Miša Lukić (2): Business Sapiens se u praksi pokazao kao superioran biznis model

28. May 2020.
Od jeseni kreće i Business Sapiens Academy koja će imati četiri sertifikovana programa iz oblasti Biznis dizajna, Brand dizajna, Kreativnog liderstva i Inovativne organizacione kulture
new-startegy-slika-1.png

Razgovarao: Ekrem Dupanović

Ovo je nastavak razgovora sa Mišom Lukićem, CEO New Startegy. Prvi dio objavljen je juče i možete ga pročitati na linku: https://www.media-marketing.com/intervju/misa-lukic-biznis-dizajn-je-najefektniji-najinovativniji-nacin-resavanja-veoma-slozenih-poslovnih-problema/

Media Marketing: U New Startegy si ušao sa velikim iskustvom u komunikacijskoj industriji. Ipak, da li te je nešto iznenadilo u poslu, a šta se dogodilo baš onako kako si očekivao da će se dogoditi?

Miša Lukić: Najviše me je iznenadilo to da mnoge kompanije, čak i na razvijenijim tržištima, gledaju još uvek na inovacije kao na nužno zlo i na neki način distrakciju postojećeg biznisa, a ne kao na veliku šansu da prevaziđu najveće biznis izazove i ogromnu mogućnost da unesu transformativne pozitivne promene u svoje poslovanje. Iznenadilo me je da ima još mnogo kompanija koje inovacije vide kao luksuz ili kao poželjnu PR aktivnost za svoje shareholdere i klijente, a ponekad i kao na team building za svoje zaposlene. Na sreću, to se svakim danom menja i mnogo je bolje nego što je bilo kad smo pre dve godine počinjali.

Ono što se na moju veliku sreću ostvarilo baš kako smo očekivali je da se Business Sapiens pokazao u praksi kao superioran biznis model. Svi naši klijenti i partneri koji su imali kontakt sa njim kažu da je veoma intuitivan i da je pravo otkrovenje u odnosu na sve dosadašnje svetski priznate modele. Business Sapiens model omogućava da u najkraćem periodu analiziramo i razumemo postojeći biznis svakog klijenta, a što je još važnije, znatno ubrzava proces kreiranja novih biznis modela kao i inovacija u svakom pojedinačnom segmentu biznisa.

Media Marketing: Na osnovu onoga što si do sada uradio, biznis magazin Nedeljnik te je prepoznao i uvrstio u grupu “Nova poslovna elita”. Dobio si mnogo priznanja u životu, gode li ti još uvijek?

Miša Lukić: Iako sam uverenja da je svakome ko živi od aplauza sudbina u rukama drugih, ipak moram priznati da me je ovo “prepoznavanje” od strane Nedeljnika baš obradovalo i to više nego što je za očekivati, s obzirom na to da sam se u svojoj dugoj karijeri nadobijao značajnih priznanja.

Verovatno sam trenutno osetljiviji na pohvale jer sam se upustio u novu poslovnu avanturu i izašao iz zone komfora marketinške industrije u kojoj sam se već odavno dokazao. Takođe mi je imponovalo što sam uvršten u “novu elitu” u svojoj 56. godini, zajedno sa mnogo mlađim kolegama koji su se već dokazali na svetskoj sceni i to prevashodno na polju novih digitalnih tehnologija.

Media Marketing: Jednom prilikom, kada smo razgovarali, spomenuo si da planirate razviti New Startegy akademiju. Dokle ste stigli s tim projektom?

Miša Lukić: Akademiju smo planirali još od samog početka, ali smo usled mnogo projekata koje smo u međuvremenu radili, a i zbog praktičnog iskustva koje smo želeli da steknemo sa Business Sapiens modelom pre nego što ga pretočimo u programe i kurseve, ipak malo odložili njeno otvaranje. Sada smo spremni i počinjemo sa prvim kursevima od jeseni.

Akademija će se zvati Business Sapiens Academy i imaće četiri sertifikovana programa iz oblasti Biznis dizajnaBrand dizajnaKreativnog liderstva i Inovativne organizacione kulture. Planiramo i osam pojedinačnih kurseva na kojima će, između ostalog, polaznici savladati najnovije Business Sapiens alate za brže i efikasnije inoviranje biznis modela (know-wow) i kreiranje biznis inovacija u svim pojedinačnim segmentima biznisa (WOW Generator). U prvih šest meseci programe ćemo držati uživo, a od sledeće godine veći deo Akademije će se prebaciti na online platformu.

Veoma se radujem početku rada Akademije i vidim je kao deo ostvarenja svoje misije, pošto je deljenje znanja uvek bilo nešto što me je činilo ispunjenim i srećnim.

Media Marketing: U planovima je takođe bilo stvaranje novih kompanija iz New Startegy kuhinje. Šta se tu “krčka”, da li ćemo uskoro imati prvu unicorn kompaniju nastalu na ovim prostorima?

