Serija Gvinet Paltrou je rizična po zdravlje, tvrde stručnjaci
Serija „Laboratorija Gup” (The Goop Lab) snimljena je u predstavništvu glumičinog velnes brenda Gup koji istražuje učinak alternativnih terapija za lečenje fizičkih i mentalnih bolesti.
Iz Netfliksa kažu da serija treba da „zabavi, a ne da pruža medicinske savete”.
S ovim se slaže i direktor nacionalne zdravstvene službe u Velikoj Britaniji Sajmon Stivens, koji je izjavio da postoji „značajan rizik po zdravlje” javnosti.
On je optužio glumicu da u seriji „širi dezinformacije”.
Portparolka Gupa kaže da je ekipa serije bila transparentna „tokom istraživanja i snimanja priloga o temama koje nauka ne podržava ili koje su u ranim fazama istraživanja”.
Kontroverzna serija o zdravlju i velnesu počela je da se emituje na striming servisu Netfliks 24. januara.
‘Opasne procedure‘
Za snimanje šest epizoda serije, Paltrou je angažovala doktore, istraživače i zdravstvene radnike koji praktikuju alternativnu medicinu – od „energetskog egzorcizma” do korišćenja psihodeličnih droga u lečenju mentalnih poremećaja.
Opasne procedure i sumnjive velnes proizvode koji su predstavljeni u seriji Stivens je pomenuo u govoru održanom na Univerzitetu Oksford.
„Gup je predstavio novu televizijsku seriju u kojoj Gvinet Paltrou i njen tim testiraju vampirske masaže lica, a maser tvrdi da može da izleči akutne psihološke traume tako što pomera ruke pet santimetara iznad tela pacijenta”, rekao je Stivens.
„Ona prodaje vampirski sprej, kaže da je krema za zaštitu od sunca loša i promoviše čišćenje creva uz upotrebu mašine koju možete napraviti sami kod kuće, iako taj zahvat nosi rizik po zdravlje”.
Gvinet je osnovala Gup 2008. godine, u početku samo za prijatelje. Prodavnicu kontroverznog brenda otvorila je 2019. godine u Londonu.
Od tada se brend razvio u veliki biznis koji sada vredi 250 miliona dolara, zajedno sa sajtom, onlajn prodavnicom, magazinom i serijom na Netfliksu.
‘Plodno tlo za povodljive‘
„I dok termin lažne vesti (fejk njuz) tera ljude da pomisle na politiku, u ljudskoj prirodi je da se brine za zdravlje, posebno za zdravlje onih koje volimo, pa ovaj slučaj stvara plodno tlo za šarlatane i podvodljive”, rekao je Stivens.
BBC Njuz je tražio komentar kompanije Netfliks, ali do objavljivanja ovog teksta nije stigao.
U 2018. godini Gup je platio 145.000 dolara kazne zbog prodaje jaja za vaginu.
Kompanija je tvrdila da jaja od ćilibara i ružičastog kvarca, koja se ubacuju u vaginu, uravnotežuju hormone i regulišu menstrualni ciklus.
Kalifornijsko Udruženje za zaštitu potrošača je podnelo tužbu protiv Gupa, dok iz kompanije kažu da nisu primili nijednu žalbu od potrošača zbog ovog proizvoda.
Članak je prenet sa portala BBC na srpskom.