Zubin Mehta i Beogradska filharmonija prvi put u Tirani: Nova stranica istorije

Čim je stupio na scenu Nacionalnog pozorišta, opere i baleta, Mehta je dočekan stajaćim ovacijama, a tako su legendarni maestro i Beogradska filharmonija ispraćeni uz gromke aplauze, nakon izvođenja Betovenove simfonije broj 7 i Berliozove Fantastične simfonije.
Nastup u Tirani otvorio je novu stranicu istorije kao prvi u veličanstvenoj karijeri Zubina Mehte duge preko 65 godina i u stogodišnjoj istoriji Beogradske filharmonije, povodom jubileja koji orkestar slavi i u regionu.
„Prvi put sam u Tirani i veoma sam srećan što sam ovde zajedno sa sjajnim orkestrom Beogradske filharmonije i nadamo se novim susretima u budućnosti“, rekao je maestro Mehta albanskim medijima.
„Dugo smo čekali dolazak velikana Zubina Mehte i fantastične Beogradske filharmonije, izuzetno smo privilegovani i počastvovani nastupom koji nam priređujete jer je ovo istorijski događaj“, reči su kojima je upravnica Nacionalnog pozorišta, opere i baleta Abigejla Vošita pozdravila velikog maestra i Filharmoniju uoči nastupa.
Zubin Mehta: Partitura mog života – sećanja
Ispunjen život – uzbudljiva autobiografija. Krenuo je iz Bombaja tridesetih i četrdesetih godina i postao jedan od najpoznatijih dirigenata na svetu. Kakva ličnost se krije iza maestra? Šta stoji iza njegovih muzičkih uverenja, a šta iza njegovog angažmana u Izraelu?
Ova knjiga je svedočanstvo o jednoj ne samo uzbudljivoj karijeri već i o zanimljivostima iz Mehtinog privatnog života.
Po najpovoljnijoj ceni na sajtu Samizdata.
Koncertu je prisustvovala ministarka kulture Elva Margariti, kao i drugi ministri albanske vlade, ambasador Srbije u Albaniji Slobodan Vukčević, predstavnici diplomatskog kora i ličnosti iz javnog i kulturnog života.
Koncert Mehte i Filharmonije u okviru Inicijative Ovoreni Balkan izgradio je nove mostove snažnim jezikom muzike koji ne poznaje granice.
Turneja koja je počela u Beogradu Gala koncertom na Kolarcu, svoj završetak ima u Skoplju 24.juna u Sali Filharmonija Severne Republike Makedonije.
Članak je prenet sa portala Danas.