Miša Lukić(1): Biznis dizajn je najefektniji i najinovativniji način rešavanja veoma složenih poslovnih problema
Razgovarao: Ekrem Dupanović
Već je postalo gotovo pravilo da intervju sa Mišom Lukićem radim svake dvije godine. Nije dio plana, ali vjerovatno nije ni slučajno. Prvi veliki intervju radili smo kada je Maurice Lévy stvorio Publicis One i Miši povjerio da upravlja svim Publicis Group kreativnim, medijskim, digitalnim i ostalim agencijama na 30 tržišta. Nakon nešto više od dvije godine objavio sam dugi razgovor sa Mišom povodom njegovog odlaska iz Publicis Group i stvaranja vlastite kompanije New Startegy. Sada je, dvije godine nakon toga, došlo vrijeme da popričamo o dvije godine New Startegya i prvim velikim rezultatima.
Kao i prethodna dva, i ovaj će treći intervju biti objavljen u tri dijela. Toliko se stvari uvijek dogodi između dva razgovora da je nemoguće sve strpati u jednu priču. Kratiti intervju forme radi bila bi prava šteta i velika greška jer Miša uvijek kaže toliko novih i korisnih stvari da ih vrijedi pročitati.
Svaka prostorija u New Startegy ofisu ima svoje ime koje počinje sa NEW. Njihovu impresivnu konferencijsku salu s ogromnim video-zidom, u kojoj održavaju prezentacije, workshopove i konferencijske video-sastanke sa cijelim svijetom, nazvali su New World. Njihova brainstorming oaza se zove New London. Kafić koji služi sjajnu kafu, i u kome se uvijek čuje odlična muzika, nazvali su New Amsterdam. A na svakoj kancelariji je, dužinom cijelih staklenih vrata, ispisano ime onoga ko je u njoj sa prefiksom New kao podjećanje da se od stare slave ne živi i da svaki dan moramo biti nova, unapređenija verzija sebe, ako želimo ponovo biti uspješni. Tako je i ovo razgovor sa New Mišom.
Media Marketing: Šta se sve u tvom poslu dogodilo u posljednje dvije godine otkad si izašao iz Publicis Grupe i osnovao New Startegy – kompaniju za pružanje konsultantskih usluga iz oblasti biznis dizajna?
Miša Lukić: Nakon 18 godina provedenih u Publicis Grupi, u kojoj sam na kraju bio CEO za 30 zemalja i predvodio nekoliko hiljada ljudi, bio je veliki izazov krenuti iz početka. U prve dve godine se mnogo toga dogodilo, ali se sve može svesti na tri vremenske celine.
Imajući u vidu da mi na sebe i dalje gledamo kao na NEW START-UP u oblasti biznis dizajna, tako se i vremenske celine u dosadašnjem New Startegy razvoju mogu simbolično iskazati kroz tri faze: NEW faza, START faza i UP faza.
- NEW faza
Prvih šest meseci prevashodno smo se bavili tehničkim stvarima vezanim za pokretanje kompanije, kupovinom nove opreme i potrebnih softvera, a najveći deo vremena smo investirali u uređivanje novog ofisa. Uz pomoć Nitea Office i A3 arhitektonskog studija za opremanje i unutrašnje dizajniranje, kreirali smo radni prostor o kome smo sanjali. Rezultat toga je da svaki dan uživamo u svom novom domu istim intenzitetom kao i prvog dana. Zahvaljujući ovako inspirativno sređenom ofisu, od samog početka su nas prozvali “srpski Google”. U tom periodu sam takođe dosta putovao i napravio jedan duži odmor da se malo resetujem i napunim baterije posle veoma intenzivnog rada u velikoj korporaciji.
- START faza
U sledećih devet meseci smo krenuli sa stvaranjem ne samo nove kompanije već i nove biznis discipline na našim prostorima. Ova faza, koristeći start-up rečnik, može se nazvati Proof of Concept faza. Ključni fokus je bio da finaliziramo naš, u svetu jedinstveni biznis model pod imenom Business Sapiens. Takođe smo ovo vreme iskoristili i da kreiramo novu metodologiju za sistematsko generisanje inovacija pod imenom WOW Generator, koja obezbeđuje mnogo veći procenat uspeha i skraćuje vreme u kreiranju biznis inovativnih rešenja. U ovom periodu smo intenzivno sarađivali sa velikim brojem vrhunskih stručnjaka iz akademskog i poslovnog sveta, sa kojima smo podelili našu metodologiju i dobili više nego povoljan fidbek. Počeli smo i sa testiranjem naše metodologije na veoma inspirativnim projektima globalnog karaktera. Iz ugla razvoja kompanije, centralna stvar u ovom periodu je bilo osnivanje ofisa u Singapuru i rad na dva sjajna globalna projekta za Singapore Airlines u saradnji sa Microsoftom. Najveći deo posla odradio je tim u kome su, pored mog partnera Dejana Bojovića Bojketa i mene, bile Dragana Lukić i Sonja Dragojević, uz još nekoliko najbližih saradnika i partnera, uključujući i Radeta Joksimovića, koji je u ovoj fazi imao važnu ulogu u razvoju singapurskog tržišta i novih start-up projekata, naročito projekta Tech You There, koji smo radili u saradnji sa izraelskim partnerima.
