ANEM, UNS, NUNS i Lokal Pres: Neregularnost i netransparentnost procesa  projektnog sufinansiranja 

4. July 2025.
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Udruženje novinara Srbije (UNS),  Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Lokal Pres ukazuju da se ocenjivanje  medijskih projekata i raspodele sredstava u okviru procesa projektnog sufinansiranja  nastavilo i u junu mesecu uz brojna sporna rešenja, neregularnosti i netranasprentnost  procesa.  
TV kamere ilustracija. BEZ POTPISA

Iako postoji obaveza javnog uvida, pojedine lokalne samouprave, nisu objavile rešenja o  dodeli sredstava medijskim projektima u formi dokumenata već u formi vesti ili zapisnika. 

Konkurs u Prokuplju predstavlja drastičan primer koncentracije dodeljenih sredstava  jednom mediju. Naime, čak 95% ukupnog budžeta, odnosno 6,4 miliona dinara, dodeljeno  je lokalnoj televiziji Most Net, dok je preostalih 400.000 ravnomerno raspodeljeno na četiri  aplikanta – po 100.000 dinara. 

Trend sniženja opredeljenih iznosa za projektno sufinansiranje od strane lokalnih samouprava primetan je i u opštini Golubac koja je ove godine izdvojila samo 100.000  dinara, što je najmanje u Srbiji, dok je maksimalan iznos po projektu u ovoj opštini bio  50.000 dinara. 

Na problem s malim iznosima ukazao je portal GMinfo koji i ove godine odbio da prihvati  100.000 dinara koje mu je dodelila opština Gornji Milanovac na konkursu za  sufinansiranje medijskih projekata. Redakcija GMinfo je istakla da taj iznos nije dovoljan  za kvalitetnu realizaciju projekta čija je vrednost preko milion dinara, navodeći da je  odluka komisije politički motivisana i u interesu medija bliskih vlasti. 

Novinarska i medijska udruženja skreću pažnju i na prečesto imenovanje istih članova u  brojne komisije kao i na veliku zastupljenost pojedinih samostalnih stručnjaka među  kojima prednjače Branislav Sančanin i Branimir Grulović.

Drastičan primer koncentracije uočljiv je i u rezultatima konkursa Ministarstva  informisanja i telekomunikacija za sufinansiranje medijskih sadržaja na jezicima  nacionalnih manjina. Najveći deo novčanih sredstava od ukupno 60 miliona dinara dodeljen medijima povezanim sa Radoicom Milosavljevićem i Slavkom Stijakovićem, iako  ti mediji uglavnom izveštavaju na srpskom jeziku. Prema navodima Cenzolovke, mediji u  vlasništvu Stijakovića dobili su 10,6 miliona dinara, dok su mediji u vlasništvu  Milosavljevića podržani sa oko 10 miliona. Pomenuti projekti su najčešće tematski  površni, bave se folklorom I običajima, bez ozbiljnijeg praćenja problema manjinskih  zajednica. 

ANEM, UNS, NUNS i Lokal Pres ocenjuju da se ove godine nastavio negativan trend u  procesu projektnog sufinansiranja medijskih sadržaja u Srbiji i da je na brojnim  konkursima čitav proces obesmišljen bodovnom politikom i kriterijumima, načinom biranja  članova komisija, izborom projekata za dodelu sredstava i visinom novčanih iznosa.  

Medijske asocijacije i novinarska udruženja ponovo apeluju na Ministarstvo informisanja  i telekomunikacija da u što većoj meri nadzire regularnost projektnog sufinansiranja  medija i hitno preduzme mere kako bi se onemogućili netransparentni i neregularni procesi koji karakterišu brojne ovogodišnje konkurse. 

 

Beograd, 4. jul 2025. godine 

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) 

Udruženje novinara Srbije (UNS) 

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) 

Lokal Pres 

Projekat Asocijacije nezavisnih elektronskih medija „Participativno praćenje realizacije procesa  sufinansiranja projekata“ podržan je od strane holandskog Ministarstva spoljnih poslova kroz program  MATRA. Za sadržaj je isključivo odgovoran ANEM i isti nužno ne izražava zvanične stavove Kraljevine  Holandije.

Click