Prvih 25 godina Novosti (FOTO GALERIJA)
Autor: G. Borković, Izvor: Novosti
Otvorenjem izložbe naslovnica “Imamo Novosti” u četvrtak u Srpskom kulturnom centru u Zagrebu obilježen je jubilej 25 godina izlaženja tjednika Novosti koji će se nastaviti i u petak promocijom monografije “Slučaj Novosti” autora Rade Dragojevića. Izložba prikazuje pregled naslovnica tjednika kroz četvrt stoljeća, naglašavajući ključni doprinos u promoviranju slobodnog i kritičkog novinarstva od prvog broja 1999. godine do današnjih dana.
Predsjednik SNV Milorad Pupovac je u ime izdavača istaknuo da je u proteklih 25 godina, koliko Novosti izlaze, Hrvatska prošla najznačajniji period nakon rata.
– Prošla je završetak mirne reintegracije, početak procesa pripreme za pregovore sa EU i njihov završetak, potom neku vrstu skliznuća unatrag nakon što je postala članica EU, a onda i odgovor javnosti na to skliznuće. Konačno je došla do ove točke u kojoj smo danas – rekao je Pupovac. Govoreći o razvoju tjednika, rekao je da je Rade Dragojević došao s prijedlogom da se Novosti otvore: da izađu na kioske i da se otvore za najbolja novinarska pera u Hrvatskoj, a to su bivši novinari Feral Tribunea. Neovisno o tome koliko korespondiraju s jedne strane manjinska institucija i aktivan angažman u političkom životu te s druge strane pisanje novinara poput Marinka Čulića, Viktora Ivančića i kasnije Bore Dežulovića i još niza drugih koji su došli, mi smo se odlučili za tu fuziju etničko-političkog i novinarsko-političkog. U početku je to bilo mnogo jednostavnije, nego u nekim kasnijim periodama. Bilo je perioda podrške, ali je bilo i perioda kada su novine gorile. I ne samo gorile, nego i bile pred sudom svako malo – kazao je Pupovac, ustvrdiši da nije uvijek bilo jednostavno biti dio redakcije Novosti, baš kao što nije uvijek lako biti i izdavač Novosti.
– Novosti nisu samo simbol Hrvatske i cijele jugoistočne Europe, nego i zapadne Europe gdje ih također vole prolistati i pročitati. Novosti u duhu tolerancije i pluralizma unutar društva promoviraju prije svega kulturu srpske zajednice, kao i druge teme važne za građane Republike Hrvatske. Vjerujem da ćemo i dalje uspješno surađivati i očuvati kulturnu autonomiju svih nacionalnih manjina, posebice u izdavaštvu – rekao je ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Alen Tahiri, poželivši da svi zajedno proslavimo i 50. obljetnicu izlaženja lista.
Prvih 25 godina Novosti Foto galerija: Sandro Lendler
Potpredsjednik Savjeta za nacionalne manjine Milan Vukelić istaknuo je važnost obljetnice novina koje su kao snažan glas srpske zajednice puno više od jednog tjednika koji odražava potrebe srpske zajednice u Hrvatskoj.
– Kroz godine Novosti su odvažno prenosile vijesti, otvarale dijalog, njegovale kulturu i identitet te služile kao most suradnje i razumijevanja između različitih zajednica u društvu. Ukazujući na nepravilnosti, poticale su rasprave i promovirale vrijednosti poput transparentnosti i društvene pravednosti. Novosti ostaju simbol ustrajnosti, neovisnosti i predanosti pravdi – naglasio je Vukelić.
Glavna urednica Novosti Andrea Radak podsjetila je na teške okolnosti u kojima su Novosti nastale 1999. i njihov razvoj kroz 25 godina.
– Budući da se Novosti najvećim dijelom financiraju sredstvima namijenjenim informiranju pripadnica i pripadnika nacionalnih manjina, one su oslobođene pritiska financijskog uspjeha ili neuspjeha na medijskom tržištu što je od ogromne važnosti, ali i predstavlja veliku odgovornost. Ako se štampamo i izlazimo zahvaljujući budžetskim sredstvima, naša odgovornost mora biti još izraženija nego što je to u privatnim medijima. Osjećamo da smo odgovorni ne samo onoj nacionalnoj manjini u čijem okrilju nastajemo, nego i ostalim raznoroznim manjinama u čije ime nastojimo govoriti, kao i općoj javnosti – objasnila je Andrea Radak.
Istaknula je važnost istraživačkih tekstova, satire, kolumni, dosljedne borbe protiv ustašizacije, desnog ekstremizma i ultrakonzervativizma, što neki predstavljaju kao antihrvatsku djelatnost.
– Jedino “anti” koje se može vezati za naše novine je ono sadržano u riječima antifašističke i antinacionalističke. Ne samo u smislu pozivanja na povijesni antifašizam i prepoznavanja uspona etnonacionalizma devedesetih, nego i dosljednog zagovaranja progresivnih politika nasuprot suvremenom obskurantizmu – zaključila je Radak.
– Novosti imaju prije svih Srbi iz Hrvatske, oni koji su marginalizirani i obespravljeni, o čemu svjedoči 25 godina terenskog rada naših novinara koji su ispričali njihove priče. Novosti podjednako imaju i ostale manjine, ne samo nacionalne, nego i sve druge, osobito one diskriminirane u čiju zaštitu sustavno ustajemo, unatoč onima koji nas pale i gase. Novosti, međutim, imaju i pripadnici većinskog naroda – kazao je urednik kulture u Novostima Lujo Parežanin.
Plakete Novosti dobili su dugogodišnji suradnici Paulina Arbutina, Milan Cimeša, Ivica Družak, Darko Matošević, Srećko Pulig i Nenad Jovanović. Kustosica izložbe je Davorka Perić.
Na otvorenju su, između ostalih, bili zastupnici SDP-a Ivana Marković i Arsen Bauk te platforme Možemo Rada Borić, kao i donedavni predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić i zamjenica pučke pravobraniteljice Tatjana Vlašić.
Tekst je prenet sa portala Novosti.