- UP faza
Narednih devet meseci, tačnije od jula prošle godine do danas, fokus je bio da ostvarimo, kako se to u start-up rečniku kaže, trakciju, odnosno da na finansijski merljiv način potvrdimo da postoje klijenti koji žele da kupe naš proizvod i da za to plate određenu cenu. S obzirom na to da je New Startegy tim bio lociran u Srbiji, odlučili smo se da ovu fazu pokrenemo pružanjem konsultantskih usluga iz oblasti biznis dizajna na lokalnom i regionalnom tržištu. Ovo se donekle razlikovalo od početne strategije kojom je planirano da nam isključivi fokus budu strana tržišta, ali smo ipak, zbog toga što nam je glavni tim bio u Beogradu i što smo mnogo bolje poznavali lokalno tržište, odlučili da je efikasnije i isplativije testirati biznis model na domaćem terenu. To se, sa druge strane, usled slabije razvijenog tržišta i skoro nepostojećih budžeta za biznis inovacije, pokazalo kao mnogo teži put. Sve u svemu, ovo je za nas bio “trenutak istine” koji je trebalo da pokaže koliko su opravdane naše hipoteze o trenutnoj potrebi za ovom novom disciplinom i koliko smo mi u mogućnosti da ispunimo ono što smo obećavali. Pokazalo se da smo, uprkos tome što lokalno tržište još ne prepoznaje u celini pun potencijal biznis dizajna, ipak uspeli da za samo devet meseci uradimo, i za naše uslove adekvatno naplatimo, devet projekata i potvrdimo da biznis dizajn ima sjajnu poslovnu budućnost čak i na manje razvijenim tržištima kao što je naše. To je, u stvari, za nas bila Proof of Value faza, koju smo takođe uspešno završili.
Pri kraju te faze pojavila se ova pandemija i sada ostaje da se vidi kako će se to odraziti na naš dalji razvoj i rast. Prvi znaci govore da će tržište, posle prvog psihološkog šoka, dobro reagovati i da će cela ova situacija samo pospešiti potrebu za biznis dizajnom, koji je stvoren za izazovna i nestabilna vremena kao što su ova. Znajući da se najkompleksniji poslovni problemi ne mogu rešiti na istom nivou razmišljanja na kojem su i nastali, verujem da dolazi vreme u kome će biznis dizajn doživeti renesansu.
Zbog toga sam veliki optimista da će i sledeće dve godine New Startegy nastaviti ubrzano da raste, naročito kada usluzi konsaltinga dodamo i Business Sapiens Akademiju.
Media Marketing: Uzimajući u obzir da ste odlučili da dokažete djelotvornost biznis dizajna na lokalnom tržištu, koje, kako sam kažeš, nije još spremno za veliko investiranje u inovacije i biznis dizajn, kako ste dobijali projekte?
Miša Lukić: Da budem iskren, na početku smo većinu projekata na domaćem tržištu dobili na osnovu ostvarenih prethodnih rezultata i stare slave, ili na, kako ja to volim da kažem, “reputacije iz prošlog života”, a manje na osnovu vere u biznis dizajn kao novu disciplinu, što je sasvim prirodno i očekivano u ovoj fazi razvoja tržišta.
S druge strane, ohrabruje da je svaki naš projekat koji smo uradili do sada, pored sjajnih reakcija klijenata i prvih pozitivnih rezultata, doprineo i popularisanju biznis dizajna kao discipline i Business Sapiens modela kao jedinstvene metodologije koja se nameće kao adekvatan odgovor na mnoga kompleksna pitanja savremenog sveta biznisa.
Na naše veliko zadovoljstvo, sve je više biznis dizajn vernika u Srbiji. Zbog toga se iskreno nadam da će uskoro ova nova disciplina biti prihvaćena kao najadekvatniji način za rešavanje najkompleksnijih biznis problema, ali i najefektniji put da se pronađu nove šanse i prilike koje mogu pokrenuti eksponencijalni rast, bez obzira da li se radi o start-upu, malom i srednjem preduzeću ili velikoj korporaciji.
Media Marketing: Na kojim ste projektima i tržištima radili do sada?
