Elixir Group – Ekološki održivo. Energetski efikasno. Ekonomski snažno. Društveno odgovorno. (FOTO)
Autorka: Ana Krajnc, Izvor: Nova ekonomija
Poslovni sistem Elixir Group, lider u hemijskoj industriji i agrobiznisu, svoju strategiju održivog razvoja uskladio je sa evropskim ekološkim ciljevima i zelenom agendom za Zapadni Balkan, čime su utvrđeni prioritetni investicioni programi do 2030. godine, usmereni na resursnu efikasnost, premijum proizvode za održivu poljoprivredu, cirkularnu ekonomiju i ugljenično neutralnu proizvodnju.
U kontekstu doprinosa ostvarenju Ciljeva održivog razvoja /SDG/ i ciljeva evropske taksonomije Elixir Group prepoznala je zelenu tranziciju kao šansu za razvoj i započela svoj najveći investicioni ciklus Prahovo 2027 kao najveći privatni industrijski poduhvat na Zapadnom Balkanu.
Prahovo 2027 uključuje više tehnološki povezanih projekata, a primena novih tehnologija u proizvodnji u Eliksir Prahovu otvoriće do 300 novih radnih mesta, sa posebnim fokusom na inženjere svih struka i ekspertiza, ali i veliki broj operativnih pozicija.
U svetlu različitih izazova sa kojima se svet suočava (ograničeni resursi, potreba za proizvodnjom dovoljnih količina hrane za rastuću populaciju, klimatske promene), mi ulažemo u inovacije i razvoj domaćeg znanja, sa ciljem doprinosa zajedničkom održivom razvoju. Naša strategija održivog industrijskog razvoja je usmerena ka zelenoj tranziciji, koja doprinosi dekarbonizaciji i cirkularnosti proizvodnje, energetskoj efikasnosti, zaštiti životne sredine i odgovornom korišćenju resursa.
„Zelena tranzicija zahteva značajne promene u industrijskim praksama, upotrebi energije i upravljanju otpadom, što se odnosi i na poljoprivredni i prehrambeni sektor. Rast globalne populacije poslednjih decenija rezultirao je većom tražnjom za hranom i poljoprivrednim proizvodima, ali uz veoma značajan dodatni uslov. Prethodni imperativ „proizvodi više, po svaku cenu“ zamenjen je novim zahtevom dugoročne održivosti, a to je „proizvodi više, uz korišćenje resursa istog ili manjeg obima“. U projektima našeg, do sada najznačajnijeg i najambicioznijeg investicionog ciklusa Prahovo 2027, upravo su integrisani ovi ciljeva održivosti, što je dokaz da briga o životnoj sredini i društvena odgovornost mogu ići ruku pod ruku sa ekonomskim uspehom. Ovim visokim zahtevima prilagođavamo svoje poslovanje, gradeći partnerstva koja jačaju naše kompetencije i znanje, pružajući podršku sredinama u kojima radimo u zajedničkom održivom razvoju”, kaže Zorica Popović, CEO Elixir Group.
ESG strategija Elixir Group – stvaramo nasleđe kroz održivi razvoj
Zbog značajnih trenutnih i očekivanih promena u regulativi koja uređuje naše poslovanje, a koje su pokrenute trendovima vezanim za ESG, održivi razvoj je u centru naših poslovnih operacija.
Potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, naša zemlja se obavezala na usklađivanje sa evropskim zakonodavstvom, a između ostalog i sa ekološkim politikama i propisima. Pravac ka zelenom razvoju Evrope je utvrđen potpisivanjem Sofijske deklaracije o zelenoj agendi za Zapadni Balkan između EU i zemalja Zapadnog Balkana, kojom se zemlje obavezuju da zajednički i kontinuirano rade na sprovođenju zelene tranzicije.
„Posvećenost Elixir Group zelenom razvoju, energetskoj tranziciji i dekarbonizaciji, ključni je pokretač usvajanja sveobuhvatne ESG strategije. Poštovanjem regulatornih zahteva i proaktivnim suočavanjem sa izazovima u pogledu zaštite i očuvanja životne sredine, Elixir Group pokazuje spremnost da prati trendove i ostane konkurentna u zelenoj tranziciji“, kaže Vladimir Petković, potpredsednik za strategiju.
Zelene obveznice za održiv biznis
Ostvarujući svoju poslovnu strategiju, utemeljenu na principima komplementarnim ESG konceptu, ulazimo u postupak izdavanja zelenih obveznica. Na ovaj način želimo da još jednom dobijemo potvrdu svoje ESG strategije, upravo kroz emisiju tematskih, zelenih obveznica. Istovremeno smatramo da ćemo ovim potezom dati značajan doprinos razvoju trzišta kapitala u Srbiji.
