Veran Matić – Suđenje koje je završeno i pre nego što je počelo (FOTO/ VIDEO)

27. March 2025.
„Ko ste Vi i zbog čega me fotografišete?“, upitao me je tužilac ispred sudnice u kojoj je trebalo da počne glavni pretres za fizički napad na studente i profesore FDU 22. novembra 2024. godine. Predstavio sam se i rekao da sam novinar akreditovan za ovaj događaj i da imam dozvolu da pravim i fotografije. Nisam u tom trenutku razumeo da će ove fotografije imati bitan značaj u priči o glavnom pretresu. 
IMG_4203
Podrška ispred Palate pravde Foto: Veran Matić

Autor: Veran Matić

Na fotografijama sam zabeležio konverzaciju u kojoj zastupnica oštećenih, advokatica Kruna Savović, neposredno pre početka suđenja, nastoji da dobije relevantne informacije od tužioca koji je, tom prilikom, prećutao odluke koje je već doneo na štetu onih koji su napadnuti, sprečavajući time, sva je prilika, da se utvrdi šta se zaista dogodilo. 

Na glavnom pretresu optuženima za napad na studente i profesora Fakulteta dramskih umetnosti, napada nakon kojeg je usledila prvo studentska blokada ovog fakulteta, a zatim i blokade drugih fakulteta i univerziteta, sedeo sam sa novinarima profesionalih medija.

Znam da ću zbog ovog teksta biti optužen za pokušaj uticaja na pravosudni sistem. Na to sam se navikao, jer je to najčešći pokušaj sprečavanja da se sazna šta se zaista dogodilo na suđenju. 

Mišljenja sam da je ročištem zapravo i doneta presuda, bez obzira što je zakazan glavni pretres za 19. maj. Zato ću se i  fokusirati na epilog: dogovorenu kontrolu štete i minimalne „ustupke“ kada je reč o zahtevima studenata. 

Napad na studente i profesore FDU i sve što se od tada do danas dešavalo, simbolično govori o odnosu institucija i vlasti u Srbiji prema protestima, zahtevima studenata i pravdi. 

Studenti FDU su spontano reagovali na neodgovarajući odnos prema smrti-ubistvu (u tom trenutku) 15 građana Srbije na gradilištu železničke stanice u Novom Sadu. To je potreba za dubokim saosećanjem za žrtve, sa porodicama, građanima Srbije, svima koji su izloženi nepravdama. I iskonska potreba za pravdom koja je proterana sa naših prostora. Potreba da se podseti na ustanovljenu neodgovornost za sve nesreće i pošasti koje su nas zadesile, a koje se mogu dovesti u vezu sa politikom i korupcijom, direktnim delovanjem vlasti i nedelovanjem institucija, kada je potrebno prevenirati, utvrditi istinu i osuditi.

Spontana akcija desetina studenata i profesora ovog fakulteta i građana tog novembarskog dana procenjena je kao marginalna pobuna koju je trebalo suzbiti u korenu. Na mlade, koji su samo želeli da u miru ćute 15 minuta, poslata je ekipa za zastrašivanje i odmazdu. Fizički napad na studente zabeležen je u brojnim snimcima i svedočenjima, iz kojih je moguće lako zaključiti da je reč o organizovanom napadu u kom je učestvovalo više od deset osoba. 

Nadležne institucije – u prvom redu policija i tužilaštvo, ignorisali su, pre bi se moglo reći, zataškavali ovaj događaj nečinjenjem, i na licu mesta prilikom napada, i neposredno potom – nereagovanjem. Ignorisanje ovog napada nastavilo se i posle krivične prijave koju je tužilaštvu uputio dekan FDU. Solidarnost je na univerzitetu stvorila talas blokada i tek kada smo dobili svetski najrelevantniji studentski i građanski protest, nadležni su odlučili da reaguju veoma uzdržano. Tužilaštvo je stidljivo pokrenulo proces utvrđivanja činjeničnog stanja, tj. da li postoje uslovi za podizanje optužnice protiv napadača na studente. Ceo proces je izgledao kao kontrola štete. Nadležni tužilac posao nije obavio temeljno o čemu nam govore uputstva Apelacionog tužilaštva. Kao da je nastojao da svoje obaveze formalno obavi kako bi se štiklirao jedan od zahteva studenata. Pošto je među napadačima bilo predstavnika izvršne vlasti, zaposlenih u javnim preduzećiima, očigledno je cilj bio da ako već svi ne mogu da budu pošteđeni, da onda broj osuđenih bude minimalan, sa minimalnim kaznama, uz prioritetnu zaštitu viših ešalona predstavnika vladajuće koalicije-partije. 

