Lingua blablativa – Astroqueers

16. January 2020.
U poslednje vreme, ne može se tačno ispratiti koliko meseci ili godina unazad, sve veća popularnost horoskopa i čitanja natalnih karata je sada definitivno na svom vrhuncu.
astroqueers
Fotografija preuzeta sa portala Remarker

Piše: Ana Simona Zelenović, Remarker

U Velikoj Britaniji broj Google Search-eva za “natalnu kartu” udvostručio se u periodu između novembra 2013. i novembra 2018, a od 2017. godine sve je veći broj unosa “astrološka kompatabilnost” u Google pretraživač. Astrologija ima nezapamćenu popularnost od New Age-a, perioda 1960-70, takozvane ‘Ere Vodolije’ – “Age of Aquarius”. Sve češće u svakodnevnom razgovoru, a najčešće pri upoznavanju, nalećemo na pitanje (ili beskrupulozno salećemo druge njime) šta smo u horoskopu, podznaku, gde nam je Mesec, Venera i obično se tada nađe makar jedna ili čak dve entuzijastične osobe koje ulaze na sajt za natalne karte ako smo dovoljno zanimljiva kombinacija. Čini se da je ovo interesovanje uzelo maha i van puke zabave. Astrologija je prodrla, kao nekad religija, a kasnije nauka, u sve aspekte života – od toga kakvo je trenutno stanje, šta da očekujemo od sebe i drugih i preporuka kako sa tim da se izborimo, do tumačenja društvenih promena i trenutnih političkih dešavanja.

Ko, zašto i na koji način se interesuje i veruje u astrologiju?

Razvoj interneta i dostupnost natalnih karata i informacija o astrologiji doprineo je usponu popularnosti horoskopa, a svoju kulminaciju doživljava definitivno sa razvojem društvenih mreža. Instagram je prepun profila koji su u celini posvećeni meme-ovima sa horoskopskim znacima ili specifičnim aspektima uticaja trenutnog položaja zvezda na određeni znak. (I mi opsednuti, ove meme-ove razmenjujemo više puta dnevno!) Poslednjih godina razvijeno je nekoliko astro aplikacija za mobilne telefone, čiji je cilj da vam, kada unesete detaljne podatke o vremenu i mestu rođenja, pokažu kakav je trenutni period za vašu kombinaciju, šta vas čeka u bliskoj budućnosti, kao i da vam pruže savete kako da prebrodite određenu astrološku “situaciju”. Jedna od najpopularnijih, najlepšte dizajniranih i najpersonalizovanijih aplikacija je Co-Star, pravljena za iOS. Ova aplikacija koristeći podatke od NASA i tumačenja profesionalnih astrologa nudi hiper personalizovan algoritam za uvid u trenutno stanje kroz koje prolazite. Kao i kod popularnosti koju su imali lični astrolozi/škinje i kod ove aplikacije catch je isti – ljudska narcisoidnost i ego trip s jedne strane (mogli bi o sebi da čitaju, a još lakše slušaju satima), a razumevanje i opravdanje svog ponašanja (najčešće ekonomskog i ljubavnog neuspeha) sa druge. Velika većina aplikacija ili online horoskopa, poput jedne od najpopularnijih za android, AstroMatrix, nude manje ili više generičke uvide i daleko manje personalizovane predikcije.