Miša Lukić: Na početku, u takozvanoj Proof of Concept fazi, više smo radili na globalnim start-up idejama i digitalnim aplikacijama, kao što su Ad:vantage, CAELUM, Tech You There…
Ad:vantage je projekat u kome smo radili za Švajcarsku kompaniju BluVela. Radi se o aplikaciji koja koristeći revolucionarni biznis model, po kome se ostvaruje direktna komunikacija i odnos između brendova i potrošača, isključuje medije kao posrednike. Umesto skoro 600 milijardi eura koje se svake godine u svetu koriste da bi brendovi preko tradicionalnih i digitalnih medija preneli poruke potrošačima, Ad:vantage aplikacija nudi da se taj novac, i to u obliku nove kriptovalute, usmeri direktno ka potrošačima. Svaki put kada, kao primalac poruke, odgledate neki brendirani pisani ili video sadržaj, iz kategorije za koju ste lično zainteresovani, dobijate bukvalno novčanu vrednost koja bi inače otišla medijima, a za tu vrednost posle možete direktno preko aplikacije da kupite proizvode po želji.
CAELUM je takođe revolucionarna globalna platforma koja ruši trenutne standarde u avio-transportnoj industriji, stvarajući uz pomoć vrhunskog softvera i block chain tehnologije potpuno novi pomak u putovanjima korisnika biznis klase, a na bazi „private jet“ iskustva.
Tech You There je platforma koja je sa izraelskim partnerima imala za cilj da nas vrhunska tehnologija (tech) i kombinacija četiri do sada nekorišćena softvera integrisano, virtualno povede na sva mesta koja želimo da posetimo, uključujući obilazak muzeja, galerija, sportskih događaja, prirodnih lepota… uz upotrebu VR tehnologije najnovije generacije. Nažalost, ovaj projekat, koji smo pokrenuli pre više od godinu dana, nije ugledao svetlost dana zbog manjka kapaciteta i potrebnih finansijskih sredstava, tako da nas je konkurencija pretekla i sada smo svedoci široke ponude virtuelnih poseta muzeja širom sveta.
U poslednjih devet meseci fokus je bio na Proof of Value, gde smo testirali spremnost tržišta da plati usluge biznis dizajna uprkos tome što do sada ne postoje iskustva u ovoj oblasti i što su budžeti za investicije veoma mali ili uopšte ne postoje.
Do sada smo većinom s klijentima radili na pojedinačnim segmentima biznisa kao što su dizajn inovativne organizacione kulture, brend dizajn, kreiranje novih kanala prihoda, osmišljavanje novih proizvoda, programa lojalnosti, ali smo, na naše veliko zadovoljstvo, sa nekoliko klijenata radili i na sveobuhvatnoj inovativnoj strategiji i postavljanju novih biznis modela.
Klijenti koji su prvi probili led kad je biznis dizajn u pitanju, inače su veoma uspešne kompanije koje to žele da budu i u budućnosti. Koristeći biznis dizajn i inovativnost kao jedan od važnih pokretača tog uspeha, od domaćih kompanija to su: Dijamant, Strauss Coffee, Fashion & Co, Tehnomanija, Mivela, e-Front, Direct Media, Karanović & partners i Cafe & Factory. Na moje veliko zadovoljstvo, sa skoro svim pomenutim klijentima nastavljamo saradnju i svi oni imaju moju ogromnu zahvalnost što su nam dali šansu. Kad je u pitanju njihovo zadovoljstvo, najbolje govore njihove reči koje smo sa velikim ponosom postavili na uvodnoj stranici našeg veb-sajta (www.newstartegy.com).
Media Marketing: Ko su zapravo vaši idealni klijenti kad je riječ o lokalnom i regionalnom tržištu?
Miša Lukić: Naši idealni klijenti su kompanije koje su najmotivisanije da se menjaju i transformišu. To može da znači da se industrije iz kojih dolaze već nalaze pod velikim pritiskom, ali pre svega podrazumeva da su ljudi koji ih vode osvešćeni lideri koji razumeju da je najveći rizik nastaviti da se radi po starom.
Naši idealni klijenti zapravo gledaju na probleme kao na nove prilike odnosno poslovne mogućnosti. To su klijenti koji su spremni da uče i da se razvijaju, ali i klijenti od kojih mi možemo mnogo da naučimo. Klijenti kojima nije neophodan klasičan biznis know-how, već know-wow. Klijenti kojima nisu potrebni konsultanti da im ukažu na stvari iz postojećeg biznisa koje oni već i znaju, nego su im potrebni partneri koji će im dati novu perspektivu i nova kreativna biznis rešenja.
