Predsednici NURDOR-a Februarska nagrada, kaže – podstrek za dalju borbu

23. January 2020.
Skupština Novog Sada jednoglasno je dodelila najveće gradsko priznanje predsednici Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka, Joland Korori. Februarska nagrada uručuje se za najznačajnija dela i dostignuća Novosađana, a kako je gradonačelnik Miloš Vučević napomenuo, ovo je "jedno veliko hvala NURDOR-u od Novog Sada". Joland Korora decu obolelu od raka i njihove porodice podržava već 16 godina, a nagradu vidi kao podstrek za dalju borbu, kaže za N1.
NURDOR
Logo

Piše: Nataša Kovačev, N1

Retka su pitanja koja mogu pomiriti političke razlike. Da Februarsku nagradu treba dodeliti Joland Korori bilo je jedno od njih u Novom Sadu. Vest o jednoglasnoj skupštinskoj odluci pratile su čestitke i poruke podrške, a ona ih je ispratila uz osmeh.
Dok nas provodi kroz roditeljsku kuću, u kojoj je u proteklih devet godina boravilo stotinu porodica, objašnjava da im tu svakodnevno pružaju emotivnu, materijalnu i psiho-socijalnu podršku.

N1: I imaju Vas kao roditelja?

“Kao roditelja, naravno, koji je tu, koji iih najbolje razume. U tim trenucima ne postoji niko ko ih bolje razume, ni suprug te mame, nego neko ko je prošao kroz to. Tu negde se najviše trošim, ali to im najviše znači. Jako je zahtevno, ali ne mogu da odustanem za sada. Ja kažem, mnogo kutija bromazepama se popilo da bi se došlo do ove nagrade”, kaže Korora.

Time u stvari slikovito opisuje put koji je zajedno sa NURDOR-om prošla u borbi za bolje uslove lečenja dece obolele od raka. Sa svim tim emocijama se, kaže, godinama sami bore.

“Kod nas jednostavno ne postoje psiholozi ni na onkološkim odeljenjima za pacijente koji su se razboleli od raka, a ne da se bave sa mnom kao sa roditeljem koji je prošao kroz to i koji sada svakoga dana priča sa roditeljima koji prolaze kroz to”, kaže ona.

Kada se jedno dete razboli, razboli se čitava porodica, priča Joland. Mogućnost da kroz tešku situaciju prolaze zajedno, ne brinući makar o smeštaju, od velike je važnosti. Porodice ovde provode nedelje, mesece, pa čak i godine.

“Tu ne može čovek da se zadrži na nekoj distanci i bude u kontaktu sa njima samo zbog bolesnog deteta. To se zaranja mnogo dublje u taj odnos gde mi postajemo prijatelji za čitav život. Jer kad vam se dete razboli od raka, tada smo svi isti”, priča ona.

Sve roditelje, zaposlene i volontere NURDOR-a doživljava kao porodicu i sa njima deli, kaže, zasluženu nagradu.

“Mislim da je NURDOR jako mnogo uradio u širenju empatije, podizanju svesti da treba pomoći i u tom ujedinjavanju”, kaže ona.

NURDOR radi i mnogo više, menja sistemske stvari, poput zakona koji oboleloj deci omogućava rehabilitaciju, a njihovim roditeljima pravo na bolovanje. Put do tih promena nije bio lak, pa se nada da će jednoglasna podrška političara biti podstrek za sledeći korak – donošenje nacionalnog kancer registra i uspostavljanje palijativne nege.

“Mi nismo protivnici jedni drugima… Samo zajedno medicinsko osoblje, NURDOR, doktori, RFZO, građani… Samo tada radimo velike stvari, kad se ujedinimo. I to smo i dokazali u stvari”, kaže Korora.

Tekst je prenet sa portala N1 info.

Click