Evropski Oscar za Nebojšu Slijepčevića

9. December 2024.
Jako sam sretan što su evropski glasači prepoznali i nagradili film o čovjeku kojem su humanost i solidarnost bile ispred nacije ili religije. To nije samo pohvala našem filmu, nego i odraz vremena u kojem živimo, izjavio je redatelj "Čovjeka koji nije mogao šutjeti" Nebojša Slijepčević
large_bogdan (1)
Kadar iz filma "Čovjek koji nije mogao šutjeti"

Izvor: Novosti

Kratkometražni igrani film redatelja i scenarista Nebojše Slijepčevića i producenata Katarine Prpić Danijela Peka (Antitalent), “Čovjek koji nije mogao šutjeti” osvojio je Europsku filmsku nagradu (EFA) za najbolji kratkometražni film u subotu, 7. prosinca u švicarskom gradu Luzernu na 37. svečanoj dodjeli godišnjih priznanja Europske filmske akademije.

“Oduševljen sam, nisam vjerovao da možemo dobiti dvije velike nagrade u jednoj godini. S tim da je ovo posebna nagrada jer ju dodjeljuje struka. Jako sam sretan što su evropski glasači prepoznali i nagradili film o čovjeku kojem je humanost i ljudska solidarnost bila ispred nacije ili religije. Mislim da to nije samo pohvala našem filmu, nego i odraz vremena u kojem živimo”, izjavio je redatelj Nebojša Slijepčević.

“Sretni smo zbog još jedne velike nagrade za naš film, ponosni na Nebojšu, Gorana i cijelu ekipu filma i zahvalni koproducentima, fondovima te posebno Hrvatskom audiovizualnom centru na podršci filmu te Europskoj fillmskoj akademiji. Nakon Zlatne palme, film Čovjek koji nije mogao šutjeti vidjeli su deseci tisuća ljudi u Hrvatskoj i svijetu; želimo da i ova nagrada pomogne tome da film dođe do još publike”, povodom nagrade izjavili su producenti Katarina Prpić i Danijel Pek.

Čovjek koji nije mogao šutjeti od svjetske premijere na Filmskom festivalu u Cannesu, gdje je osvojio Zlatnu palmu, prikazan je dosad na više od 80 festivala diljem svijeta, uključujući filmski festival u Torontu, Manhattan Short, PÖFF Shorts u Tallinu, Filmski festival u Stockholmu, Festival du Nouveau Cinéma i mnoge druge. Uz sjajan prijem svjetske filmske kritike, na spomenutim je festivalima ovjenčan i brojnim priznanjima, poput Grand Prixa na Međunarodnom filmskom festivalu u Melbourneu, nagrade publike na Međunarodnom festivalu Kurzfilmtage Winterthur, nagrade za najbolji film na Euro-Balkan Film Festivalu u Rimu, najboljeg glumca (Goran Bogdan) na Sulmona film festivalu (SIFF), najbolju fotografiju (Gregor Božič) na Filmskom kratkometražnom festivalu u Bukureštu i mnogih drugih.

Zahvaljujući canneskoj nagradi, spomenutom Grand Prixu na festivalu u Melbourneu, kao i uvrštenju u selekciju festivala Manhattan Short, Čovjek koji nije mogao šutjeti kvalificiran je za nominaciju za nagradu Oscar Američke akademije umjetnosti i znanosti. Također, uvršten je na listu odabranih filmova koji su u utrci za nominaciju za Nagradu César koju dodjeljuje francuska Akademija filmske umjetnosti i tehnike.

Film Čovjek koji nije mogao šutjeti govori o istinitom događaju i herojskom djelu jednog pojedinca sredinom 1990-ih kada su u Štrpcima u Bosni i Hercegovini naoružane srpske paravojne snage zaustavile vlak s 500 putnika na relaciji Beograd-Bar te počinile ratni zločin pogubivši 19 muslimana. Tom činu suprotstavio se samo Kaštelanin Tomo Buzov, umirovljeni časnik Jugoslavenske narodne armije.

 

Tekst je prenet sa portala Novosti.

Click