Klijenti koji ne traže finansijske eksperte da im pomognu u rezanju troškova i optimizaciji procesa, već klijenti koji traže partnere koji im mogu pomoći da višestruko povećaju efektivnost i eksponencijalno multiplikuju prihode. Klijenti koji ne traže samo konsultanta koji će im kontinuirano prodavati inovativne ideje, već partnera koji će im pomoći da njihova kompanija može i sama u budućnosti da inovira, što uključuje i podršku u kreiranju inovativne korporativne kulture.
Klijenti koji razumeju da digitalizacija nije isto što i digitalna transformacija i da to što su počeli da ulažu u digitalni marketing i što su uveli, na primer, elektronsku trgovinu, ne znači da su se digitalno transformisali kao kompanija.
Klijenti koji veruju da je bolje ulagati u kreiranje biznisa vrednog komuniciranja nego investirati u komunikaciju biznisa koji nema perspektivu.
Klijenti koji su spremni da investiraju u inovacije, pa makar to usled nedostatka novih sredstava značilo i prebacivanje dela marketing budžeta (storytellinga) na biznis dizajn (storydoing).
Naši idealni klijenti bi trebalo da, zahvaljujući liderima koji ih vode, u sebi već imaju potencijal da postanu istinske Business Sapiens kompanije, a to su kompanije u kojima su i kupci, i zaposleni, i dobavljači, i vlasnici uspešni i zadovoljni.
I poslednje, ali ne i manje bitno, naši idealni klijenti su oni sa kojima možemo uspostaviti dugoročno partnerstvo koje se bazira na zajedničkim uverenjima, stavovima, vrednostima i tržišnom ponašanju.
Media Marketing: Stalno ste širili tim, što znači da se širio i posao. Ko su vam ključni saradnici, odakle dolaze? Ko su partneri sa kojima sarađujete? Ko čini ekosistem koji ste razvili?
Miša Lukić: New Startegy koncept podrazumeva da imamo relativno mali tim vrhunskih biznis dizajnera uz razvijen ekosistem saradnika. Taj ekosistem se sastoji kako od individualnih eksperata tako i od specijalizovanih partnerskih organizacija širom sveta iz raznovrsnih oblasti, a prvenstveno iz oblasti naprednih tehnologija kao što su veštačka inteligencija i robotika, block chain, razvijanje softvera i aplikacija, digitalne komunikacije, finansijski menadžment, industrijski dizajn, arhitektura i prostorno planiranje… Među njima su: Foresight Group Sweden, Microsoft Singapore, Insomnia Hungary, Barrett Value Centre UK, iPEC USA, Samuel Associates Canada, PWC Srbija. U prvoj fazi razvoja kompanije smo više vremena proveli u kreiranju ekosistema nego u zapošljavanju novih ljudi, ali početkom druge faze smo se znatno pojačali i kad je core team u pitanju. Posebno sam srećan što su nam se pridružili vrhunski stratezi i kreativci iz sveta marketinga – Jelena Uzelac Vasić, Đorđe Janković i Tatjana Milnović. Pored njih smo imali sreću da su nam se u ključnom periodu priključili i vrhunski profesionalci kao što je Rade Joksimović, jedan od najperspektivnijih ljudi iz naše start-up zajednice, i Marko Kovačević, jedan od naših najuspešnijih lidera mlađe generacije, koji su, kad nam je bilo najpotrebnije, bili deo core teama, a sada nas, zbog obaveza u svojim kompanijama, podržavaju u okviru partnerskog ekosistema.
Kao prvi čovek New Startegy tima, mogu se pohvaliti da sam do sada doveo u tim sve “zvezde” koje sam i želeo da dovedem. Isto se može reći i za partnerske kompanije koje nas prate u našem poduhvatu. Naravno, kako budemo rasli, tako će se taj tim i ceo ekosistem i nadalje širiti, ali ćemo biti veoma selektivni u njihovom izboru.
Kad je u pitanju core team, tu biramo ljude koji se mogu okarakterisati kao kreativni stratezi ili strateški kreativci. Uz njih su nam veoma interesantni biznis konsultanti kojima je rad u konsalting kompanijama nedovoljno kreativan, ili kreativci koji su veoma tehnološki potkovani, ali imaju i smisao za biznis i koji su to na neki način već i dokazali.
Kad su u pitanju kompanije sa kojima sarađujemo u okviru New Startegy platforme, tu je najvažnije da se radi o proverenim vrhunskim profesionalcima iz oblasti koje su komplementarne sa svim što mi radimo, a koji nam mogu pomoći da za potrebe klijenata uradimo projekte od ideje do finalne realizacije.
Sutra- Miša Lukić (2): Business Sapiens se u praksi pokazao kao superioran biznis model
Članak je prenet sa portala Media Marketing.