Величање усташа и НДХ мора наићи на опћу осуду

22. July 2025.
У Банском Грабовцу обиљежен почетак устанка на Банији под водством Васиља Гаћеше и комемориране жртве усташке одмазде на којем је истакнута потреба очувања вриједности антифашизма и борбе против ревизионизма
boris-milosevic-322370.format-webp.width-900
Борис Милошевић Фото: N1

Аутор: Ненад Јовановић, Извор: Новости

УБанском Грабовцу, код Петриње, у суботу је 19. јула обиљежена 84. годишњица прве оружане акције банијских партизана под водством Васиља Гаћеше и одржана комеморација за 1.285 жртава усташке одмазде од 24. до 26. јула. Скупу, који су организирали Српско народно вијеће и Савез антифашистичких бораца и антифашиста те петрињски антифашисти, присуствовала је и Мелита Мулић, изасланица хрватског предсједника Милановића.

Предсједник СНВ-а Борис Милошевић нагласио је да се људи у Банском Грабовцу окупљају из три разлога.

– Први је Васиљ Гаћеша који је окупио групу банијских партизана у Шамарици и водио бригу о избјеглом народу из низа села. Препознавши стварне намјере, циљеве и терор НДХ људи су почели пружати отпор и кренули у борбу за голи опстанак. Партизани су у ноћи с 23. на 24. јул покренули оружану акцију и напали опћину и жељезничку станицу у Банском Грабовцу што је био знак устанка народа овог краја. Други разлог је присјећање на жртве усташа у наредним данима. Тако је овај народ и овај крај скупо платио одлуку да се покрене оружана борба за слободу, али за ту борбу није било алтернативе. Трећи разлог је због данашњих дана и времена у којем морамо бити будни и реагирати на ревизионизам побијеђених и недемократских идеја о прошлости. Вриједности нас окупљених чини антифашизам који је саставни дио вриједности Хрватске и уграђен је у Устав. На тој вриједности желимо градити модерно друштво. Стога никад не смијемо допустити да жртве усташког режима буду заборављене или још горе да их итко покуша умањити или негирати. Важно је да млади то знају – казао је Милошевић и нагласио да они који узвикују “За дом спремни” и подижу руке у римски поздрав позивају на насиље, мржњу према другима или другачијима и величају нацифашистичке симболе чиме чине зло нашој домовини, ударајући управо у темеље њене слободе, самосталности и независности.

– У Хрватској величање усташа и НДХ мора наићи на осуду политике, медија, цивилних удруга и грађана, иначе као друштво идемо у пропаст. Стога је нужно подсјећати на трагичне посљедице усташког режима у Хрватској од 1941. до 1945. и то не само на овом мјесту. Требамо имати снаге одлучности и храбрости да као појединци и заједница станемо против било каквог облика дискриминације и заштитимо људско достојанство, равноправност и дијалог. Не може бити друштвено прихватљиво пјевање о усташким злочинцима, клању, камионима кроз Имотски и свим другим облицима усташких пјесама. Данашња Хрватска није и не може бити сљедница НДХ. Црна боја није и не може бити боја републике. Зато су се партизани под Гаћешом борили и зато су сељани које комеморирамо страдали и зато смо се овдје окупили, закључио је Милошевић.

– Скуп у Грабовцу догађа се након концерта проусташког пјевача у Загребу којем је присуствовало око пола милијуна људи. Да будемо начисту, велики дио тих људи заправо су политички неписмени, а сам скуп и оно што је претходило том концерту у центру Загреба показало је да су проусташке појаве у друштву изашле ван свих контрола. С обзиром на то да је изостало било какво реагирање актуалне власти – казао је предсједник САБА РХ Фрањо Хабулин,

– Свима који би данас хтјели некаквим повјеренствима истражити „праву истину“ о нацифашизму, али и комунизму и њиховим злочинима, поручујемо – та је истина добро позната и поткријепљена доказима и документима у чију аутентичност се не може сумњати – рекао је и додао да је и Брезовицу и Бански Грабовац и Срб карактеризирало заједништво Срба и Хрвата.

Споменик у Банском Грабовцу Фото: Сандро Лендлер

 

Сисачко мославачка дожупаница Мирјана Олуић нагласила је да скуп обиљежавају понос и туга.

– Сисачко-мославачка жупанија је увијек баштинила и баштинит ће тековине антифашизма и сасвим је свјесна и да је држава у којој живимо утемељена на антифашизму. Али то није нешто што прихваћају сви јер видимо да се у данашње вријеме све више, све чешће и све жешће негира антифашизам и ствара нека нова повијести с квазиповјесничарима који пишу онако како њима одговара. Наша дужност и дужност свих који се бавимо политиком је да подучавамо младе и ширимо истину о антифашизму, те да његове вриједности истичемо из дана у дан – казала је.

По ријечима домаћина, предсједника УАБА Петриња Николе Ножинића, зна се истина о догађајима у Грабовцу.

– Знамо да су се 42 младића из околних села на челу с Васиљом Гаћешом овом првом организираном акцијом одазвали позиву на устанак и рекли велико гласно не крвавим камама усташа, не прогону народу, не расним законима, не логорима и спаљеним селима, не смрти – казао је Ножинић.

– Данас обиљежавамо свијетлу и тамну страну оног што се догађало прије 84 године на подручју Баније и подручју Хрватске. С једне стране била је оружана акција побуна банијских сељака који су стали на страну борбе за слободу и против окупатора те одмазде оних који су Хрватску хтјели сврстати на тамну страну повијести у чеме нису успјели. Јако је важно да се окупљамо и током свих ових година и у континуитету. У липњу смо славили оне који су започели борбу у Хрватској, данас славимо оружани отпор банијских Срба који су у Другом свјетском рату били на правој страни повијести. У име предсједника могу потврдити да ћемо устрајати у изношењу повијесне истине – казала је Мулић.

На почетку скупа парастос за жртва покоља служио је глински парох Горан Каламанда, након чега је слиједило полагање вијенаца низа делегација, прије свега српских мањинских вијећа и антифашистичких организација из више жупанија. Скуп је завршен наступом женске групе сисачког пододбора Просвјете.

 

Текст је пренет са портала Новости.

Click