REM: Nema mesta za pokretanje postupka protiv Pinka zbog priloga o Tamari Skrozzi
![rem-1-r004lbadyrj0qj88ir9zmts7d88veje5loghjgvpmk](https://javniservis.net/wp-content/uploads/2025/02/rem-1-r004lbadyrj0qj88ir9zmts7d88veje5loghjgvpmk.jpg)
Izvor: NUNS, I.K.
Nezavisno udruženje novinara Srbije podnelo 6. avgusta 2024. prijavu jer je na televiziji Pink 29. jula u emisiji „Nacionalni dnevnik“ prikazan prilog u kojem se targetira novinarka Tamara Skrozza tako što je njena izjava preneta i protumačena na nepotpun i netačan način.
U prijavi NUNS-a piše da je voditeljka najpre najavila prilog na sledeći način: „Izjave ne jenjavaju.Opoziciona novinarka Tamara Skrozza poručila je da je Vučića trebalo ubiti između 5. i 6. oktobra 2000. godine ’’.
Nakon toga prikazan je deo intervjua koji je novinarka dala u emisiji ,,Da sam ja neko“ emitovanoj na TV N1: ,,Zato što smo shvatili, zato što smo se uljuljkali u iluziju da je to kraj. To nije bio kraj. Ta noć između 5. i 6. oktobra po mom mišljenju, post festum, je trebalo da izgleda drugačije. Neću da pričam kako da sada ne bi imali probleme, ali što se mene tiče ta noć je trebalo da bude potpuno drugačija, nešto što smo učili u knjigama istorije. Da je ta noć bila drugačija, i da smo se 6. oktobra probudili u drugačijoj Srbiji, Srbiji bez nekih ljudi, mislim da bi ovo danas bila sasvim druga priča. A mi zapravo živimo devedesete. Ja sad dovodim sebe u situaciju da živim dan mrmota, da pišem iste tekstove 30 godina, da govorim iste rečenice 30 godina. Da radim isto što sam radila pre 30 godina.“
Zatim je puštena izjava vlasnika Informera Dragana Vučićevića koji je ocenio da Skrozza „poziva na masovno ubistvo“.
„Ona bi za ovo možda morala i krivično da odgovara. To je pitanje za tužioca. Dakle vi pozivate na masovno ubistvo. Je l’ to dozvoljeno? I druga stvar. Da li se neko oglasio? Neki NUNS, neki UNS, neki sindikat novinara, neko strukovno udruženje, neka nevladina orgnaizacija, neka ambasada. Da li je neko rekao, e to što je Tamara Skrozza rekla je nedopušteno. To što je rekla gospođa Skrozza je straobalno, strašno, jezivo. Poziv na streljanje, poziv na revolucionarnu pravdu. Ona bi izgleda ovde da sprovodi nešto što su neki ovde sprovodili četrdesetčetvrte, četrdesetpete godine. Ono ubi po viđenju, otmi, ukini, zabrani, uništi. To je to. Negde, dakle i hvala Tamari Skrozzi što je to rekla jer je pokazala ko su i šta su oni. I šta je njihova politika. Njihova politika je bolesna mržnja koja je sada već, dakle oni i ne kriju da je njihova politika ubijanje i poziv na ubijanje onih koji se politički ne slažu sa njima. Njihova glavna meta je predsednik Vučić“, rekao je tada Vučićević.
NUNS je u prijavi ukazao da je očigledna namera priloga da se kod gledalaca stvori pogrešan utisak i konfuzija o određenim temama, kakva je navodni poziv na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
U prijavi je navedeno da je Pink emitujući sporni prilog prekršio Zakon o elektronskim medijima i Pravilnik o zaštiti ljudskih prava.
„Odredbama člana 61 Zakona o elektronskim medijima (Službeni glasnik RS, broj 83/14, 6/16 – dr. Zakon, 129/21 i 120/23), pružalac medijske usluge, u odnosu na svoj programski sadržaj, u skladu sa svojom programskom koncepcijom, dužan je da obezbedi slobodno, istinito, objektivno, potpuno i blagovremeno informisanje (član 61, stav 1, tačka 1) Zakona), dužan je da obezbedi i raznovrsnost sadržaja u pogledu mogućnosti slobodnog izražavanja, političkog i kritičkog mišljenja, kao i u okviru vrste i karaktera programa (član 61, stav 1, tačka 4), a Pravilnik o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja usluga (Službeni glasnik RS broj 43/2024) detaljno uređuje istinito, objektivno, potpuno i blagovremeno informisanje. U članu 5 Pravilnika predviđeno je da pružalac medijske usluge dužan da obezbedi istinitost i potpunost informacija, odnosno verodostojnost i potpunost ideja i mišljenja koje objavljuje, a posebno u vestima i programima aktuelnosti sa pažnjom primerenom okolnostima i u skladu sa pravilima novinarske struke“, piše u prijavi.
U obrazloženju NUNS navodi da je prikazivanjem spornog sadržaja pružalac medijske usluge neobjektivno i nepotpuno informisao građane stvarajući određenu sliku o novinarki Tamari Skrozzi čiji je deo izjave prikazan i kroz tumačenje drugog sagovornika koji je izneo potpuno neistinit, neobjektivan i nepoptun sadržaj sa ciljem da utiče na građane da steknu potpuno pogrešnu sliku o onome što je novinarka izjavila.
„Način na koji je prilog načinjen i prikazan daje u potpunosti negativan ton i specifičan kontekst prema licu čiji se deo izjave prenosi, a koji može da pruži gledaocima pogrešan uvid i ugrozi bezbednost Tamare Skrozze. Deo izjave izvučen je iz konteksta i ne daje pravu sliku o onome što je novinarka izjavila“, piše, između ostalog, u obrazloženju prijave.
Odlučivanje po prijavi NUNS-a nije bilo tačka dnevnog reda?
Na sajtu REM-a piše da je na poslednjoj redovnoj sednici Saveta Regulatornog tela za elektronske medije razmatrano ukupno 270 tačaka. Međutim, kao tačka dnevnog reda nije navedeno razmatranje i donošenje odluke po prijavi NUNS-a. S obzirom na to da je odluka Saveta REM-a stigla na adresu NUNS-a tri i po meseca nakon održavanja pomenute sednice, ali i zato što odlučivanje po ovoj prijavi nije uvršteno u dnevni red, Nezavisno udruženje novinara Srbije zatražilo je od Regulatora da pojasni da li je odluka donesena naknadno ili je u pitanju greška. Odgovor ipak nije stigao do objavljivanja vesti. |
Tekst je prenet sa portala NUNS.