Kako zaštititi djecu od slika rata?

28. February 2022.
Vijesti o ratovima i razaranjima su veliko opterećenje za odrasle, a pogotovo za djecu. Roditelji su često nesigurni kako svoju djecu obraniti od poplave informacija.
Ukraine Invasion US Reaction
Foto: Beta/AP Photo/Richard Vogel

Izvor: DW

Ovih dana kamo god da se pogleda rat u Ukrajini je sveprisutan: društvene mreže, Internet ili TV. Slike razaranja ruske vojske, srušene kuće, ljudi u bijegu. Mnoga djeca i mladi reagiraju sa strahom. Zato psihijatri specijalizirani za mlade i djecu preporučuju roditeljima da ne ignoriraju strahove svoje djece i da tematiziraju opterećenja koja sa sobom donose te slike.

Objasniti sadržaje shodno uzrastu

„Roditelji moraju svojoj djeci, shodno uzrastu, objasniti što se zbiva. Ni u kom slučaju se ne smiju ignorirati strahovi i nesigurnost kod djece”, kaže Heidi Igl, liječnica na Klinici za djecu i mlade u zapadnonjemačkom Dattelnu.

Njezin kolega Claus-Rüdiger Haas s klinike u Marlu je istog mišljenja. „Djeca vrlo brzo prepoznaju patnju i agresiju i zato je važno otvoreno popričati o tome. Ona često reagiraju povlačenjem u sebe”, kaže Haas. No otvorenost i tolerancija ne znače da djecu treba opterećivati detaljima.

Malu djecu držati podalje od izvora informacija

Koliko informacija roditelji trebaju prenijeti na svoju djecu ovisi o starosnoj dobi. Djecu predškolske dobi je najbolje držati podalje od informativnih emisija u kojima su teme često objašnjene vrlo složeno i za djecu često nerazumljivo.

Istodobno javni servisi često u svojoj ponudi imaju programe koji su namijenjeni informiranju najmlađih gdje se pedagoški korektno objašnjavaju složene tematske cjeline.

Ono što psiholozi ne preporučuju je totalna zabrana interneta ili TV-a. „Zabrane dodatno djecu čine nesigurnima i dodatno pobuđuju znatiželju”, kaže dječji psihijatar Haas. Osim toga je zabranu gotovo nemoguće provesti u djelo.

nk(epd)

Članak je prenet sa portala Deutsche Welle.

Click