Humana Sally za SOS dečija sela (FOTO)

3. October 2024.
Na konferenciji za medije koju je organizovao Srpski filantropski forum, povodom organizovanja Nacionalnog dana davanja 9. oktobra, predstavljen je i inovativan filantropski projekat koji će biti promovisan na Festivalu filantropije koji će biti održan istog dana, u parku Vojvode Vuka na Topličinom vencu. 
Deca i Sally
Foto: iDook media

Izvor: Srpski filantropski forum

Četvorica prijatelja – Ivan Đolić, Miloš Perović, Bojan Marković i Aleksandar Savin, ljubitelji automobila marke Porše (Porsche), a još više – mladići u duši, odlučili su da ostvare svoj dečački san. Oživeli su Seli Kareru – lik iz crtanog filma „Automobili” (Cars), koji je producirala čuvena kuća „Piksar”. Oživljavanje lika iz crtanog filma je podrazumevalo nabavku, restauraciju i kompletno preuređenje jednog Porše modela, tako da novi auto bude identičan kao lik iz crtanog filma. Sally je, inače, model „Porše karera 911“, tačnije, njegova peta generacija – model 996.2 i to sa vučom na zadnjim točkovima. 

“Odlučili smo da nabavimo identičan model koji je i u crtanom filmu, a to nije bio nimalo lak posao “, objašnjava Ivan Đolić, jedan od idejnih tvoraca projekta i dodaje:

“Auto smo uvezli iz Nemačke, a srećni smo jer je auto bio u fantastičnom, skoro fabričkom stanju, što nam je potvrdio i Bojan Marković iz Porše Ada – čovek koji je jedan od najvećih poznavalaca automobila ovog proizvođača”.

Foto: iDook media

Na ideju za ovaj projekat je došao Miloš Perović, koji za sebe kaže da je serijski preduzetnik, ali i najvernija publika crtanih filmova zbog svoje troje dece. Crtani „Automobili” (Cars) mu je jedan od omiljenih.

“Sličnu akciju je pre nekoliko godina sproveo sam Porše, u saradnji sa producentskom kućom Piksar. Auto koji je tada napravljen prodat je na humanitarnoj aukciji. Zbog toga smo i mi odlučili da ovaj naš auto prodamo i da novac doniramo za organizaciju SOS Dečija sela Srbija, koja već dve decenije brine o deci, mladima i porodicama iz osetljivih grupa”, ističe Perović.

Projekat oživljavanja lika iz crtanog filma nije bio nimalo jednostavan posao – trebalo je uraditi reviziju motora, zatim napraviti unikatnu plavu boju koja najviše podseća na onu korišćenu u crtanom filmu, a koja je naravno poslovna tajna. Ova ekipa je uspela da pronađe i izvornu pepitno tkaninu, koju Selly Karera u crtanom filmu „nosi” na svojim sedištima, a koju su, za potrebe projekta, uvezli iz Švajcarske. Razultat višemesečnog rada je unikatni automobil, jedinstven u svetu. 

“Ovaj projekat smo započeli zbog svog dečačkog sna, ali tek kad smo mu dali humanitarnu komponentu, shvatili smo koliko je on značajan i velik”, navode inicijalni tvorci ideje. 

Četvorica prijatelja – Ivan Đolić, Miloš Perović, Bojan Marković i Aleksandar Savin inicijalni tvorci ideje Foto: iDook media

Za njih je najvažnije bilo da se auto dopadne i deci – onoj zbog koje sve ovo i rade. Zato je u nedelju, 29. septembra, Sally Karera otišla put Kraljeva, da je vide deca koja su uključena u programe humanitarne organizacije SOS Dečija sela Srbija. 

Tvorci ove inicijative su zajedno sa mališanima odgledali crtani film „Automobili”, razgovarali o kolima i Sally projektu i družili se uz tortu koja je, naravno, bila u obliku crtane junakinje zbog koje je sve i počelo. 

