Amazonija u požaru: Koliko je situacija loša

23. August 2019.
Hiljade požara bukte širom amazonskih kišnih šuma u Brazilu - što su najintenzivniji požari gotovo u čitavoj deceniji.
108385912_bd3c93a0-8e59-4037-bedb-80ff685d8394-2.jpg
Fotografija sa portala 021
Reuters, Autori: Majk Hils, Lusi Rodžers i Nasos Stejlianu.
Ove godine je detektovano 72.000 požara

Zapadne države Roraima, Akre, Rondonija i Amazonas, kao i Matu Grosu du Sul najviše su pogođene.

Međutim, pokazalo se da su neke fotografije požara – uključujući i neke objavljene pod heštegom #PrayforAmazonas – stare decenijama, a neke čak i nisu iz Brazila.

Šta se stvarno dešava i koliko je situcija loša?

Mnogo je požara u ovom regionu ove godine

Amazonske kišne šume u Brazilu pogađa rekordni broj požara u 2019. godini, pokazuju podaci brazilske svemirske agencije.

Nacionalni institut za svemirska istraživanja saopštio je da satelitski podaci pokazuju porast požara za 85 odsto u odnosu na isti period 2018. godine.

Zvanični podaci pokazuju da je više od 75.000 šumskih požara zabeleženo u Brazilu za prvih osam meseci ove godine – što je najviše od 2013. Tokom 2018. godine bilo je 39.759 požara.

Šumski požari su uobičajeni u Amazoniji tokom sušne sezone, koja traje od jula do oktobra. Mogu ih izazvati prirodne pojave, poput udara groma, ali i farmeri i ljudi koji čiste zemljište za uzgajanje useva ili pašnjake.

Aktivisti navode da antiekološka retorika brazilskog predsednika Žaira Balsonara podstiče krčenje šuma.

Bolsonaro, dugogodišnji skeptik po pitanju klime, u odgovoru optužuje nevladine organizacije da su podmetnule požare kako bi narušile sliku njegove vlade.

Kasnije je izjavio da vladi nedostaju resursi da se bori protiv vatre.

Prema evropskom Kopernikus servisu za monitoring, dim je stigao do obale Atlantika. Čak je i nebo nad Sao Paolom bilo zatamnjeno dimom, a ovaj grad udaljen je više od 3.200 kilometara od mesta gde su požari.


Požari stvaraju velike količine ugljen-dioksida. Prema podacima Kopernikusa, nastalo je 228 megatona tokom ove godine, što je najviše od 2000.

Vatra emituje i ugljen-monoksid – gas koji se oslobađa kada sagoreva drvo.


Basen Amazona – dom za više od tri miliona vrsta biljaka i životinja, kao i za milion starosedelaca – ključni je region za regulaciju globalnog zagrevanja, s obzirom na to da njegove šume apsorbuju milione tona ugljenika svake godine.

Ali kada se drveće poseče ili gori, ugljenik se oslobađa u atmosferu, a sposobnost prašume da apsorbuje emisiju ugljenika se smanjuje.

Članak je prenet sa portala 021.

Članak je prenet sa portala 021.

Click