Zagađenje vazduha na Zapadnom Balkanu uzrok velikog broja prevremenih smrti
Cilj ove faze kampanje je informisanje građana o posledicama zagađenja po smrtnost i zdravlje na Zapadnom Balkanu, uz poziv građanima regiona da se priključe borbi kako bi zajedničkim snagama poboljšali kvalitet vazduha i produžili živote svih.
Prema posleđim podacima Evropske agencije za životnu sredinu, u regionu loš kvalitet vazduha godišnje prevremeno oduzme više od 30.000 života, dok zajednički istraživački centar Evropske unije ističe da zagađenje vazduha u proseku doprinosi smanjenju očekivanog životnog veka od 0,4 do 1,3 godine u zemljama Zapadnog Balkana, navedeno je u saopštenju.
Studije pokazuju, kako se dodaje, da su samo termoelektrane na ugalj na Zapadnom Balkanu odgovorne za ekonomsku štetu na ime zdravstvenih troškova koja iznosi između 1,2 i 3,4 milijardi evra godišnje.
Kampanjom „Ujedinjeni Balkan za čist vazduh“ traži se od nadležnih da se smanjenje zagađenja vazduha definiše kao nacionalni, regionalni i međunarodni prioritet i integriše u sve procese planiranja, da se povećaju novčana sredstva u budžetu za kontrolu zagađenja i uspostaviti sisteme za praćenje zagađenja i njegovih zdravstvenih efekata.
Takođe se zahteva, kako bi se unapredio nadzor nad zagađivačima i poboljšao kvalitet vazduha, uspostavljanje multisektorskog partnerstva na lokalnom, nacionalnom i regionalnom nivou, kao i da prevencija nezaraznih bolesti koje su posledica lošeg kvaliteta vazduha bude integrisana među prioritete ekoloških i zdravstvenih politika.
Kampanja „Ujedinjeni Balkan za čist vazduh“ inicijativa je Evropskog Fonda za Balkan u partnerstvu sa organizacijama: Eko forum iz Zenice, Environmental Territorial Management Institute iz Tirane, Sbunker i Balkan Green Foundation iz Prištine, Air Care iz Skoplja, OZON iz Podgorice, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu i Beogradska otvorena škola.
Sprovodi se drugu godinu zaredom, sa ciljem podizanja svesti stanovnika regiona o uzrocima i posledicama zagađenja, mogućim načinima poboljšanja kvaliteta vazduha i borbi za zdraviju životnu sredinu.
„Ujedinjeni Balkan za čist vazduh“ ističe značaj regionalne saradnje neophodne za transformaciju energetike i sistema zaštite životne sredine, koja bi istovremeno unapredila privredu i javno zdravlje.
Članak je prenet sa portala Danas.