Na Festivalu filantropije koji organizuje Srpski filantropski forum, posetioci ovog humanog događaja biće u mogućnosti da vidi ovaj auto, i praktično tog dana počinje promocija aukcije koja će se dogoditi krajem novembra. Početna cena biće 70.000 evra. U sličnom projektu u Sjedinjenim američkim državama, cena je dostigla 3.6 miliona dolara, koji su iskorišćeni u humanitarne svrhe. 

Krajem novembra, u Beogradu će se održati humanitarna aukcija na kojoj će Sally Karera naći svog vlasnika. Sav prihod od prodaje automobila i donatorske večere biće usmeren ka podršci humanitarnoj organizaciji SOS Dečija sela Srbija i njenom Programu „Jačanje porodice”. 

“Uvek je važno isticati usku vezu između aktivnosti koje sprovode organizacije civilnog društva i fandrejzinga, odnosno dobročinstva. Bez učestvovanja građana i kompanija velikog srca, mnoge aktivnosti ne bi mogle da se realizuju, a samim tim bi i pozitivan uticaj u društvu koji ostvarujemo bio manji. Uradili smo mnogo, ali je pred nama i dalje velik put, a upravo će nam jedinstveni projekat Sally Carrera 996, biti vozilo da taj put pređemo brže i sa više nade u humanost”, objašnjava Ivana Ignjatov ispred organizacije SOS Dečija sela Srbija. 

Foto: iDook media

PROGRAM „JAČANJE PORODICE“

Program „Jačanje porodice” usmeren je na podršku biološkoj porodici u krizi u kojoj, u najčešćim slučajevima, postoji rizik od isključivanja dece u alternativnu brigu (dom ili hraniteljstvo). Ovaj program se sprovodi u devet opština u Srbiji – Zemun, Obrenovac, Niš, Kraljevo, Čačak, Vrnjačka Banja, Trstenik, Gadžin Han i Raška. Prvi centrar u okviru ovog programa otvoren je u Nišu 2013. godine. Program je do sada pomogao više od 3000 dece i preko 1300 porodica. 

Program „Jačanje porodice” deci, mladima i roditeljima pruža kontinuiranu podršku putem individualnog i grupnog rada, savetodavnih razgovora, edukativne i, po potrebi, materijalne pomoći. Podrška porodicama se odvija kombinovano – u centrima humanitarne organizacije SOS Dečija sela Srbija (devet centara širom Srbije), kao i u domovima porodica kojima je potrebna podrška.

Najvažniji rezultat je da gotovo nema izdvajanja dece iz porodica koje su uključene u ovaj program, a bilo je i nekoliko slučajeva povratke dece sa alternativne brige u svoje biološke porodice. Po izlasku iz Programa, više od 95% porodica je sposobno da obezbedi osnovne uslove za brigu o deci i da uspešno samostalno funkcioniše.

 

O SOS DEČIJA SELA SRBIJA

Od 2004. godine, u Srbiji, Fondacija SOS Dečija sela Srbija pruža podršku deci i mladima bez roditelјskog staranja i u riziku od izdvajanja iz porodice, kao i mladima iz ranjivih grupa, na putu ka ekonomskoj samostalnosti. Poslednjih deset godina, fokus rada organizacije je na preventivnim programima i podršci porodicama. 

Do sada je ova organizacija, kroz različite programe, podržala: 

  • u SOS Dečijem selu u Kraljevu – 167 dece i mladih bez roditeljskog staranja iz cele Srbije 
  • kroz Program „Jačanje porodice“ u devet gradova širom Srbije više od 1300 porodica i 3000 dece i mladih
  • u Centru „Jaki mladi” više od 700 mladih iz ranjivih grupa
  • kroz Program urgentne pomoći „Solidarnost” više od 106.000 dece i odraslih, pogođenih izbegličkom krizom

Organizacija je članica asocijacije SOS Children’s Villages International, koja je prisutna u više od 130 zemalja i teritorija, i postoji 75 godina. 

Click