No, bez obzira na to koliko generički horoskop bio on ne gubi na popularnosti. Iako svi najviše vole da čuju nešto što je posebno za njih preračunato jer ima veću kredibilnost i verovatnoću, mnogi od nas i dalje sa nestrpljenjem očekuju da Susan Miller izbaci svoj pregled mesečnog horoskopa po znacima. Dugačak esej o tome šta kog datuma očekuje koji znak, šta ovog meseca preovladava u emocijama i životu uopšte, pisan je za svaki od 12 znakova, ne uzimajući u obzir vaše ostale aspekte u karti. Ipak, mešavina optimizma i realnosti sa malom dozom mogućnosti negativnih ishoda u ovom lepo sročenom eseju jedne od najpopularnijih astrološkinja, umiruje i budi dobro raspoloženje kod svakog čitaoca i čitateljke, bez obzira na to što je mala šansa da se poveruje u to da svi rođeni u istom znaku očekuju istu situaciju ovog meseca. Slično je i sa ostalim dužim mesečnim ili godišnjim predikcijama poput onih koje nudi Elle horoskop, ili većina “ženskih časopisa”. E tu dolazimo do još jednog zanimljivog pitanja. Ko prevashodno čita, veruje i istražuje horoskop i da li je moguće da i ova tema ima svoju “rodnu dimenziju”?

Nekada su se horoskop i velika većina mađije i ezoterije vezivali pre svega za žene, kao tradicija koja vuče korene od antičkih i paganskih sveštenica i proročica, preko srednjovekovnih veštica do i danas aktuelnih takozvanih “baba”. Kako su im bili nedostupni razni “naučni” metodi i formalno obrazovanje, a u hrišćanstvu (sem u relativno skorijim denominacijama) nemoguć poziv sveštenica, žene su vekovima razvile sopstvene metode analize i predikcije, koje su prenosile s kolena na koleno. Alternativni oblici samopomoći i samospoznaje i danas su popularniji među ženama. Međutim kada je horoskop specifično u pitanju, danas, kada su milenijalsi stasali, situacija je (malo) drugačija. Uočavamo, pored rodne i generacijsku određenost interesovanja fenomenom. Trend je vidno najpopularniji među određenim generacijama  – pored milenijalsa, među njima su i ultimativni korisnici/ce Instagrama, generacija Z. Takođe, rod i starost nisu jedni kriterijumi, tu je i nezaobilazna, seksualnost. Najčešće astrologijom su opsdesnute queer non-binary osobe (od kojih ipak i dalje najveći procenat žena svakojake seksualnosti). Nepromenjena kroz vekove ostaje mržnja ili antipatija jedne posebne grupe prema horoskopu. Takozvani strejt muškarci čine najveći deo hejtera ovog trenda. Ne samo da se suočavamo s tim svakodnevno (poseban pozdrav za mog druga koji kada se pomene horoskop u društvu stavlja slušalice na svoje inače osetljive uši), već i istraživanja pokazuju da muškarci procentualno manje veruju u horoskop od žena. Ono gde čak i strejt muškarci posustanu i odaju svoj znak i pokažu minimum interesovanja je date-ovanje. Kako je ženama postalo bitnije da znaju znak muškarci se tome, makar donekle prilagode. Primećuje se da na aplikacijama ili dejtovma to, pored interesovanja i mišljenja na određene teme, postaje jedno od pitanja za inicijaciju u odnos. Na dating aplikacijama pored uobičajenih slanja selfija, nudes ili dickpic-ova, sada pita i za astro kombinaciju. Jer kako bi uopšte moglo da se dejtuje s Blizancem? Što se kaže – saseci odmah u korenu. Takođe među prvim temama o kojima se posle dejta raspravlja sa prijateljima/icama, je upravo znak dejta, što neretko uključuje guglanje kompatabilnosti i, ako je moguće nekako bilo izvući sat rođenja a da ne odamo utisak totalnog freak-a, analizu sinastrije karata. Queer ljudi i strejt žene na svim mrežama i profilima zato ponekad stave emoji svog znaka i podznaka, što govori o tome da je astro znak, pored ideološkog opredeljenja, zvanja i struke, roda i seksualnosti, postao važan deo identiteta.

