Neprekinut Gošinijev humor

U želji da publici u Cirkusu maksimusu prikaže novu, egzotičnu zver, Cezar šalje veliku ekspediciju da ulovi grifona i dovede ga u Rim.
Saznavši da Rimljani dolaze, sarmatski šaman poziva u pomoć svog starog prijatelja Aspiriniksa, koji se istog časa sa Asteriksom i Obeliksom upućuje na istok…
U međuvremenu, isti izdavač je počeo i objavljivanje strip serijala u koji je Gošini bio umešan (dve decenije), zajedno sa belgijskim strip autorom i ilustratorom, Morisom de Beverom (1923-2001), poznatijim kao Moris.
A, nakon prvog albuma Taličnog Toma (koji smo već predstavili), krajem prošle godine ČK je započela još jednu priču o Gošiniju, ovog puta kroz serijal o Iznogudu, koji je on realizovao u saradnji sa crtačem Žanom Tabarijem (1930 – 2011).
Za početak objavljene su dve knjige u kojima je smešteno šest albuma – Veliki vezir Iznogud, Iznogud i zavere i Iznogud i kalifov odmor (1), te Gnusni Iznogud, Iznogud i zvezde i Iznogud i Čarob Ni Računar (2). Prevod sa francuskog potpisuje Olja Petronić.
U Bagdadu, egzotičnom i prašnjavom, prastarom i večnom, jedan živčani i snalažljivi, ali i baksuzni veliki vezir uporno pokušava da postane „kalif umesto kalifa“.
Iznogud, jedan od najslavnijih likova humorističnog francuskog stripa i svakako jedan od omiljenih stripskih antijunaka, sve što čini podređuje tom ultimativnom cilju, koji bi da postigne uz pomoć – ili, možda, smetnju – vernog sluge i sadruga, dobroćudnog i debeljuškastog Dil el Tanta.
Brojne su Iznogudove avanture, brojni pokušaji da smeni Haruna al Prašida i dosegne apsolutnu vlast, što već generacijama čitalaca, od davne 1962. naovamo, nateruje suze na oči od smeha.
Članak je prenet sa portala Danas.