Dve godine od najave rušenja, raspisan tender za izradu projekta uklanjanja objekta kod OK radija
Izvor: Slobodna reč
Prema zvaničnim informacijama Gradske uprave, upućivani su pozivi na adrese nekoliko potencijalnih ponuđača, koji su, „prema njihovim saznanjima stručno osposobljeni i u mogućnosti da izvrše ugovor“.
„Kako naručilac, nakon upućivanja poziva na adrese potencijalnih ponuđača, nije dobio nijednu ponudu, pokreće se otvoreni postupak javne nabavke za zaključenje i izvršenje ugovora o pružanju usluge na izradi projekta rušenja bespravno dograđenog dela stambeno-poslovnog objekta, tzv. Lepa Brena, na k.p.br. 6632/1 KO Vranje, investitora Kolosseum gest d.o.o. Vranje, sa sedištem u ul. Kralja Stefana Prvovenčanog br. 97 u Vranju i pružanju nezavisne usluge tehničke kontrole projekta rušenja“ – navodi se u dokumentu dostupnom na portalu Javnih nabavki.
Podsećamo, pre godinu dana je Grad zaključio okvirni sporazum o izvođenju radova na planskom uklanjanju-rušenju bespravno izgrađenih objekata na teritoriji grada Vranja, sa ponuđačem Privredno društvo Mito progress & construction d.o.o. Beograd – Novi Beograd, koji je podneo prihvatljivu ponudu 20. februara 2023. godine.
Međutim, Grad je, kao naručilac, bio u obavezi da za neke objekte, ili njihove delove, koji su bespravno izgrađeni i postavljeni na teritoriji grada, izradi Projekte njihovog uklanjanja, te je Odeljenje za inspekcijske poslove podnelo zahtev za pokretanje postupka nabavke.
Tako je tender raspisan tek 10. aprila ove godine, na portalu Javnih nabavki je objavljen 16. aprila, a procenjena vrednost je 75.000 dinara.
Kako se navodi u tenderskoj dokumentaciji, ugovor sa ponuđačem koji će izraditi projekat za uklanjanje objekta stupa na snagu od dana njegovog potpisivanja i traje sve do ispunjenja svih ugovornih obaveza obe ugovorne strane, a najkasnije do 30. juna 2024. godine.
Matić: Neobično što dokumentacija nije spremna
Podsećamo, krajem februara ove godine, član Stalne radne grupe za bezbednost novinara i predsednik Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Veran Matić, obratio se otvorenim pismom gradonačelniku Vranja Slobodanu Milenkoviću i načelniku Gradske uprave Dušanu Aritonoviću, zahtevajući, u ime redakcije OK radija i novinara koji su učestvovali na skupu Stalne radne grupe održanom u Vranju, hitno rušenje bespravno izgrađenog objekta kojim je zazidan OK Radio.
Kako je tada naveo, „pravdanja vezana za izbor preduzeća koje će rušiti objekte, problemi sa mehanizacijom, skoro dve godine posle prvih rešenja za zaustavljanje nelegalinih radova a potom i za rešenje o rušenju, i posle tri sudske presude na vrlo ozbiljne kazne, jednostavno su u potpunosti neprihvatljiva“.
Upitan o raspisivanju javne nabavke za izradu projekta uklanjanja ovog objekta,
„Dva sudska procesa završila su se osuđujućim presudama, a ono što je uzrok za to još uvek nije rešeno. Nadam se da će dvogodišnjica bar malo uticati na nadležne“ – kaže Matić za portal Slobodna reč.
Prema njegovim rečima, u međuvremenu mu je stigao odgovor načelnika Gradske uprave Aritonovića, sa objašnjenjem u vezi odugovlačenja.
Naime, Aritonović ga je obavestio da se niko iz Vranja nije javljao, da je sedište firme koja je dobila posao na Novom Beogradu, te da su se „javili neki problemi koji se uglavnom svode na prevelike troškove zbog dovođenja građevinske operative sa velike udaljenosti“.
Dodao je da je Gradu „sugerisano“ da se u istom danu vrši veći broj rušenja:
„Imajući u vidu da je to organizaciono i proceduralno dosta zahtevno, gotovo nemoguće, rušenje nije sprovedeno“ – odgovorio je tada Aritonović.
Kako su novinari zazidani
Građevinski radovi pod prozorima OK radija, za koje investitor nije imao dozvolu, počeli su 2021. godine i nastavljeni su uprkos tome što je građevinska inspekcija izdala dva rešenja o zaustavljanju radova. Nakon nekoliko meseci, počeli su napadi na imovinu ove redakcije.
U noći 11. aprila 2022. godine, četvorica mladića su kamenicama i palicama polupali izloge kafića „No comment“, a nedugo zatim, 1. juna, tokom dana, u kafić je ušao čovek bez maske, sa kantom za prskanje voća i prskalicom u rukama i za dva minuta uništio, odnosno isprskao belom bojom, kompletan nameštaj, zidove, šank, inventar. Iza njega je ušlo drugo lice sa telefonom u ruci i porukom Dejana Nikolića, vlasnika Koloseuma:
„Slušajte, govori Dejan, ovo vam je odgovor na vašu tužbu, ovo je tek početak. Kafić nikad neće da radi, imaćete problema. Ovo je odgovor na tužbu i za Beograd“.
Nakon samo nekoliko dana, u utorak, 6. juna, kada su novinari došli na posao, svi prozori redakcije bili su zazidani sa spoljne strane. Ovaj slučaj bez presedana brzo je završio u svim domaćim i regionalnim medijima, a objavile su ga i mnoge svetske agencije, medijske kuće i novinarska udruženja.
Ubrzo se za slučaj založio ANEM, čiji je OK radio član, a 15. juna su u Vranje i redakciju stigli članovi Stalne radne grupe za bezbednost novinara, koje je predvodio Matić.
Tekst je prenet sa portala Slobodna reč.