Učenje i vežbanje empatije i dobročinstva (VIDEO)
Prošle godine je Srpski filantropski forum (SFF), povodom Nacionalnog dana davanja, proglasio Godinu dobrote. Pozvane su nevladine organizacije da zajedno sa školama predlože različite aktivnosti vezane za učeće i praktikovanje empatije i solidarnosti, dobročinstva i filantropije.
Udruženje Svetionik iz Novog Pazara, u saradnji sa Ekonomskom-trgovinskom školom Novi Pazar, sprovelo je inicijativu pod nazivom „Mladi aktivisti: Od ideje do akcije“ kao deo programa Godina dobrote, uz podršku SFF-a. Ovaj projekat imao je za cilj podsticanje mladih na društveno korisne aktivnosti i promociju solidarnosti i saosećanja u lokalnoj zajednici. Na radionici pod nazivom „Trag dobra“, okupili su predstavnike školskog parlamenta drugih, trećih i četvrtih razreda Ekonomske škole, pruživši im inspiraciju i motivaciju za humanitarni rad i razvijanje empatije. Mladi su naučili kako uspešno planirati i sprovesti dobrotvorne akcije, a kroz primere uspešno realizovanih projekata dali praktične savete i smernice.
Nakon obuke, učenici su, uz mentorstvo aktivista Svetionika, sproveli niz akcija u zajednici. Uključeno je 30 odeljenja Ekonomsko-trgovinske škole, a sve akcije su bile uspešne, unevši radost u srca brojnih sugrađana Novog Pazara. Neki od najupečatljivijih primera uključuju:
- „Galop kroz osmeh“: Učenici su proveli dan sa decom sa posebnim potrebama u konjičkom klubu, uživajući u jahanju i zajedničkom obroku, čime su ostvarili posebnu vezu kroz smeh i zajedničke trenutke.
- Podrška samohranim majkama: Na gradskom šetalištu, učenici su prodavali rukotvorine, kolače i poklone, prikupljajući sredstva za pomoć samohranim majkama, pružajući im podršku i osećaj zajedništva.
- Pomoć palestinskoj porodici: Kroz muziku, letke i prisustvo u centru grada, učenici su organizovali akciju za prikupljanje sredstava za porodice iz Palestine koje privremeno borave u Novom Pazaru.
- Poseta MNRO udruženju: Posetom dnevnom centru za decu sa smetnjama u razvoju, učenici su kroz igru, ples i pesmu doneli radost svakom detetu.
- Akcija šišanja u Novopazarskoj banji: Treći razred frizerskog smera organizovao je šišanje i pravljenje frizura u banji, ulepšavajući dan mnogim koji zbog bolesti borave u banji.
- Salon u centru grada: Učenici su otvorili improvizovani salon na otvorenom gde su po simboličnoj ceni šišali i uređivali frizure, a prikupljena sredstva donirali u humanitarne svrhe.
- Prodaja kolača u školskom dvorištu: Kolači pripremljeni od strane učenika prodavali su se u dvorištu škole, a sav prihod je bio usmeren ka humanitarnim ciljevima.
- Svet malih majstora: Aktivnosti na gradskom šetalištu uključivale su crtanje po licu, nastupe maskota, prodaju kolača i deljenje motivacionih poruka za decu.
- Dečija radionica: U rekreacionom centru organizovano je druženje za decu sa kreativnim radionicama i igrama.
- Dečiji festival: Centralni trg postao je mesto radosti i zabave, sa festivalom za decu koji je oduševio kako mališane tako i prolaznike.
- Poseta staroj nani Milji – Učenici su posetili staru nanu Milju koja živi sama daleko od grada. Kupili su joj namirnice, ulepšali joj dan i napunili njen dom smehom i radošću.
Svaka akcija bila je pažljivo osmišljena i organizovana, uz rekvizite, kostime i aktivnosti koje su privukle veliki broj građana. Uz osmehe i podršku, učesnici su se uključivali u akcije, dajući doprinos misiji mladih aktivista. Tokom mnogih akcija prikupljana su sredstva koja su prosleđena građanima u potrebi – ukupno je prikupljeno 234.000 RSD.
Video: Tanja Drobnjak
Rezultati i nagrade
Poseban uspeh postigli su učenici treće godine frizerskog smera sa akcijom šišanja u Novopazarskoj banji, kojima je kao nagrada obezbeđeno putovanje u Tursku. Ostali istaknuti učesnici nagrađeni su dvodnevnim putovanjem u Beograd, gde su posetili brojne muzeje, državne institucije i nevladine organizacije, što ih je dodatno motivisalo da nastave sa humanitarnim radom.
Ovaj projekat jasno pokazuje kako mladi, vođeni solidarnošću i zajedničkim ciljem, mogu biti pokretači pozitivnih promena u svojoj sredini. Učenici Ekonomsko-trgovinske škole pokazali su da dobročinstvo ne poznaje granice i da svi možemo biti svetionici nade u svojoj zajednici.
Foto galerija: Tanja Drobnjak
Nacionalni dan davanja i Godina dobrote realizovani su u okviru projekta Snaga aktivizma, koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Trag fondacija i druge partnerske organizacije, među kojima su CRTA, Krovna organizacija mladih Srbije, Feministički kulturni centar BeFem, Fondacija Slavko Ćuruvija i Srpski filantropski forum.