Normalizacija proterivanja i hapšenja (FOTO)

Autor: Dejan Kožul, Izvor: Novosti
Slučaj Arien Stojanović Ivković, hrvatske državljanke koja već 12 godina živi u Srbiji, gdje je završila Medicinski fakultet, gdje se udala za državljanina Srbije i gdje se zaposlila i rodila dete, mogao bi završiti i na Evropskom sudu za ljudska prava (ESLJP) nakon odluke “nadležnog organa za zaštitu bezbednosti” – ne zna se kojeg tačno, pretpostavlja se da je u pitanju BIA – da predstavlja “neprihvatljiv bezbednosni rizik”, zbog čega je doneseno “Rešenje o prestanku prava na privremeni boravak uz zabranu ulaska na teritoriju Republike Srbije u trajanju od jedne godine”. I ona nije jedina.
Ambasador Republike Hrvatske u Srbiji, Hidajet Biščević je za agenciju Beta izjavio da je od početka godine već 15 hrvatskih državljana proterano iz Srbije, a mnogima nije dozvoljen ulazak. Slučaj Stojanović Ivković je poseban jer je udata za državljanina Srbije, ima dete državljanina, radi u Srbiji. Njen advokat Jovan Rajić podseća na slučaj u Danskoj gde je ESLJP odredio privremenu meru čoveku iz Irana koji je bio oženjen sa Dankinjom, sa kojom je imao i dvoje dece. Ta privremena mera, u njihovom slučaju, je značila ostanak u Danskoj jer bi se u suprotnom razbila porodica.
U slučaju Arien rok za napuštanje Srbije bio je sedam dana, odnosno do ponoći 15. aprila, osim ako Upravni sud ne donese privremenu meru kojom se odlaže to izvršenje. Rok za žalbu bio je petnaest dana, ali to ne odlaže izvršenje rešenja. U ovom trenutku još se ne zna kakva je odluka Upravnog suda od kog se očekuje da suspenduje prvostepeno rešenje, dok se ne odluči o žalbi. Arien i dalje čeka u Srbiji odluku. Rajić objašnjava da je mogući ishod da Ministarstvo unutrašnjih poslova usvoji žalbu i da slučaj vrati prvostepenom organu koji onda može odlučiti isto – ili vratiti sve u fioku. U slučaju iste odluke Upravni sud će doneti konačnu odluku, a ne privremenu, kao što se sad očekuje.
– Mi se nadamo da će Ustavni sud pokazati razumevanje, imajući u vidu nalog iz rešenja koje je očigledno nezakonito – kaže Rajić za Novosti i dodaje da niko ne traži ništa nerealno, “nego samo da neko skupi hrabrost da presudi u skladu sa zakonom.”

Kao i u prethodnim slučajevima proterivanja hrvatskih, ali i ruskih državljana, ne postoji objašnjenje zašto je doneta odluka da neko predstavlja “neprihvatljiv bezbednosni rizik”. U slučaju Arien se samo pretpostavlja da je razlog njena podrška studentskim protestima. Osim toga, na svom Instagram nalogu je kao lekarka osudila ulazak predsednika Aleksandra Vučića u jedinicu intenzivne nege i dodirivanje bez rukavica ljudi povređenih u požaru u Kočanima. Uporedo sa tim, nedavno je uhapšen i Dejan Ilić, urednik izdavačke kuće “Fabrika knjiga” i kolumnista Peščanika jer je osumnjičen za krivično delo “izazivanja panike”.
Paniku je navodno izazvao nakon gostovanja na TV Nova rekavši sledeće: “Prelazna vlada je jedino rešenje. Jedini argument protiv je ‘nećemo valjda da sedimo sa ovima iz režima kad su oni svi kriminalci koji biju ljude’. Odgovor na taj argument je izbor – ili ćete otvoriti tim ljudima vrata da se sklone uz pomoć prelazne vlade, ili ćete se pomiriti sa tim da će teći krv ulicama, da ćemo izgubiti ko zna koliko života i ne znamo čije živote, da bismo se oslobodili njih! I sad, imate da birate: da li ste za to da žrtvujete živote ili ćete da sednete u Vladu sa njima koji će tu sedeti a neće imati nikakvu moć! Ako je to način da se spasu životi i krvoproliće, ja nemam nikakvu dilemu da treba ići u prelaznu vladu! Biramo između života i kompromisa!”. Rajić ističe da sve to govori o dvostrukim aršinima Tužilaštva i podseća da Tužilaštvo za izazivanje panike progoni i advokate Aleksandra Olinika te Božu Prelevića.
– To se sve podvodi pod izazivanjem panike, dok tabloidi svakodnevno seju paniku, šire mržnju, vređaju, pišu da će biti građanskog rata, da će biti mrtvih. Nikome ne pada na pamet da ih pozove na razgovor – razočaran je Rajić zbog čega smatra da glavni tužilac, Nenad Stefanović, nije za razrešenje već za zatvor, jer se otvoreno stavlja na stranu Vučićevog režima.
Ništa ga, međutim, više ne iznenađuje jer vlast svakog dana pomera granice represije, zbog čega nam raste i prag tolerancije. To, ističe naš sagovornik, nije dobro, “nije normalno da se navikavamo na nenormalne stvari”, zaključuje na kraju.
Tekst je prenet sa portala Novosti.