Miša LukićNew Startegy ima tri oblasti u kojima se razvija. Jedna oblast je biznis dizajn konsalting, druga je Akademija, a treća New Ventures, odnosno kreiranje novih kompanija na osnovu inovativnih ideja osmišljenih u domaćoj kuhinji.

Trenutno imamo dva potencijalno globalna projekta koja su još u ranoj fazi. Znajući mene, nije teško pretpostaviti da nam je cilj da kreiramo “jednoroga” i dostignemo nešto što niko do sada nije uspeo u ovoj regiji. Moj tim i ja ćemo ceo život raditi na tome, ali sigurno je i da neću biti nesrećan ako to u potpunosti ne ostvarimo, jer kao što je jednom Leo Burnett rekao: “Kada vam je cilj da dosegnete zvezde, možda ih nećete dotaći, ali vam šaka neće biti puna blata.”

Dejan Bojović Bojke

Media Marketing: Stalno radite na unapređenju vašeg Business Sapiens modela. Šta ima tu novo, da li ste razvili nove metodologije i alate? 

Miša LukićBusiness Sapiens predstavlja ujedno i novu biznis filozofiju, i novi biznis model, i novu platformu za kreiranje biznis inovacija. Samo iz ovog se razumije da je ovo jedan izuzetno obiman i kompleksan projekat, koji lako može da postane životno delo bez da se ikada u potpunosti okonča.

Moj partner Dejan Bojović Bojke i ja radimo na Business Sapiens modelu oko 10 godina i verovatno nikada nećemo prestati da ga unapređujemo. Rad na Business Sapiensu je za nas kao rad na hramu. Mi gradimo hram, a hram gradi nas. Kao što rad na sebi nikad neće biti završen, tako sam mišljenja da će uvek biti prostora da se i Business Sapiens, kao humani ogled na biznis, usavršava. U budućnosti nam je namera da otvorimo naš model i ka široj biznis zajednici i pozovemo ljude iz biznisa širom sveta da takođe rade na daljem usavršavanju modela.

U poslednje dve godine razradili smo mnogo originalnih alata koji pomažu da se na brži i efikasniji način dođe do transformativnih inovacija u svakom segmentu biznisa (WOW Generator), preciznije odredi postojeći biznis model klijenta i sa većom sigurnošću pronađe adekvatna prilika za eksponencijalni rast (GROWTH Analysis), efektnije odredi dugoročna inovativna strategija (GO Strategy / Greatness – Opportunity Strategy), lakše pronađe ono što klijenta diferencira (Know-Wow).

Pored rada na alatima, dodatno smo i redefinisali neke pojmove na samom modelu kako bi bili jasniji i direktnije opisivali svaki pojedinačni segment.

Media Marketing: U čemu je, konačno, specifičnost vašeg Business Sapiens modela?

Miša Lukić: Ima nekoliko ključnih karakteristika koje izdvajaju Business Sapiens od svih drugih svetskih biznis modela.

Prva i najvažnija karakteristika je da ovaj model stavlja u prvi plan ljudsku stranu biznisa i pravi otklon od dosadašnjeg mehaničkog gledanja na biznis, utemeljenog za vreme industrijske revolucije, ali i softverskog i čisto sistemskog gledanja na biznis koji je nastao u informatičko doba. Kao i ljudi, biznis ima u osnovi četiri dimenzije: fizičku, emocionalnu, mentalnu i spiritualnu. Te četiri dimenzije se, u prevodu na biznis jezik, izražavaju kao isplativost, poželjnost, izvodljivost i održivost jednog biznisa. U vremenu koje dolazi, u biznisu će sve više važiti pravila koja važe i u našim životima. Business Sapiens model je za biznis nešto kao Life-Wheel za čoveka. Svaki segment biznisa je pojedinačno važan, ali dodatno, u svakodnevnoj interakciji, svi ti segmenti utiču jedan na drugi i čine svaki biznis jedinstvenim, kao što je i svaki čovek jedinstven. Uz to, i svaki pojedinačni deo biznisa u budućnosti će zahtevati da ima ljudski predznak kako bi biznis bio prihvaćen od ljudi koji ga u osnovi čine i od kojih zavisi. Već je došlo vreme u kome proizvodi bez estetike nisu neodoljivi, usluge bez emocija nisu upečatljive, odnosi među zaposlenima bez poverenja nisu produktivni, brendovi bez svrhe nisu poželjni, biznisi bez etike nisu održivi.

Takođe, jedna od bitnih karakteristika jeste da se Business Sapiens zasniva na činjenici da pored toga što je svaki biznis jedno originalno ljudsko delo, on je takođe i jedinstvena ljudska priča. Da bi se ta priča prihvatila i razvijala mora biti jasna i motivišuća svim postojećim i budućim akterima. Business Sapiens model postavlja pitanja i daje odgovore neophodne da učine jedan biznis uspešnom pričom kao što su: Know-Where & Know-When (Periferne sile), Know-Who (ključni stakeholderi)Know-Wow (mesto gde se ukrštaju izuzetnost i prilika), Know-What (poželjnost onoga što radimo), Know-How (izvodljivost), Know-HowMuch (profitabilnost) i Know-Why (održivost biznisa).