„Za Elixir Group zelene obveznice su i novi izvor finansiranja, ali i prilika za jačanje naših kompetencija na međunarodnom tržištu kapitala, na kom će naše prisustvo rasti uporedo sa daljim razvojem našeg poslovanja. Naši projekti i ESG strategija su potpuno u skladu sa evropskim ciljevima održivosti, zbog čega smo se među prvima odvažili na ovaj korak“, kaže Darko Vuković, potpredsednik za finansijske poslove.
U korak sa evropskom regulativom
Od poslednjeg kvartala 2023. godine kompanije izvoznici u EU iz sektora aluminijuma, gvožđa/čelika, cementa, mineralnih đubriva, električne energije i vodonika imaju obavezu da svoje partnere izveštavaju o emisijama gasova sa efektom staklene bašte (GHG).
„U toku je trogodišnji tranzicioni period, koji podrazumeva obavezu izveštavanja o ugljeničnom otisku mineralnih đubriva izvezenih u EU. Elixir Group je uspešno postavila sistem izveštavanja svojih kupaca, koji formalno vrše prijavu podataka u CBAM registru. Od 2027. stupiće na snagu obaveza plaćanja CBAM takse. Formula podrazumeva tzv. CBAM benchmark, tj. dozvoljeni nivo emisija po jedinici proizvoda, te će proizvođači koji imaju nivo viši od benchmarka biti oporezovani za tu razliku. Nivo dozvoljenih emisija će se gradualno smanjivati, da bi se do 2034. sveo na nulu. Elixir Group proaktivno sprovodi strategiju dekarbonizacije, što će obezbediti postepeno snižavanje otiska i dostizanje ugljenične neutralnosti, u skladu sa dinamikom ukidanja dozvoljenih emisija od strane EU komisije. Verujemo da će realizacija trenutnih i planiranih projekata sačuvati visok nivo konkurentnosti naših proizvoda na sve zahtevnijem tržištu EU“, kaže Strahinja Lazarević, menadžer strateškog planiranja.
Dobar komšija, pouzdan oslonac
Podrška lokalnim zajednicama ogleda se na brojnim poljima, od razvoja infrastrukture, unapređenja obrazovanja, javnog zdravlja, zdravstvene i socijalne zaštite, kulture, edukacije građana, sportskih aktivnosti.
Petnaesta godina edicije „Lideri društvene odgovornosti“
Kada je Business Info Group objavila Lidere društvene odgovornosti 2010. godine, prvu ediciju tog tipa u Srbiji, istraživanje javnog mnjenja koje je rađeno tada pokazalo je da u javnosti postoji percepcija da poslovni sektor nije dovoljno aktivan u pogledu društvene odgovornosti.
Samo šest odsto građana Srbije, prema istraživanju koje je sproveo Balkanski fond za lokalne inicijative u saradnji sa Ipsos Strategic Marketing-om decembra 2009, smatralo je da kompanije dovoljno daju za opšte dobro, a svega dva odsto je uspelo da navede ime neke kompanije koja je inicirala društveno odgovornu ili humanitarnu akciju. Te iste, 2010. godine i organizacija Charitable Aid Foundation uvela je Svetski indeks davanja i Srbija je na listi koja broji 140 zemalja bila među onima sa najnižim rezultatom.
Danas možemo reći da je, posebno u poslednjih pet godina, kad je u pitanju dobročinstvo, Srbija zabeležila veliki pomak jer se sa 129. mesta, na kom je bila 2018. godine, prošle, 2023. popela na 29. mesto. Ne samo da su kompanije u svoje poslovanje utkale, uz ekonomske i ekološke, socijalne, filantropske motive, već su i potrošači postali zahtevniji, edukovaniji da prepoznaju društveno odgovorno poslovanje, ceneći one kompanije koje su spremne da, pored podizanja svojih poslovnih rezultata, unapređuju i društvenu zajednicu. I zaista, ako analiziramo svaku našu ediciju tokom proteklih godina, vidljiva je veća povezanost i saradnja kompanija koje posluju u Srbiji sa civilnim sektorom i lokalnom zajednicom.
Svake godine imamo priliku da se, listajući stranice edicije Lideri društvene odgovornosti, upoznamo sa primerima dobre prakse uspešnih kompanija koje svojim aktivnostima usmerenim na odgovorno i održivo poslovanje podižu letvicu kad je reč o dometima takvih akcija i učinka koji imaju za društvo u kojem živimo.
Tako i ovogodišnje izdanje obiluje detaljnim izveštajima o održivom poslovanju, zelenim strategijama, humanitarnim akcijama, donacijama, edukativnim programima, pružanju podrške lokalnoj zajednici, pokazujući koliko je značajan pečat koji za sobom ostavljaju kako kompanije, tako i svako od nas.Uvek se trudimo da izdvojimo i najbolje primere iz civilnog sektora, kao i pojedince koji svojim altruističkim pobudama i humanitarnim radom bude u svima nama želju da damo svoj doprinos tamo gde možemo. Naravno, uvek može bolje i, što je još važnije, složnije, a to ćemo nadamo se, pokazati već u narednoj godini.
