Na RTS-u ni sekund o sastanku Stalne radne grupe za bezbednost novinara u Nišu, a prisustvovali su i novinari dopisništva RTS-a, nedavne mete uvreda predsednika Srbije

24. May 2025.
Selektivno izveštavanje i postojanje "onih čije se izjave ne prenose" su nespojivi sa uređivačkom politikom medija koji sebe naziva Javnim servisom Srbije i svih njenih građana.
rts-nis-n1
Dopisništvo RTS-a u Nišu Foto: snimak ekrana N1

Na RTS-u nismo videli nijedan sekund vesti o važnom sastanku Stalne radne grupe za bezbednost novinara održanom u četvrtak u Nišu. Za stolom su sedeli i novinarke i novinari niškog dopisništva RTS-a, koji su nedavno bili meta uvreda predsednika Srbije. Iz tog razloga, za RTS ovo ne bi bila samo vest koju svaki medij želi da prenese, već i gest solidarnosti sa svojom novinarkom koji je, po svemu sudeći, izostao odlukom urednika.

Za javnost jeste važno da je Stalna radna grupa za bezbednost novinara održala sastanak sa novinarima koji su privođeni i čija je bezbednost bila ugrožena dok su izveštavali sa nedavnog protesta SNS-a u Nišu. Posebno je važno jer su za istim stolom sedeli i oni koji bi o njihovoj bezbednosti trebalo da brinu, tužioci i policajci. Novinari, o čijim su napadima i privođenjima u Nišu izvestili i strani mediji, mogli su direktno da im postave pitanja, što se, osim na sastancima Stalne radne grupe nikada i nigde ne dešava.

O važnosti događaja, ne svedoči samo broj sagovornika za stolom već i zahvalnost prisutnih novinara na prilici da dobiju direktne i detaljne informacije o dosadašnjim rezultatima istraga i drugim odlukama koje su nadležni organi doneli u vezi sa napadima i onemogućavanjem izveštavanja kojem su bili izloženi.

Ipak, ta vest nije prošla uređivačko “rešeto” Javnog medijskog servisa, iako je njihova novinarska ekipa bila na događaju i napravila vest.

Izjave RTS-u su pred početak sastanka dali Veran Matić, predsednik ANEM-a, i Marija Babić, pravnica Nezavisnog udruženja novinara Srbije. Oboje su članovi Stalne radne grupe.

Da li se uređivačkom autoritetu nije dopalo ono što je rekao prvi sagovornik, koji već dugo vremena nije dobrodošao na RTS-u, ili imaju nešto protiv druge sagovornice, to je pitanje na koje odgovor možemo samo da naslućujemo.  U svakom slučaju, teško je odupreti se utisku da je reč o cenzuri.

Za Javni servis Srbije morao bi da bude relevantan isključivo interes javnosti koja bez sumnje želi da zna šta se događa sa novinarima koji profesionalno izveštavaju sa šestomesečnih protesta i blokada. Kao i da smo država u kojoj je zableženo 123 napada i pritisaka na novinare od početka godine.

Udruženja i asocijacije članice Stalne radne grupe za bezbednost novinara:

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM)

Asocijacija onlajn medija (AOM)

Asocijacija medija

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS)

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV)

Udruženje novinara Srbije (UNS)

Click