Novinari na Kosovu i dalje izloženi pritiscima i napadima – nepoverenje u institucije, nesigurnost i nedostatak sistemske zaštite (FOTO)

Izvor: ANEM
U tom kontekstu, u okviru projekta „Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara“, koji sprovode Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Centar za razvoj lokalnih medija (CRLM) i Insajder TV, predstavljen je Izveštaj o medijima koji izveštavaju na srpskom jeziku na Kosovu.
Izveštaj, zasnovan na intervjuima sa urednicima i novinarima iz Radija Goraždevac, Radija Kontakt Plus, Radija Mitrovica Sever, Radija Kim i portala KoSSev, beleži brojne primere verbalnog i fizičkog nasilja, političkih pritisaka, nedostatka institucionalne podrške i ekonomske nesigurnosti.
„Informacije moraju biti ne samo dostupne, već i razumljive – što je u etnički podeljenoj sredini kao što je Kosovo poseban izazov“, ističu autorke izveštaja.
Prema podacima Udruženja novinara Srbije na Kosovu, 2024. godine registrovano je 22 slučaja ugrožavanja bezbednosti, dok je Asocijacija novinara Kosova zabeležila čak 42 incidenta. Pretnje smrću, verbalni napadi, ometanje u radu, ali i policijski upadi i sajber napadi deo su svakodnevice lokalnih redakcija.
Dugogodišnje targetiranje jednog medija posebno je ilustrativno. Godine 2015. pucano je na prostorije redakcije, a kasnije je zapaljen i automobil direktorke. Tokom 2022, na službeni automobil i vrata redakcije ostavljene su preteće poruke. Usledile su fizičke pretnje, kampanje diskreditacije i sajber napadi.
„Meni se čini da su pucali noću jer smo ženska redakcija – kao da su mislili da ćemo prestati da radimo. To nije uspelo, pa su zapalili auto. Pretnje su zatim usmerene i na naše porodice“, navodi novinarka.
Bezbednosne institucije, prema navodima sagovornika, ne pružaju odgovarajuću zaštitu. Jedan medij, nakon sumnje da je policija prikrila tragove napada, poslao je pismenu žalbu. Sumnja u rad policije postoji bez obzira na etnički sastav – „dok su u njoj radili Srbi, imali smo ista iskustva“, kaže urednica.
„Mi ništa više ne prijavljujemo kosovskoj policiji. Oni bi jedva dočekali da optuže nekog Srbina. Više se bojimo posledica nego što verujemo u zaštitu“, navodi jedna od urednica.
Udruženje novinara Srbije na Kosovu zabeležilo je četiri slučaja nepriličnog ponašanja policije prema novinarima, ali u svim slučajevima oštećeni nisu želeli da se javno reaguje – iz straha od dodatne odmazde.
Iako je fizička bezbednost prioritet, većina medija nema strategiju zaštite novinara.
„Imamo kacige i prsluke iz jednog USAID programa, ali retko ih koristimo. Na teren izlazimo nepripremljeni, samo sa karticom. Svesni smo da je to neodgovorno, ali nemamo drugog izbora“, kaže urednica jedne redakcije sa severa Kosova.
„Zamislite novinarku koja oblači pancir kad čuje da je kosovska policija ušla u opštinu. Prsluk ima tri kilograma. To je stvarnost u kojoj radimo“, dodaje.
Izveštaj takođe upozorava na ozbiljnu finansijsku nesigurnost – gotovo svi mediji funkcionišu isključivo zahvaljujući projektnom finansiranju, bez podrške kroz stabilne institucionalne izvore. Povlačenje USAID sredstava dodatno je ugrozilo njihov opstanak, a nedostatak kadra i odlazak iskusnih novinara ozbiljno ugrožava profesionalno novinarstvo na Kosovu.
Ceo izveštaj o stanju medija koji izveštavaju na srpskom jeziku na Kosovu možete pogledati ovde.
Projekat „Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara“ realizuje se uz podršku Evropske unije, Norveške i Balkanskog fonda za demokratiju – projekta Nemačkog Maršalovog fonda SAD.