Fudbalska 2021. godina: Nepodnošljiva lakoća epiteta
Piše: Milorad Bjelogrlić
Srbija će ove jeseni imati dva predstavnika u evropskim fudbalskim ligama. U najkvalitetnijem takmičenju Ligi šampiona (32 kluba) nema nas, u nižem rangu Ligi Evrope (32 kluba) igraće Crvena zvezda, a u novoformiranoj Ligi konferencije (32 kluba) nastupiće Partizan. U drugoj ligi ćemo imati jedan klub, isto kao i u trećoj. Sudeći po izjavama čelnika dva vodeća kluba u Srbiji uspeh vredan divljenja.
Crvena zvezda je za plasman u Ligu Evrope pobedila Kluž u obe utakmice (4:0, 2:1). Eliminaciju od Zvezde u Rumuniji su doživeli kao veliki neuspeh pa su posle poraza otkaze dobili kompletan stručni štab i predsednik kluba.
“Zvezda je ostvarila još jedan veliki uspeh. Čestitam igračima, stručnom štabu, navijačima i svim zaposlenim u klubu. Pobedom nad Klužom izbili smo na fenomenalno 41. mesto na UEFA ranking listi, što je do sada nezapamćen uspeh. Pokazalo se da je razmišljanje koje smo uneli u klub više nego pozitivno i da to donosi rezultate”, sijao je od sreće Zvezdan Terzić, generalni direktor Crvene zvezde.
Zlobnici bi ovu izjavu prokomentarisali kao nepodnošljivu lakoću epiteta.
BLAMAŽA, PA UDAR NA MEDIJE: Nekada je Crvena zvezda decenijama “zimovala” u Evropi i bila Prvak, a Partizan je igrao i u finalu nekadašnjeg Kupa šampiona, stadioni su bili krcati, roditelji su bezbrižno vodili, ali i puštali decu na stadione, uživalo se na stadionima. Sada su druga vremena. Ovo je fudbalska Srbija 2021. i tačno je tamo gde joj je i mesto, a to znači debelo u donjoj polovini evropskog fudbala. Tribine su, naravno, prazne.
Međutim, u domaćem fudbalu nikada nije tako loše da ne može biti još gore, a tome doprinose razni fudbalski “analitičari”, nazovi “stručnjaci”, a bogami i novinari. Zato pođimo redom. Pre samo dve sedmice u Crvenoj zvezdi su se “opasno naljutili” na pojedine medije, ako je takvih uopšte i bilo, pa su posle blamaže u duelu protiv šampiona Moldavije Šerifa izdali saopštenje. “Neće dozvoliti da se zbog jednog poraza ruši klub kao što je Crvena zvezda”, istakli su. Dakle, u Ljutice Bogdana smatraju da mediji treba da pišu “epove” i hvalospeve posle eliminacija od Šerifa, koji po zvaničnom sajtu Transfermarketu ima “samo” šest puta jeftiniji tim od “crveno-belih”!
Na Marakani i dalje “rukama i nogama” brane svoje delo i od najnevinijih kritika čak kada se i iz aviona sasvim jasno vidi da su rezultat i igra protiv Šerifa bila ispod svake kritike. Uzgred rečeno, eliminacija od “silnog” Šerifa košta Zvezdu najmanje pet miliona evra, koliko bi zaradila u startu da se samo plasirala u Ligu šampiona.
Prethodna blamaža i poraz od još jednog “velikana” evropskog fudbala, prvaka Kazahstana Kairata je prošao bez reči kritike, iako su “crveno-beli” i u tom meču debelo razočarali. Ali, srpski fudbal ne bi bio to što jeste da nema ovakvih čudnih, a zašto ne reći i smešnih saopštenja. Vrhunac besmisla je činjenica da su desetine navodno “oduševljenih” navijača posle blama u Moldaviji u sitne sate na aerodromu dočekali svoje “junake”.
Ipak, treba biti pošten i reći da Zvezda bar u domaćim okvirima nema premca, ali u klubu nikako da shvate da “crveno-beli” već godinama gube najvažniji bitku, a to je borba za povratak publike na tribine koje, sem severa gde neki i nisu navijači, zjape prazne.
Čelnici Crvene zvezde očigledno ne razumeju osnovnu lekciju zbog koje mnogi navijači kojima su “crveno-beli” zaista u srcu ostaju kod kuće i već godinama, a neki i decenijama izbegavaju Marakanu. Oprostiće istinski navijači i kada se ne osvoji titula, i kada se doživi poraz, i lošu partiju, ali im je dozlogrdila Crvena zvezda kao klub, a ne sama ekipa. Nikako ne mogu da prihvate činjenicu da se klub vodi na ovakav način, da se za naše uslove, za velike pare dovode stranci sumnjivih kvaliteta, da domaćih igrača skoro pa i nema, da nema nikakve vizije, plana, mladi su zapostavljeni. To navijači ne opraštaju i zato ostaju kod kuće. Njima nikako ne ulazi u glavu činjenica da je Zvezdi minulih godina u više navrata, zbog neplaćanja računa čak isključivana i struja na stadionu.
