verovatno najdužeg i najkvalitetnijeg strip serijala o piratima, koji su dugi niz godina potpisivali scenarista Žan-Mišel Šarlije (1924-1989) i crtač Viktor Ibinon (1924-1979), sadrži dve epizode uzbudljivih avantura Demona sa Kariba, koje su crtali Žiže (Žozef Žilen, 1914-1980) i njegov sin Lorg (Loran Žilen, 1954). Prva od njih – Napad kod Zlatnog roga (originalno objavljena kao 18, tokom februara i aprila 1979. u magazinu Super as), zatvara tzv. Berberski ciklus započet 13 godina ranije epizodom Riđobradi protiv Crnog konjanika (Dargo, 1973), prvobitno objavljenom od oktobra 1967. do marta 1968. u Pilotu, pod nazivom Čuvajte se, berberski pirati. Priča se nastavlja Mavarskom zarobljenicom (Dargo, 1973), a zatim Paklenim brodom (Dargo, 1974), poslednjom epizodom serijala koju je crtao Viktor Ibinon (Žil Šaje će je dovršiti). Ibinon se umorio – „Volim das crtam ono što me zabavlja, ali kad se to oduži, pripadne mi muka“, reći će 1979. Tada je odlučio da, kao kompletan autor (uz podršku svoje žene Žiži Marešal u pisanju scenarija), radi na svom serijalu Jastreb, koji je sačinjen od pomorskih avantura glavne junakinje – ćerke gusara Sterna (objavljena krajem 1978. i početkom 1979. u Spiruu).

Svet moreplovaca sa obe strane zakona

Smešten u 18. vek, trip serijal Riđobradi često se poziva na istorijske događaje iz tog perioda, oživljavajući neobičan svet moreplovaca s obe strane zakona, kao i kompleksne odnose između velikih sila tog doba. Sam lik Riđobradog zasnovan je na različitim stvarnim ličnostima, piratima i pomorcima (Hajrudin Barbarosa, Crnobradi, Bartolomju Roberts…). Riđobradi, čija se prva epizoda – Demon sa Kariba, pojavila 1059. u francuskom strip magazinu Pilot, stekao je veliku popularnost u zemljama u kojima je nastao, ali i na prostorima bivše Jugoslavije.

 

I tako, 1977. nedovršenu, četvrtu epizodu preuzimaju Žiže i Lorg, koja, usled izdavačkih peripetija, kao Napad kod Zlatnog roga biva objavljena tek 1979. u Super asu. Ali, Žiže i Loran realizovaće tek dve epizode (druga je Ostrvo izgubljenih lađa, koja počinje novi ciklus sage o Riđobradom – nazvan Astečko blago, oktobar-novembar 1979. u Super asu), trudeći se da ne kopiraju Ibinonov stil. Podsećanja radi, i ciklus Astečko blago imaće četiri epizode – nakon Ostrva… usledile su Nestali ca Crnog sokola (Novedi-Ašet, 1982) – koju su započeli Žiže i Lorg, ali ju je, zbog smrti prvog, okončao Kristijasn Gati, koji radi i Prokleto zlato Huakapaka (Novedi, 1984) i Grad smrti (Novedi, 1987). To je, ujedno, i sadržaj devetog toma. (U to vreme, paralelno je na Riđobradom radio i Patris Perlen, premeštajući priču na drugu stranu sveta, u diptihu Trgovci ebanovinomPobunjenici sa Jamajke (viđeno u sedmoj knjizi Riđobradog).

Pored pomenutih pet epizoda, sadržaj ove dve knjige dopunjuju bogat ilustrovani materijal: naslovnice, ilustracije, skice, table (prekrajane i sa intervencijama), faksimili strana sa scenarijem, fotografije, Žižeova slika u ulju Ani u suknji sa štraftama… Još bogatiji je tekstualni materijal koji potanko objašnjava brojne peripetije oko sudbine ovog serijala. Pored dva intervjua – Žak Pesis razgovara sa Lorgom (Počeci Žižeovog sina), a Brig Ale-le Gal sa Patrisom Perlenom (Naslovnice albuma: Kada Perlen obasjava Gatijevog Riđobradog), Ale-le Gal bavi se ocem i sinom (Žiže i Lorg preuzimaju Riđobradog), Žižeom (Neznani div devete umetnosti), Gatijem (Novi kapetan Crnog sokola), ambicioznim strip magazinom koji je obeležio 1979. i 1980. godinu (Godine Super asa) i čestom promenom izdavača, kao i ljudima koji su radili naslovnice, zbog komercijalnog efekta, na kome je insistirao Šarlije. On, takođe, nagađa da li je Šarlije za epizodu Ostrvo izgubljenih lađa inspirisan istoimenim romanom američkog novinara i romansijera Kritendena Meriota, koji je objavljen daleke 1909.

 

Tekst je prenet sa portala Novi magazin.

Click