Na mom radaru Matija Pavićević

28. October 2024.
Matija Pavićević je rođen 1998. godine u Beogradu. Dobar deo života je proveo u inostranstvu, ali je ipak odrastao u Beogradu. Osnovne studije je završio na Džon Kebot Univerzitetu u Rimu iz oblasti medija i komunikacija, dok je magistrirao na Univerzitetu Herftordshire iz oblasti ‘Književnost i Kultura’. Do sada je objavio romane ‘Jutarnji bluz’ (2019. godine), ‘Blede plave oči’ (2021. godine), kao i ‘Najtrezniji čovek na svetu’ (2024. godine).
markus-spiske-BfphcCvhl6E-unsplash (2)
Foto: Unsplash/ Markus Spiske

Izvor: Novi magazin

Najtrezniji čovek na svetu 

Nedavno mi je izašao treći roman pod nazivom Najtrezniji čovek na svetu u izdanju Kosmos izdavaštva. Prva dva romana – Jutarnji Bluz (2019) i Blede plave oči (2021) – su me formalno predstavili i, na neki način, ‘priključili’ svetu književnosti, dok ipak, smatram da za pisca nema zamene za životno iskustvo, kao i za lično emotivno sazrevanje. Sa te strane, jedini eksplicitni cilj koji imam kao pisac jeste da iz romana u roman, iz dela u delo, budem sve bolji i bolji. Imajući to u vidu, sa iskustvom koje dolazi sa kontinuitetom pisanja (odnosno zanatskog dela), ali ujedno i u sklopu saradnje sa vrhunskim savremenim piscem i dobitnikom NIN-ove nagrade – Goranom Gocićem – koji je bio urednik ovog dela, smatram da je Najtrezniji čovek na svetu najintimniji i najzreliji moj roman do sada, te da se u tom smislu napravio pozitivan i značajan iskorak. S tim u vezi, ove nedelje počinje sajam knjiga, pa tako i roman zvanično započinje svoje putovanje u svet i kreće svoj samostalni život, kao entitet za sebe. Sa te strane, meni ne preostaje ništa drugo nego da mu poželim sreću i da se nadam, donekle nervozno, da će se ‘snaći’ i da će imati prijatno iskustvo ispred sebe.

 

Košarka – Evroliga 

Pre nego što sam se predao i prepustio književnosti, moja prva ljubav – u koju sam definitvno i dan danas zaljubljen – jeste košarka. U tom smislu, neizmerno mi je drago da smo prethodne nedelje mogli da posvedočimo vanserijskoj košarci od strane Crvene Zvezde i Partizana gde smo – kao dva velika kluba na evropskoj sceni uspeli da ostvarimo čak tri od četiri pobede protiv timova koji tradicionalno predstavljaju sam vrh evropske košarke. Iz tog razloga, drago mi je što klinci danas imaju zadovoljstvo, ali i čast i privilegiju da gledaju sjajnu košarku i izrazito talentovane profesionalce – i to u dresovima naših kluba. Iskreno verujem, a ujedno se i nadam da će poslužiti kao inspiracija i motivacija našoj deci koja će u predstojećim decenijama iznova demonstrirati i potvrditi ono što se već zna i što nas u svetu sporta i definiše – a to je da je Srbija bila i nastaviće da bude zemlja košarke. 

 

Tekst je prenet sa portala Novi magazin.

Click