Originalnost, autentičnost i održivost protkane tradicijom
Piše Tijana Duraković
Fotografije Mika Knežević Wannabe Media
Marija Ivanković Jurišić godinama je imala san o održivom modnom brendu inspirisanom tradicijom i modelima izrađenim od prirodnih materijala. Ovaj san je počeo da se ostvaruje 2004. godine, kada je u Šapcu osnovala umetničku radionicu Marija Handmade. Nakon brojnih revija i predstavljanja brenda širom sveta, u junu ove godine Marija je svoje modele predstavila i na čuvenoj italijanskoj Nedelji održive mode u Torinu.
Na pitanje šta je njena misija, ona odgovara: proizvodnja garderobe ručnim tkanjem, uz korišćenje isključivo prirodnih niti pamuka, vune, konoplje, svile i lana, kao i korišćenje ručno farbanih prediva bez hemijskih supstanci. Marijina želja je da ekološki osvešćenoj publici ponudi odeću u kojoj koža diše, a telo se najbolje oseća.
Kako izgleda žena koja nosi vašu garderobu?
Moje mišljenje je da je prava dama uvek pomalo izgužvana, jer je to znak da nosi isključivo odeću od prirodnih materijala. Takođe, žene koje nose našu odeću su svesne da pored spoljašnje, svojim izgledom treba da izraze i svoju unutrašnju lepotu. To su one koje su rekle NE kupovini odeće nastale na ljudskoj patnji, one koje žele da nose odeću sa elementima folklorne ornamentike, baziranu na srpskoj tradiciji i kulturi, one koje tradiciju prevode na savremeni jezik, ali i one koje kupuju manje, a biraju kvalitetnije.
Stari zanati, nažalost, izumiru, a vi ste zlatni primer osobe koja i dalje neguje tradicionalne vrednosti i tehnike. Osim toga, vi zapošljavate i druge žene i podstičete žensko preduzetništvo.
Naša umetnička radionica je kreativna platforma za izradu rukotvorina koja u svojoj proizvodnji tekstila čuva tradiciju koristeći tehnike ručnog rada i pravi unikatne komade odeće i kućnog tekstila u duhu modernog vremena. Tkanje, kao drevni zanat, moja je velika ljubav i inspiracija, pa tu tehniku najviše I koristimo, tkajući prirodna vlakna vune, pamuka, svile, konoplje i lana.
Naša socijalna misija je da postanemo produktivniji i konkurentniji na domaćem tržištu, kao i na regionalnom planu i u okviru EU, i zbog toga ulažemo u ljude, nova znanja i alate. Izuzetno nam je bitno da radimo na osnaživanju i popularizaciji ženskog preduzetništva u Srbiji, što postižemo angažovanjem žena iz teže zapošljivih kategorija.
Održiva moda je sve prisutnija. Možete li nam približiti šta za vaš brend i vas lično znači održivost?
Brend Marija Handmade promoviše održivu modu, poštujući pet principa: pravimo odeću koja ne traje samo jednu sezonu, pravimo odevne predmete bez mnogo ukrajanja, po principu tkanja „od ivice do ivice”, trećina ukupne količine modnih detalja koje proizvedemo nastaje od recikliranog prediva, svaka nova kolekcija se izrađuje u skladu sa prethodnom, a odeća se pravi isključivo od prirodnih vlakana.
U eri velikog razvoja društva i sve većoj industrijalizaciji, veoma je hrabro ostati dosledan svojim vrednostima i verovanjima. Kako ste u tome uspeli?
Rekla bih da u mojoj radionici mi snujemo niti naše bogate inspiracije i umeća vezujući ih čvrstim čvorom i stalnom vezom za ono iskonsko u nama. Kao kreatorka, uvek se iznova vraćam izvorištu i crpim tu fantaziju iz naše tradicije, trudeći se da je na najlepši mogući način prenesem u tok današnjice, neoskrnavljenu.
Uz pomoć ostalih žena iz moje radionice, poigravam se sa prirodnim stvarima i biljkama, kao i sa davno zaboravljenim i odbačenim materijalima koji dišu u ritmu otkucaja srca.
Tekst preuzet sa portala Movem magazin