Učestali napadi na novinare tokom protesta i blokada širom Srbije (VIDEO)

Izvor: Foruminfo.rs
Trend napada na novinare i novinarke na javnim skupovima, nažalost, postao je ustaljena praksa. Praksa su postale i stalne pretnje i prebijanja onih koji rade u javnom interesu — kao i izostanak reakcije onih koji bi trebalo da ih zaštite.
Policija ne odgovara čak ni tužilaštvima. Od 62 slučaja koja su formirala tužilaštva u Srbiji, u samo 34 slučaja policija je izvršila istražne radnje i dostavila izveštaj tužiocima da oni mogu dalje da postupaju. U ostalim slučajevima, to jest u više od polovine, to se nije dogodilo. To se nikada ranije nije dešavalo od 2016. godine, od kada pratimo tu statistiku. Dakle, možemo govoriti i o određenoj vrsti opstrukcije policije kada je reč o napadima na novinare, navodi Veran Matić, član Stalne radne grupe za bezbednost novinara.
Govor mržnje koji često čujemo u javnom prostoru, a koji dolazi sa vrha vlasti, gde se redakcije nezavisnih medija nazivaju pogrdnim imenima, a njihov rad izjednačava sa terorizmom, nije samo pogrešan, već je i veoma opasan, upozorava Matić.
Ovo je stvaranje atmosfere da se zaista dogode upadi istražnih organa, bar dela istražnih organa koji su lojalni (vlasti) u te televizije (Novu i N1) , kako bi se ostvarile ove želje koje dobijamo čestim nastupima najviših nosilaca vlasti u Srbiji, kaže sagovornik.
Jedan od načina na koji se nosioci vlasti obračunavaju sa „neposlušnim“ novinarima i novinarkama jesu i otkazi, kojima su češće izložene žene, jer i u medijima ih ima više. U situaciji u kojoj se sve više medija gasi, ostajući bez podrške i finansijskih sredstava, medijski radnici nemaju gde da se zaposle.
Naša koleginica iz „Novosti“ dobila je otkaz samo zato što je na društvenim mrežama postavila fotografiju na kojoj se vidi da je bila na jednom od protesta. Koleginica iz „Ella“ magazina takođe je ostala bez posla — to su bili prvi dva slučaja. Nedavno su još dve koleginice iz „Politike“, kao i nekoliko drugih, uglavnom novinarki, uvršteni na liste za otpuštanje ( „Euronews“), ističe Matić.
Sagovornik smatra da je važno pomoći onima koji su, radeći u javnom interesu, platili cenu gubitkom izvora prihoda, tako što će im biti pružena pravna pomoć i mogućnost da pronađu nove prilike kroz podršku sindikata i udruženja koja štite njihove interese.
Tekst je prenet sa portala Foruminfo.rs.