Capricorn

Uzroci popularnosti astrologije među određenim grupama mogu biti brojne. Netrpeljivost koju imaju strejt muškarci svakako je posledica kako kulturnog urodnjavanja po kome se muškost vezuje za određeni tip “razuma” i “racionalnog” rezonovanja (po kome je horoskop, ali i svi slični oblici “kvazinauke” predikcija i ezoterije, “nebuloza”), tako i društvenog ustrojavanja po kome se određene sfere interesovanja klasifikuju društveno kao “ženske”. Popularnost među ženama i queer osobama može da se tumači na sličan način, kao društveno urodnjavanje kroz diktaturu rodno određenih interesovanja, pa stoga većoj izloženosti nekim temama u odnosu na rod. Takođe, moguće je da one društvene grupe, koje su na bilo koji način marginalizovane ili diskriminisane, vole da se okrenu nekim vidovima alternativa, bilo u ideološkom bilo u praktičnom smislu. Povređene i ugrožene, ove grupe traže svoju moć van korpusa opšte prihvaćenog naučnog znanja. Sa druge strane, suočene sa stalnim fizičkim/materijalnim ugroženostima, okreću se nekom obliku spiritualnosti. Ipak, ne mora nužno ovo biti razlog, moguće je da i samo veća otvorenost ka “naučno” manje tvrdim oblicima spoznaje i znanja preovladava među grupama koje su u istorijskom smislu od nauke bile marginalizovane ili diskriminisane. Logično je da su za horoskop više otvorene one osobe koje su sklone da preispituju egzaktnost nauke, neoborivost jedne logike, ili uopšte koje vole da relativizuju i ironično ismeju mogućnost “saznanja”. Nasumičnost verovanja je u ovom smislu potpuno opravdana razočaranjem u čvrste dogme, strukture, ili znanje koje generiše društvenu moć.

Emotional

Razočaranje tako može biti jedan od glavnih razloga generacijskog okretanja ovom fenomenu, kao nekoj vrsti obnove New Age vajba danas. Neretko se ovo interesovanje  za horoskop javlja u kombinaciji sa drugim spiritualnim praksama i ideologijama poput meditacije, zena, tarota, kristala, numerologije, čitanja sa dlana, interesovanja za prošle i buduće živote, (Marinu Abramović), a nije isključeno da se poveže i sa psihologijom, religijom ili teozofijom. Pomenuto razočaranje u nauku, spoznaja o njenoj korumpiranosti, proizvoljnosti ako želite, doprineli su da milenijalsi radije slušaju manje verovatne analize i predikcije koju donose čitanje tarota, horoskopa, proročanstvo Baba Vange ili lokalne “the babe”. Vreme opšte nesigurnosti i nepoverenja u sve i svakog, razvodnili su sve dogme, sva tvrda verovanja i utabane staze misli ili životnog stila. Spoznajni i moralni relativizam su deo milenijals starter pack-a. Osećaj da je univerzum potpuno nasumičan, da su ‘dobro’ i ‘loše’ potpuno relativizovani, da događaji nemaju nikakav logičan sled i red uopšte, uzrokovali su prepuštanje ovoj nasumičnosti. Više verovatnim nam se čini prognoza Susan Miller ili Co-Star-a od prognoze političkih izbora ili društvenih zbivanja, ili bar podjednako (ne)verovatnom. Budući da smo izgubili veru u sve, čini se svejedno u šta ćemo odabrati da verujemo. Verovanja kao da su napustila (a kratko su tu i bila – ono malo vere u znanje i nauku od prosvetiteljstva je propalo poststrukturalizmom) predeo znanja i ušla u predeo izbora. Izvol’te u salon, zajedno sa maltene svim ostalim što je ušlo u pojam “izbora” ideološki i najčešće prividno.

* Termin “lingua blablativa” osmislio je nemački sociolog Niklas Luman da opiše manipulativnost jezika, mogućnost da se njime u kulturi i društvu proizvode ili reprodukuju odnosi moći i utiče na percepciju i poimanje stvarnosti.

Članak je prenet sa portala Remarker.

Članak je prenet sa portala Remarker.

Click