Doprinos unapređenju javnog zdravlja i zdravstvene i socijalne zaštite
Posle donacije automatske merne stanice gradu Šapcu i tamošnjem Zavodu za javno zdravlje, Elixir je donirao automatsku mernu stanicu za uspostavljanje monitoringa kvaliteta vazduha i drugoj lokalnoj sredini u kojoj posluje – Opštini Negotin. Ovo je prvi put da Negotin dobija mernu stanicu, a građani podatke mogu pratiti u realnom vremenu. Automatska merna stanica je deo državne mreže stanica za monitoring kvaliteta vazduha Agencije za zaštitu životne sredine. Projekat uspostavljanja monitoringa kvaliteta vazduha na području Opštine Negotin pokrenut je kao odgovor na inicijativu građana Negotina sa ciljem kontinuiranog praćenja kvaliteta vazduha u ovom gradu i preduzimanja mera na poboljšanju.
Sa ciljem unapređenja u oblasti upravljanja otpadom i otklanjanja uzroka čestih požara na negotinskoj deponiji, Opština Negotin, JKP Badnjevo i Elixir Group potpisali su Memorandum o razumevanju za izradu Lokalnog plana upravljanja otpadom i projektno-tehničke dokumentacije za sanaciju i rekultivaciju nesanitarne komunalne deponije u Negotinu. Ovo predstavlja prvi veoma važan korak u rešavanju višedecenijskog problema u ovom gradu.
Donacija medicinske opreme Zdravstvenom centru u Negotinu i šabačkoj Opštoj bolnici
Kvalitetna i dostupna zdravstvena zaštita cilj je podrške zdravstvenim ustanovama u Negotinu i Šapcu.
Zdravstvenom centru u Negotinu donirana je oprema i sredstva u vrednosti od 4,5 miliona dinara.
„Sve ovo je od velikog značaja za poboljšanje uslova za lečenje i rad u ovoj zdravstvenoj ustanovi. Moje kolege lekari dobiće novu, savremenu opremu, a naši korisnici bolje uslove za lečenje“, kazao je Kristijan Nikolić, direktor Zdravstvenog centra.
Elixir Fondacija donirala je CTG aparat Službi za ginekologiju i akušerstvo šabačke Opšte bolnice „Dr Laza K. Lazarević“, a iz bolnice ističu da će ovom donacijom značajno da se unapredi kvalitet zdravstvene nege trudnica i beba.
Podrška deci i mladima
Započet u Dečijoj nedelji 2023. godine, projekat rekonstrukcije dvorišta šabačkih vrtića doneo je novo lice za preko 500 mališana i više od 100 zaposlenih u četiri vrtića. Neki od ovih prostora nisu rekonstruisani više od tri decenije, a nove zelene površine i sprave za igru omogućiće inspirativne aktivnosti i kvalitetno provedeno vreme za najmlađe Šapčanke i Šapčane. Dodatni benefit ovog projekta je angažovanje mladih šabačkih preduzetnika – Corten art, Rasadnik Džagić i Mali atelje opravdali su poverenje stvarajući novi kutak za igru i druženje mališana.
„Naglasio bih da je prepoznato tačno ono što nam je trebalo, a to je nešto uz pomoć čega će naši zaposleni na još kvalitetniji način obavljati vaspitno- obrazovni rad u prirodnim, ali stimulativnim uslovima, što decu posebno usrećuje. Trebalo bi napomenuti i to da je ovo dobar primer prakse kako privreda može da doprinese i pomogne“, rekao je Vladimir Rabrenović, direktor PU „Naše dete“ Šabac.
Još jedna generacija prvaka u Negotinu prve udžbenike dobila na dar
Nastavljajući svoju podršku obrazovanju, školarcima i njihovim porodicama, drugu godinu zaredom donirali smo udžbenike svim prvacima osnovnih škola u Opštini Negotin. Program „Elixir za znanje“ u centru Negotina svojim najmlađim drugarima priredili su stariji školarci, a specijalni gosti bili su profesori Hemijskog fakulteta u Beogradu, ostvarujući početnu ideju o afirmaciji znanja i obrazovanja kao ključnih vrednosti i temelja uspeha celog društva.
Kultura – ishodište vrednosti društva
Doprinos očuvanju kulturnog nasleđa, afirmaciji umetnosti i manifestacijama koje promovišu lokalne sredine predstavlja podršku temeljnim vrednostima društva. Elixir ostaje posvećen prijatelj i partner Mokranjčevih dana, Dana Zorana Radmilovića, Šabačke koncertne sezone, Internacionalnog teatarskog festivala INTEF, Naopako festa i mnogih drugih manifestacija koje čuvaju kulturni identitet i afirmišu trajna dobra naše kulture.
Tekst je prenet sa portala Nova ekonomija.