Agelast: Sistemski propusti koji dovode do stradanja dece u saobraćaju
Izvor: Agelast
Ovo je tema o kojoj se skoro uopšte ne govori, a čija statistika i problematika je poražavajuća. Naime, svake godine u Srbiji pogine dvanaestoro dece do 14 godina, dok 110 dece pretrpi teže ili lakše telesne povrede. Faktor javnog rizika stradanja dece u Srbiji je 12, dok je u ostalim zemljama Evrope 6.8, što nas svrstava u najnebezbednije zemlje u Evropi u oblasti bezbednosti saobraćaja.
U nedostatku psihološke podrške, institucionalne i pravne podrške, roditelji stradale dece su bili primorani da se okupe i oforme udruženje koje ima za cilj promovisanje bezbednosti u saobraćaju i pomoći i podrške članovima stradale dece u saobraćaju.
Više o odgovornosti kreatora saobraćajne politike na linku.
O bezbednosti, o pravnim poteškoćama, potpunom institucionalnom odsustvu bavljenja ovim porodicama koje nakon tragedije ostaju potpuno prepuštene samima sebi, ali i potencijalnim rešenjima, kaznenim politikama i mnogim drugim, zaista teškim, ali važnim temama, Galeb je razgovarao sa svojim gostima u ovoj epizodi.
Tragično je što država ne predviđa i ne pruža nikakvu psihološku podršku roditeljima i porodicama, niti im pruža bilo kakvu podršku u pravnim problemima sa kojima moraju da se suoče tokom krivičnih postupaka protiv počinitelja. Od problema i propusta od strane kreatora saobraćajne politike, nadležnih ministarstava, obdukcija, preko veštačenja, pa sve do presuda, sistem ni u jednom trenutku ne vidi žrtve ovih tragedija.
Više o tome da li smo jednaki i ravnopravni u saobraćaju
Gosti su podkasta su:
– Verica Vitorović/Udruženje roditelja stradale dece u saobraćaju
– Vera Janković/Udruženje roditelja stradale dece u saobraćaju
– Igor Velić/Sigurne staze