CAR JE GO: Partizan je odlučujućoj utakmici eliminisao skromnu i dosad anonimnu ekipu Santa Klare. Posle poraza u Portugalu (1:2), u Beogradu su pobedili 2:0 i izborili plasman u Treću evropsku ligu. Mnogo veći problem timu trenera Aleksandra Stanojevića je zadao prethodni protivnik ruski Soči kog je Partizan, uz veliku dozu sreće, pobedio posle izvođenja jedanaesteraca.
Što se tiče “crno-belih” njima su trenutno najveći problem navijači. Rat između pojedinih navijačkih frakcija je u punom jeku, a čelnike kluba mnogo više brine skandiranje sa tribina nego rezultati. Ne daj bože da se sa tribina čuje neki “refren” koji nije po volji nadležnim organima. Zbog toga su odani i verni dobili ozvučenje koje zaglušuje ostale delove stadiona gde su oni “neposlušni”. Ipak, uprkos tome “crno-beli” su izvadili evropsku vizu i igraće u Ligi Konferencije.
Car je go. Fraza koja najbolje ide uz srpski fudbal. Fudbal je samo ogledalo celokupnog društva koje je duboko zabagovalo, a svetlo na kraju tunela se ne vidi. Alarm već odavno zvoni, ali osim nekoliko “piskarala” to nikoga ne zanima i nije briga pošto kao nojevi zabijaju glavu u pesak. Ne žele da vide istinu. Upravo zbog toga je srpski fudbal i došao na ovako bedne grane pa reprezentacija Srbije u 21. veku još nije igrala na Evropskom prvenstvu na kojem učestvuju 24 selekcije. To je mrska stvarnost, a ne izjave u koje veruje samo onaj ko ii govori.
Za čelne ljude koji vode Crvenu zvezdu, a čini se i srpski fudbal novinari su izgleda postali samo konobari koje povlače za mašnu dok potvrdno klimanje glavom ne postane svakodnevni refleks sportske javnosti. Zato su rezultati takvi kakvi su, a nojeva sve više.
Sreća u žrebu
Crvena zvezda je imala sreće prilikom žreba u Istanbulu. “Crveno-beli” se nalaze u “F” grupi u kojoj su još Braga (Portugalija), Ludogorec (Bugarska) i Mitjilend (Danska).
Takmičenje počinje 16. septembra, a prvoplasirani tim iz svake grupe obezbediće direktan plasman u šesnaestinu finala, a drugoplasirani će igrati “baraž” protiv trećeplasiranih timova iz grupne faze takmičenja u Ligi šampiona.
U novoformiranoj Ligi konferencija Partizan će voljom žreba igrati u grupi “B” koja startuje 16. septembra. Uz “crno-bele” su još Gent (Belgija), Flora Talin (Estonija) i Anortizis (Kipar). Po opštem mišljenju naš predstavnik je imao sreće i našao se u jednoj od lakših grupa. Prvoplasirani ide dalje, a drugi će igrati “baraž” protiv trećih iz Lige Evrope.
Da je ovo takmičenje spada u treću ligu po kvalitetu najbolje potvrđuje činjenica da su se u žrebu našao i predstavnik Gibraltara koji je do sada redovno ispadao i prvom kolu evropskih takmičenja.
Srećno “trljanje” ruku
U Crvenoj zvezdi zadovoljno trljaju ruke jer su uspeli ovog leta da na mladom Željku Gavriću zarade “čak” 1,2 miliona evra kada je otišao u Ferencvaroš. Kako kažu odlično “odrađen “ posao. Njihov nekadašnji rival iz lige Jugoslavije Dinamo je ovog leta već inkasirao “tričavih” 28 miliona evra. Joško Gvardiol je još zimus potpisao za Lajpcig za 16 miliona evra i taj transfer je ovog leta konačno i okončan, a Lovre Majer je prešao u Ren za “samo” 12 miliona evra. Ovisno o razvoju karijere moguće je da u kasu Zagrepčana legne još koji “miliončić”.
Osim ove dvojice pred realizacijom je i transfer Kristijana Jakića u Ajntraht iz Frankfurta “težak” “skromnih” 9 miliona evra. U Dinamu i ne počinju pregovore ako cena nije oko 10 miliona evra, a u Crvenoj zvezdi se zadovoljavaju “mrvicama” i likuju zbog 1,2 miliona evra i time se hvale. Čudna neka poslovna logika u Crvenoj zvezdi, a o tome koliki je stvarni dug “crveno-belih” to u ovom trenutku znaju samo “vračare”. Uzgred rečeno samo od igranja u Evropi zarađen je za naše uslove ogroman novac, a gde je utrošen to je tajna.
Tekst je prenet sa portala Novi magazin.