Mirković: Očekuje se da se u proces izbora kandidata za Savet REM-a uključi predstavnik OEBS-a za slobodu medija Jan Bratu (VIDEO)

23. July 2025.
Proces izbora Saveta Regulatornog tela za elektronske medije traje od novembra prošle godine, a Udruženje novinara Srbije 9. jula dostavilo je skupštinskom Odboru za kulturu i informisanje primedbe na Predlog članova Saveta u kojima je navelo da šestoro kandidata ne ispunjava uslove. Skupštinski odbor je odgovorio da je lista već utvrđena i da ponovno razmatranje nema svrhe. Saša Mirković iz Asocijacije nezavisnih elektronskih medija kaže da je na sednici odbora došlo do dogovora o sedam kategorija, ali da u vezi preostale dve postoje nepomirljive razlike.
Saša Mirković Insajder
Saša Mirković (ANEM), foto: Insajder

Izvor: Insajder

“To su kategorije organizacija koje se bave zaštitom dece i organizacija koje dolaze iz sfere umetničkih i dramskih udruženja. Razlike su u toj meri duboke da se očekuje da se u proces ponovo umeša predstavnik OEBS-a za slobodu medija Jan Bratu, čiji bi pravni tim trebao da razluči ko je u pravu između tih nepomirljivih stavova. Bez tog rešenja ne može se nastaviti proces izbora kandidata za Savet REM-a”,  rekao je Saša Mirković u emisiji “3D – Nova dimenzija dana” na Insajder televiziji.

Sloboda medija jedan je od uslova za otvaranje Klastera 3 u pregovaračkom procesu sa Evropskom Unijom i to bi bio prvi klaster otvoren nakon gotovo četiri godine. Uslov da se taj proces deblokira je ispunjavanje preporuka ODHIR-a, kaže Mirković.

“Značajan deo njih se odnosi na REM i na bezbednost novinara. Drugi paket je vezan za medijske zakone. Bilo je dosta sporenja oko načina na koji su oni izrađeni, nije bilo javne rasprave. Ostale su neke sporne odredbe. Kada se završi proces izbora Saveta REM-a tek onda možemo da kažemo da je ispunjen i taj treći paket preduslova za otvaranje trećeg Klastera”, kaže on.

Povodom izjave predsednika Srbije da je sasvim normalno da i kod nas kao i u svetu postoje mediji koji se bave političkim aktivizmom i rade u korist neke političke opcije, a da s druge strane postoji RTS sa sasvim drugom ulogom, Mirković kaže da bi medijska scena u Srbiji izgledala potpuno drugačije da se primenjuju medijski zakoni.

“Tada se ne bi desilo da ova zemlja funkcioniše po prvi put od kada postoji Regulativno telo za elektronske medije bez Saveta REM-a. Nemate telo koje bi moglo da primeni zakon.  Ne vidim da javni medijski servisi ispunjavaju ono što propisuje zakon. To su stožerni mediji, oni koje svi plaćamo. Kada bi oni radili svoj posao, onda bi moglo da se debatuje o tome što kaže predsednik . Mi ne možemo da se upoređujemo sa nekim državama gde je moguće da vlasnik medija kaže da će u kampanji podržavati određenu političku partiju. Kod nas postoji nepoštovanje medijskih zakona i medijske regulative. S druge strane, mi živimo u zemlji u kojoj ne postoji elementarni dijalog. Ovo što je predsednik izrekao meni više liči kao neka vrsta pripreme za relativizaciju trenutnog stanja i onoga što može da se desi kao izuzetno loš scenario u narednom periodu”, kaže Mirković.

 

Tekst je prenet sa portala Insajder

Click