Proglašeni dobitnici nagrade Jelena Šantić “Za hrabri iskorak” (FOTO)
Ova nagrada nosi ime izuzetne žene koja je svojim radom i životom postala simbol hrabrosti, solidarnosti i posvećenosti društvenim promenama. Dodeljuje se od 2006. godine pojedincima, pojedinkama i organizacijama čije su inicijative, projekti i dela inspirisali zajednicu i unapredili ljudska prava kroz umetnost i kulturu, a sa ciljem širenja podrške i promocije aktivističke prakse, koju je Jelena Šantić hrabro i prkosno realizovala tokom devedesetih godina.
U periodu od 2022. do 2024. godine, laureati ove nagrade nesebično i hrabro su radili na stvaranju pravednijeg društva, osnažujući pojedince, žene i male zajednice i pravi su primer onih koji prave hrabre iskorake svakoga dana.
“Danas slavimo hrabre glasove i neumorne borkinje i borce, ljude koji nas svakodnevno podsećaju da promena dolazi kroz znanje, informisanost, solidarnost i akciju. Kroz ovu nagradu, po deseti put, priznanje odajemo upravo onim pojedincima, pojedinkama i kolektivima koji žive Miljenkov doživljaj Jelene a to je: ‘Akcija i samo akcija, uprkos neuspehu, uprkos porazu, uprkos teškoćama i bez prava na predah,’” rekla je Irina Ljubić, direktorka Fondacije Jelena Šantić pozdravljajući sve prisutne u prepunom Prostoru Miljenko Dereta.
Nacionalna Nagrada Jelena Šantić dodeljuje se za autorska dela i kreativne prakse koje afirmišu ljudska prava i podstiču promene u Srbiji. Dobitnici i dobitnice ove nagrade u nekoliko kategorija su:
*Organizacija civilnog društva
Žensko udruženje Kolubarskog okruga, Lazarevac – Za promociju rodne ravnopravnosti kroz kampanju „Koliki je njen deo“ koja se bavi unapređenjem zakona i praksi vezane za ravnopravnost u nasleđivanju.
*Pojedinac/Pojedinka
Jelena Boljević, inicijativa Sestre po haljinama – Za osnaživanje devojaka kroz donacije maturskih haljina i promociju solidarnosti i održivosti.
*Doprinos razvoju lokalne zajednice
Fakiri s juga, Kruševac – Za revitalizaciju kulturnog života u lokalnim zajednicama kroz umetničke festivale i radionice.
*Posebna nagrada za dugoročnost u okviru kategorije Pojedinac/Pojedinka
Jasminka Petrović – Za dugogodišnji rad i doprinos književnosti za decu i mlade.
Nagradu za organizaciju civilnog društva dodelila je Stefani Šilinglou, direktorka programa Britanske ambasade u Beogradu i tom prilikom je rekla: „Posebno mi je važno, da su među dobitnicima nagrade oni koji menjaju društvo na bolje u oblasti koja mi je važna na ličnom nivou… a to je rodna ravnopravnost. Pa čestitam “Ženskom udruženju Kolubarskog okruga” iz Lazarevca za njihov izuzetan rad na promociji rodne ravnopravnosti kroz kampanju “Koliki je moj deo”. Ova kampanja osnažila je žene da se bore za svoja prava i značajno podigla svest o rodnoj neravnopravnosti u podeli imovine kod nasleđivanja.”
Direktorka Balkanskog fonda za demokratiju, Gordana Delić, dodelila je nagradu za regionalnu inicijativu Ivi Parađanin Lilić @tamponzona i Nini Pavićević @kriticki za zajednički podkast: “Porast društvenih mreža doveo je do povećanja nasilja nad ženama i devojkama, ali je ujedno omogućio i novi alat za iskazivanje podrške, podsticanje solidarnosti i kreiranje mreža.
Regionalna Nagrada Jelena Šantić dodeljuje se ženskim inicijativama iz Srbije i Crne Gore, koje su doprinele borbi za ljudska prava i pomirenje kroz digitalne prakse. Dobitnici i dobitnice ove nagrade u nekoliko kategorija su:
*Regionalna inicijativa
Tampon zona x Kritički – Za podizanje svesti o društvenim pitanjima kroz inovativni podkast.
*Poseban doprinos za regionalnu inicijativu
ŠkaArt, Tivat, Crna Gora – Za umetnički rad koji spaja zajednice kroz poeziju, muziku i vizuelnu umetnost.
Fondacija Jelena Šantić dodelila je i Nagradu za poseban doprinos demokratizaciji društva organizaciji CRTA – za kontinuirani rad na jačanju demokratskih procesa i transparentnosti u Srbiji.
Dobitnicima nagrada tradicionalno su uručeni triptih Jelena Šantić, rad Goranke Matić, i statua krila, koja su simbol slobode, hrabrosti i zajedništva, rad Igora Grubića.
Nakon dodele nagrada održan je i razgovor “Digitalne superheroine: Novi talas aktivizma” povodom objavljenog istraživanja o digitalnom feminističkom aktivizmu u Srbiji i Crnoj Gori, čija je autorka Hristina Cvetinčanin Knežević. U razgovoru su učestvovale Nina Pavićević – @kriticki, Hristina Cvetinčanin Knežević – @feminizamizteretane i Jelena Drndarević – @osnazzene, a panel je moderirala Dejana Dexi Stošić – @dexistosic.
Fotogalerija: Tanja Drobnjak