Žene Prijepolja o zaštiti životne sredine: Posedujemo bogatstvo kojeg nismo ni svesni

16. July 2024.
Koliko se u našoj zajednici poklanja pažnje zaštiti i očuvanju zdrave životne sredine? Kakvu vodu pijemo, kakav vazduh dišemo, kakve su nam obale reka, gde se odlaže smeće, da li su žene zadovoljne komunalnim uslugama i upravljanjem otpadom u opštini Prijepolje? Ovo su samo neka od pitanja koje su pokrenule žene Prijepolja u okviru razgovora o zaštiti životne sredine.
Suspension_Bridge_on_the_River_Lim_in_Prijepolje
Foto: vv'vv Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Autorka: Mileva Malešić

Na neformalnom sastanku „I ja se pitam“ održanom u Forumu žena Prijepolja, sve učesnice su se složile da živimo u još uvek zdravoj životnoj sredini, da nismo ni svesne kakvo bogatstvo posedujemo, ali neodgovorni pojedinci se maksimalno trude da naruše ovaj prirodni dar. Žene su izlistale probleme koji ugrožavaju životnu sredinu i zdravlje građana i građanki Prijepolja, kao što su pokušaj otvaranja asfaltne baze u prigradskom naselju Ivanje i stalna borba da se to spreči, nekontrolisana eksploatacija šljunka iz reka i devastiranje njihovih obala, što za posledicu ima promenu tokova i izlivanje reka sa povećanjem vodostaja. Kao veliki problem žene su istakle izgradnju mini hidroelektrana i uništavanje živog sveta u rekama, odlaganje smeća na obalama reka i nekontrolisanu izgradnju baznih stanica u naseljima.

Kao najveći zagađivači vazduha u Prijepolju i okolini evidentirana su individualna ložišta i Preduzeće za proizvodnju peleta “Star Jela” na Kolovratu. Kod građana/ki je prisutno oportuno ponašanje, nezameranje i stav da drugi to treba da reše. – Trpeljivost je odlika ovog naroda, rečeno je na sastanku. “Meni smeta i ja ću da trpim, ali neću da se zameram”.

Sagovornice su ukazale na nizak nivo svesti građana i građanki o zaštiti životne sredine. Predložene su edukacije u cilju podizanja svesti ( medijska kampanja, štampanje propagandnog materijala koji bi se delio od kuće do kuće…).

Iznete su i konkretne primedbe na rad JKP “Lim” koje ne radi posao u najboljem interesu građana, pa je predloženo da se smeće iznosi u ranim jutarnjim satima, do 6 sati, da se ne stvaraju gužve na ulicama, da se odrede dani za iznošenje kabastog otpada, da se ulice redovno peru i da se uz pomoć inspekcijskih organa uvede red u komunalnoj higijeni grada.

Postavljeno je i pitanje medicinskog otpada, da li se on odlaže na adekvatan način? Klanični otpad je pomenut kao poseban problem jer se, iako su određene lokacije gde se može odlagati, on najčešće baca u najbliže reke…

Veliki problem zagađenja prijepoljskih reka su i otpadne vode koje se direktno izlivaju u Lim. Kompletna kanalizaciona mreža je sprovedena u dve prijepoljske reke Mileševku i Lim. O fabrici za prečišćavanje otpadnih voda se, za sada, samo priča a ništa ne preduzima, rečeno je na sastanku.

Žene su govorile i kako se odgovornim ponašanjem količina otpada u svakom domaćinstvu može smanjiti, svesti na minimum i selektovati, ali sve je to uzalud kad se u kontejnere baca sve zajedno. Za selekciju u domaćinstvima treba pripremiti sve korake u Komunalnom preduzeću.

Pomenuto je i neodgovorno korišćenje pesticida u zaštiti voća i proizvodnji povrća, koje dovodi i do trovanja pčela.

Neformalne sastanke sa ženama Prijepolja pod nazivom „I ja se pitam“ Forum žena Prijepolja organizije uz podršku Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

 

Tekst je prenet sa portala foruminfo.rs.

Click