Svetski indeks slobode štampe Reportera bez granica – rezultat Srbije dostigao rekordno nizak nivo u 23-godišnjoj istoriji indeksa.

Izvor: Reportera bez granica/ ANEM
Šef EU-Balkan deska u Reporterima bez granica Pavol Salaj ekskluzivno za Asocijaciju nezavisnih elektronskih medija kaže da je napredak Srbije za dva mesta (96. od 180 zemalja) iluzija jer je ocena Srbije zapravo u padu za 0,92 poena (53,55 na skali od 0 do 100) te je, prema njegovim rečima, očigledno da se sloboda medija u zemlji dodatno pogoršala. On objašnjava da se napredak Srbije može pre pripisati padu drugih zemalja, uključujući Kosovo.
– U stvari, rezultat Srbije dostiže rekordno nizak nivo u 23-godišnjoj istoriji Indeksa, naglašava Salaj i dodaje da Srbija ostaje pretposlednja u zoni EU-Balkan koja se sastoji od 40 zemalja.

Srbija i dalje ostaje rangirana kao zemlja sa „teškom“ situacijom slobode štampe (na mapi Indexa obeleženo narandžastom bojom), što je druga najgora kategorija od postojećih pet.
Prema Salajevim rečima, pad slobode medija u Srbiji pokreću politički i pravni faktori. Pojašnjava da se to može pripisati naporima vladajuće stranke da uguši nezavisno novinarstvo političkim napadima, zloupotrebama tužbi (SLAPP) i proizvoljnim nadzorom i dodaje da proizvoljna pretraga portala za proveru činjenica Istinomer iz 2025. godine potvrđuje ovaj veoma opasan trend, kao i da zloupotreba sprovođenja zakona, koja ima za cilj zastrašivanje i diskreditovanje kritičara, odražava autoritarne prakse režima Slobodana Miloševića iz 1990-ih.
– Pokušaji javnog servisa da nezavisnije izveštava naišli su na snažno negodovanje vlade, rekao je Pavol Salaj i dodao da je u tom smislu Srbija deo šireg trenda na Balkanu koji Reporteri bez granica primećuju i u Albaniji (80. mesto), Bosni (86.) i na Kosovu (99.).

On ocenjuje da su s druge strane srpske vlasti favorizovale nekontrolisano širenje ruske propagande, a RT Balkan je pokrenuo svoj TV kanal krajem 2024. godine. Štaviše, Indeks za 2025. godinu još uvek ne računa sva brojna kršenja koja su se dogodila u prvim mesecima 2025. godine: brojne fizičke napade, pokušaje blokiranja medija, verbalno zlostavljanje od strane političara SNS-a i prorežimskih aktivista.
– Uprkos političkom neprijateljstvu i zahvaljujući podršci javnosti, nezavisni mediji su 2024. godine pokazali svoju čvrstinu i otpornost u kriznoj situaciji, što je sprečilo dalje štete po slobodu štampe u Srbiji, zaključio je Salaj u izjavi povodom objavljivanja najnovijeg Indexa slobode štampe Reportera bez granica.