Miodrag Marković, tužilac i Kruna Savović, advokatica Foto: Veran Matić

Tužilac očigledno nije očekivao da će oštećeni imati profesionalnu pravnu i vrlo posvećenu podršku advokatice Krune Savović, koja je bila prisutna dva dana na dugotrajnim saslušanjima oštećenih i svedoka. Ona je uputila Višem tužilaštvu prigovor na rešenje kojim se odbacuje krivična prijava protiv Aleksandra Jokića i Dušana Kostića, sa vrlo preciznim argumentima i propustima koje je uočila, tako da je viša instanca, Apelaciono tužilaštvo, donela obavezno uputstvo nadležnom tužiocu da sasluša dva svedoka i ostvari uvid u sve snimke sa lica mesta na kojem se dogodio napad i identifikuje sve napadače. 

Međutim, i na prvom ročištu tužilac je nastavio sa ignorisanjem procesa utvrđivanja šta se sve dogodilo prilikom napada na studente.

Na samom početku glavnog pretesa, suočeni smo sa informacijom koju je tužilac  znao, odbijajući da je podeli sa zastupnicom oštećenih ispred sudnice. Naime, on je napravio dogovor o priznanju krivice sa jednom od optuženih – onom koja najočiglednije mlati studentkinje i studente. I očekuje od postupajućeg sudije da potvrdi taj dogovor. Potom je usledila priča o epidemiji dogovora o priznanju krivice – za drugooptuženog i trećeoptuženog. Za jednog od njih, tužilac je potvrdio da je proces u toku, ali za trećeg nije bio obavešten. 

Indikativno je da tužilac u prvom sporazumu o priznanju krivice nije spomenuo oštećene.

I to je danas bio susret sa realnošću, koju vidimo kroz zahteve i proteste studenata: nije to borba između dobra i zla, već između onih kojima je obaveza zaštita javnog interesa, za šta su i plaćeni od strane građana, i onih koji uviđaju da se ta zaštita javnog interesa ne poštuje. 

Svedočili smo procesu sa kojim se svakodnevno suočavaju građani Srbije i zbog čega su se studenti pobunili. Zamislimo kako to izgleda kada se ispred Palate pravde niko od njih ne pojavi, zamislite kako je to u malim mestima… sa lokalnim kabadahijama, bez zaštite. I ovo je nauk i nama da uvek moramo da reagujemo na svaku nepravdu. 

Na strani onih koji treba da insistiraju na pravdi, trebalo je da bude za pravdu zainteresovaniji tužilac. On je unapred odabrao sporazum o priznanju krivice sa ženom koja je agresivno nastupila prema studentima FDU.

Foto: Veran Matić

Oštećeni, napadnuti studenti, razumljivo pravno nevešti, nisu znali ni da im je potrebna pravna advokatska podrška, što se vidi iz njihovog svedočenja posle torture koju su doživeli u tužilaštvu. 

Emisija Njuznajt N1 TV o napadu na studente FDU i o davanju iskaza pred tužiocem (VIDEO) – Javni servis

Njihova zastupnica Kruna Savović pokazala je visok stepen profesionalizma, kom nije nedostajalo saosećajnosti, energičnosti i empatije prema žrtvama. Njene koncizno i jasno iznete primedbe i predlozi, prvenstveno kad je reč o radu tužioca, brojnim novinarima u publici pomogli su u tome da zaključe u kom smeru ide ovo suđenje.

IMG_4206
IMG_4201
IMG_4226

Fotogalerija: Veran Matić

Izgleda da je presuda doneta pre suđenja i da pravog suđenja neće ni biti. Jer je postignuta nagodba, a da nije utvrđeno činjenično stanje. Reklo bi se „i vuk sit i ovce na broju“. Jedino je pravda ostala kratkih rukava.

Ovakav scenario se ne može smatrati ispunjenjem studentskih zahteva. 

Konferencija za novinare advokatice Krune Savović, zastupnice oštećenih, studenata i profesora FDU-a Izvor: N1

Click