Ono što naročito diferencira Business Sapiens od većine drugih biznis modela je to što u njegovom centru nisu potrošači, kao ni bilo koji drugi stakeholder, već je model postavljen tako da bude istovremeno relevantan za sve učesnike u našem biznisu. Business Sapiens model u svom centru ima Know-Wow koji na poseban način otkriva i ističe izuzetnost svakog biznisa i to u korelaciji sa svim stakeholderima, a ne samo jednim. Know-Wow u sebi suštinski spaja jedinstvenost koju poseduje konkretan biznis sa potrebama ključnih stakeholdera i prilikama koje dolaze iz okruženja, uključujući nove tehnologije, promene u razmišljanju i ponašanju potrošača, zaposlenih, investitora, dobavljača i svih drugih ključnih učesnika u jednom biznisu.

Takođe, veoma važna karakteristika Business Sapiens modela je da je on odlična platforma ne samo za kreiranje strategije budućeg razvoja već i za inovativnost. Svaki od segmenata našeg biznis modela se jednostavno, putem transformacionih pitanja i posebno kreiranog WOW Generatora, aktivira kao platforma za inovacije u svakom segmentu biznisa. Naš biznis model na sistematski način pomaže kreiranju i inoviranju celokupnog biznis modela, ali i pojedinačnih segmenata biznisa.

Media Marketing: Koja je razlika između New Startegy Business Design Consultinga i ostalih konsalting kompanija?

Miša Lukić: Biznis konsultanti najčešće rade na principu doktora. Prvo što traže je greška u vašem organizmu. Zato su rezultati kod doktora “pozitivni” ako vam nađu da imate neku bolest, što me je uvek čudilo dok nisam shvatio da je ceo zdravstveni sistem reaktivno postavljen i da je njihova uloga da otkriju tu grešku u vašem organizmu i da je otklone. Cilj doktorskog pristupa je da vas vrate u prvobitno stanje, tj. da otklone “kvar”. Naravno da će to pomoći da možete da se vratite u potpunosti ili delimično onome što ste ranije započeli, ali taj koncept nije proaktivan i često se ne fokusira na najbolje u vama, već na ono što je trenutno loše. Medicina, kao i mnogi konsultanti često rešavaju jedan problem a s druge strane stvaraju drugi, jer gledaju usko specijalistički, a ne holistički, kako na organizam tako i na biznis. Svedoci smo da se biznis konsultanti u mnogo slučajeva fokusiraju na optimizaciju troškova i procesa, kao i na kratkoročno povećanje profita, ali u isto vreme slabe ili ugrožavaju odnos sa zaposlenima, dobavljačima, a neretko i klijentima od kojih zavise. Ovaj koncept tretira čoveka odnosno biznis organizaciju kao pacijenta.

Cilj biznis dizajna nije da se fokusiramo na problem, već na traženje najbolje prilike imajući u vidu izuzetnost koju svaka organizacija poseduje i nove mogućnosti koje svakog dana donose nove tehnologije i promena okruženja. Mi taj proces nazivamo GO Startegija, gde je G – Greatness, a O – Opportunity.

Nama nije prevashodni cilj da ublažavamo simptome ili čak rešimo probleme na način kojim se organizacije vraćaju na pređašnje stanje. To je u današnje vreme stagniranje, ili čak nazadovanje.

New Startegy u svakom problemu vidi mogućnost, a često rešenje nije u rešavanju svih problema koje trenutno imate, naročito ako se radi o simptomima, već u stvaranju novih biznis mogućnosti koje i trenutne probleme čine nebitnim.

New Startegy ne gleda na svoje klijente kao na bolesne pacijente, već kao na ljude koji imaju izuzetnost koju treba pronaći i maksimizirati. Takođe, New Startegy ne gleda na stalne promene u okruženju kao na opasnost, već kao na priliku koju treba iskoristiti.

New Startegy ne gleda na svoje klijente kao na nekoga koga treba učiti njihovom poslu, već zajedno sa svojim klijentima kreira novu budućnost kompanije koristeći kreativni način razmišljanja koji do sada nije bio svojstven biznisu.

Sa klasičnim biznis konsaltingom dobićete eksperte koji su svoju stručnost stekli u ex-vremenu, a biznis dizajn je, za razliku od toga, okrenut kreiranju budućnosti kombinacijom onoga što jeste, a možete da budete i prilika koja se pojavljuje u okruženju.

Duž celog zida naše konferencijske sale, koja se inače zove New World, ispisano je: “You can’t decide the future, you have to design it.” To najbolje opisuje naš stav.

Sutra – Miša Lukić (3): Ono što arhitektura predstavlja u građevinskoj industriji, to će uskoro biznis dizajn predstavljati u biznisu

Članak je prenet sa portala Media Marketing.

Članak je prenet sa portala Media Marketing.

Click