Ana Brnabić: Nova EU metodologija razumnija i jasnija, jako važna finansijska podrška

17. February 2020.
Srpska premijerka Ana Brnabić je danas u Briselu izjavila da su ona i predsednik Aleksandar Vučić naklonjeni novoj metodologiji pregovora o članstvu s EU, dok su ministarka Jadranka Joksimović i ministarstvo za evropske integraciji nešto uzdržaniji.
Beta-b44fu1ziei.jpg
Foto: BETAPHOTO/ VLADA SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ/ DS

Ana Brnabić je, posle razgovora sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lejen, ocenila da je nova Evropska komisija počela da radi sa novom energijom i novom metodologijom pregovora o članstvu koja je razumnija i shvatljivija i za građane, uz najavu ekonomskog plana koji će biti podrška za napredak ka EU.

Srpska premijerka je primetila i da nova metodologija predviđa i neke nepovoljne poteze, a to je da se pregovori mogu vratiti unazad ako se ispostavi da nema opipljivih rezultata, ali je rekla da će srpske vlasti napraviti analizu i sagledati šta je povoljnije za zemlju.

Ona je naglasila da se u svim susretima sa međunarodnim zvaničnicima primećuje da Srbija napreduje i da je „Srbija moguća prva zemlja koja  će ući u EU, mada za to treba da još puno radimo i da se dokazujemo reformama“.

A, kako je predočila, Srbija ne može da nastavi svoj stabilan ekonomski rast bez stabilnog Zapadnog Balkana, pa se otud Beograd zalaže za pokretanje pregovora o članstvu sa Skopljem i Tiranom, dok je u Uniji ogromna podrška „mini-šengen“ inicijativi.

Nova metodologija mi izgleda dosta jasnija i praktičnija, nudi izvesniju perspektivu pregovora u grupisanim srodnim poglavljima, a „nudi i mogućnost mnogo značajnije i ozbiljnije finansijske podrške kako bi poduprili refome u tom procesu“, što će biti usvojeno na samitu EU-Zapadni Balkan u maju u Zagrebu.

„To bi nama jako značilo“, kazala je srpska premijerka, dodavši da je o tome razgovarala i danas sa predsednicom Evropske komisije i Andrejom Plenkovićem, premijerom Hrvatske, predsedavajuće EU.

Ana Brnabić je ukazala na to da je za regionalno povezivanje jako važno izgraditi infrastrukturu, a to je jako skupo.

Ona je napomenula da je Srbija upravo zato izgradila i gradi mrežu autoputeva koji je povezuju sa susednim zemljama, a istakla je i da je od velikog značaja i izgradnja železničke mreže.

„Sve je to jako skupo i ako bismo za tu svrhu dobili veća sredstva Evropske unije za taj investicioni i ekonomski plan, to bilo fantastično i omogućilo nam da se razvijamo brže“.

Ana Brnabić je dodala da je u razgovorima u Briselu ukazala na činjenicu da je za ekonomski napredak nužna i energetika, što će, imajući u vidu EU program prelaska na „zelenu energiju“ i zaštitu prirodne sredine, biti nužno da prihvati i Srbija zbog svojih građana i regiona, a tu je neophodno imati ogromna finansijska ulaganja.

„To je podrška koju verujem da možemo da očekujemo, ali“, zaključila je ona, „o tome ćemo razgovarati u Zagrebu“.

Članak je prenet sa portala Danas.

Članak je prenet sa portala Danas.

Click