Policajci u civilu upali u hotel u Beogradu, izveli pet Hrvatica, cijelu noć ih ispitivali i ujutro deportirali: ‘Znate li što smo morali potpisati? Bijesni smo!‘

22. January 2025.
Hrvatske državljanke bile su u Beogradu na radionicama u organizaciji Erste Stiftunga
1663613980-BG-DIREKTOR-POLICIJE-PKG-190922-NOA20220919-173459414.mxf_.00_02_08_24.Still001-900x506
Foto: N1

Autorka: Kristina Turčin, Izvor: Jutarnji list

Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih udruga koje su u Beogradu sudjelovale na radionicama u organizaciji Erste Stiftunga, provele su dobar dio noći u beogradskoj policiji, koja ih je na kraju jutros protjerala iz Srbije te im zabranila ulazak u zemlju na godinu dana. U Rješenju koje su im izdali kao razlog deportacije navedeni su “razlozi zaštite bezbednosti Republike Srbije i njenih građana”. O svemu su obaviješteni Vlada i Ministarstvo vanjskih poslova te se očekuje reakcija.

Kako nam je ispričala povjesničarka umjetnosti Ana Kovačić iz Zagreba, koja je na radionicama predstavljala kustoski kolektiv Što, kako & za koga/WHW, radionice su trajale tijekom dva dana, u ponedjeljak i utorak, a sudjelovalo je 15-ak osoba iz Hrvatske, Rumunjske, Slovenije, BiH i Sjeverne Makedonije.

Nakon što su jučer završili s radionicama, sudionici su otišli na piće te se oko 23.30 sati vratili u hotel.

– U lobiju su nas dočekali muškarci u civilnoj odjeći koji su nam prišli, na sekundu pokazali značke te rekli da su “policajci za strance” i da ćemo morati s njima u postaju. Nisu odgovarali ni na jedno od naših pitanja, rekli su da nisu dužni to učiniti. Ništa nam nije bilo jasno, uzeli su nam dokumente i naložili nam da čekamo u lobiju – priča Kovačić. Nakon otprilike sat vremena muškarci su se vratili te, dvoje po dvoje, odvodili sudionike radionica u postaju.

– Mene su odveli zajedno s još dvije kolegice. Stvarno nam nije bilo svejedno, muškarci bez uniformi su nas odveli dvije uličice dalje i tražili da uđemo u neobilježeni auto. Ne znamo tko su, ne odgovaraju ni na kakva pitanja, ne znamo gdje idemo. Ne znam što bih da sam bila sama – priča Kovačić. U autu im je, kaže, jedan od njih rekao da imaju nalog za privođenje i natuknuo da je jedna od udruga, čiji su predstavnici sudjelovali na radionici, “sumnjiva”.

– Doveli su nas u postaju, tamo je već bila većina naših kolega s radionica. Odvodili su ih na ispitivanje koje je trajalo po sat vremena. Kasnije su mi ispričali da su ih ispitivali koju su srednju školu završile, koji fakultet, za koje udruge rade, tko ih financira, o čemu je bila radionica, što su oni konkretno radili, jesu li se s kim nalazile u Beogradu i zašto itd. – priča Kovačić. Kad je došao red na nju i još dvije kolegice iz Hrvatske, nastavlja, već je bilo gotovo 4 sata ujutro. Pozvali su ih u sobu no nisu ih, kaže, ništa pitali jer im je završavala smjena.

– Gurnuli su nam neki dokument na ćirilici i tražili da potpišemo. Rekla sam da jako slabo čitam ćirilicu te ih molila da nam to prevedu. Učinili su to letimično, pročitali nam par rečenica i rekli da u tom dokumentu piše da “ugrožavamo bezbednost Republike Srbije”, da u roku od 24 sata trebamo napustiti državu i da nam je izrečena zabrana ulaska u Srbiju na godinu dana – priča Kovačić.

Iscrpljena i premorena, kaže, potpisala je dokument jer je samo željela otići – i iz postaje i iz Srbije.

– Uhvati te bijes zbog te nemoći u kojoj se odjednom nađeš. Na kraju nas nisu htjeli ni odvesti natrag u hotel, vratili smo se taksijem. U hotelu smo se svi okupili i razmijenili iskustva. Svima je bilo isto, no čini mi se da je najteže bilo Rumunjima koji ne razumiju jezik, a policajci su jako loše i nevoljko govorili engleski. Rumunji stvarno nisu shvaćali što se događa, a jako su površno bili upoznati i s aktualnim događanjima u Srbiji – govori.

Većina sudionika je ionako planirala danas napustiti Srbiju te je Kovačić već imala kartu za autobus. Dok smo razgovarali s njom, još se vozila.

– Kontaktirali su nas iz našeg Veleposlanstva u Beogradu, koje zna za slučaj, i ponudili nam pomoć. Također su nas zvali i iz Erste Stiftunga, čiji su predstavnici napustili Beograd još jučer pa nisu ni znali što se dogodilo. I oni poduzimaju određene radnje, zamolili su svakog od sudionika da napiše report – kaže Kovačić.

Program ovakvih radionica za područje bivše Jugoslavije, centralne i istočne Europe Erste održava još od 2015. godine, u sklopu Erste NGO Academy, a Kovačić godišnje sudjeluje na njih 4-5. Ovo nije prvi put da su se održavale u Beogradu.

– Naše Veleposlanstvo u Beogradu u stalnom je kontaktu s hrvatskim državljanima koji su sudjelovali na radionicama i stoji im na raspolaganju. Prema informacijama koje imamo, svih petero je napustilo Srbiju bez daljnjih komplikacija, što je u ovom trenutku najvažnije – rekao nam je Tomislav Lendić, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova. Dodao je kako se razmatraju daljnji potezi.

Tekst je prenet sa portala Jutarnji list.

Click