Neophodna nam je stalna novinarska solidarnost (VIDEO)
Izvor: TV Forum
Na sastanku Stalne radne grupe za bezbednost novinara predstavljeni su slučajevi ugrožavanja bezbednosti novinara i novinarki u prvih devet meseci ove godine. U tom periodu tužilaštva su formirala 44 predmeta, od čega su u 56 odsto slučajeva ugrožavanje bezbednosti prijavile žene. Cilj ovih sastanaka jeste direktna razmena iskustava žrtava nasilja i pretnji sa predstavnicima institucija.
Veoma je važna komunikacija sa slučajevima, kako sa onim pozitivnim tako i sa onim negativnim koje smo imali u praksi, jer oni ohrabruju novinare da i oni reaguju i iskoriste mogućnosti koje je stvorila Stalna radna grupa za bezbednost novinara, između ostalog i sa kontakt tačkama u tužilaštvu i policiji. Ali ono što je jako važno jeste da stalno pokazujemo novinarsku solidarnost i to ne samo onda kada se dogodi nešto najgore. Potrebno je pokazivati stalnu novinarsku solidarnost, jer su naši novinari i redakcije ugroženi po mnogo osnova. Između ostalog ekonomska ugroženost veoma ozbiljno narušava poziciju novinara. A onda su oni ranjiviji kada je reč o ugrožavanju bezbednosti – kaže izvršni direktor ANEM-a i član Stalne radne grupe za bezbednost novinara Veran Matić.
Osim novinara i novinarki lokalnih medija iz Prijepolja i susednih opština, sastanku su prisustvovali predstavnici Policijske uprave Prijepolje, kao i javnih tužilaštava iz Prijepolja i Novog Pazara koji u ovakvim slučajevima postupaju po planu Republičkog javnog tužilaštva.
Taj plan se zove obavezno uputstvo Republičkog tužioca koji je prosleđen svim tužilaštvima na teritoriji Republike Srbije, pa i odeljenju u Sjenici, koje je odeljenje Osnovnog tužilaštva u Novom Pazaru. Naše tužilaštvo postupa po hitnim slučajevima kada su novinari ugroženi. Imamo konsultativne sednice i ti predmeti se uzimaju po prioritetu da se rade tako da novinari sa naše strane imaju svaku zaštitu – kaže Petko Pucarević iz Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Pazaru, odeljenja u Sjenici.
Predstavnica Nezavisnog udruženja novinara Srbije u Stalnoj radnoj grupi za bezbednost novinara, Kruna Savović smatra da ovo telo ima razrađen mehanizam komunikacije između predstavnika novinara, tužilaštva i policije. Ona je objasnila šta novinari i novinarke treba da rade ukoliko osete da im je ugrožena bezbednost.
Tu postoje dva puta, a oba su na istom putu, a to je da se ta pretnja ili uznemirujuća poruka prijavi. Novinar se naravno može obratiti nadležnim organima. Njima i treba da se obrati. Međutim, činjenica da se novinarska udruženja nalaze u Stalnoj grupi za bezbednost novinara, daje mogućnost da se oni direktno obrate i udruženjima i da onda udruženja, preko svojih kontakt tačaka, taj prijavljeni slučaj izkomuniciraju prema nadležnim organima – objašnjava Kruna Savović, advokatica ispred NUNS-a.
Na sastanku je poseban akcenat stavljen na težak položaj novinarki u medijima, kojima je u mnogo većem procentu ugrožena bezbednost, posebno na društvenim mrežama, čak u 70 odsto slučajeva.
To su drastične pretnje i drastična ugrožavanja bezbednosti, ali i veoma uvredljive poruke koje su patološki opasne i po mentalno zdravlje i psihu novinarke, ali i njene porodice. Upravo želimo to da istaknemo kao nekakav trend na koji treba svi, kao zajednica, da reagujemo – istakao je Veran Matić.
S obzirom na činjenicu da novinari i novinarke u u unutrašnjosti Srbije rade u mnogo težim uslovima opšti zaključak je da su razgovori novinara, tužilaca i policajaca o bezbednosti veoma važni na lokalnom nivou, jer pored međusobnog upoznavanja i razmene iskustava, omogućavaju i uspostavljanje većeg stepena poverenja a samim tim i efikasnijeg rada na zaštiti bezbednosti novinara i novinarki.
Tekst je prenet sa portala TV Forum.