Četiri godine rada SOS telefona Užice

15. August 2019.
Zenski-centar-5-640x400.jpg
Fotografije preuzete sa portala Infoera

Pre tačno četiri godine, 15. avgusta 2015., pri Ženskom centru Užice je uspostavljen besplatan SOS telefon za žrtve porodičnog i partnerskog nasilja sa brojem 0800 333 445, koji je i dalje jedini SOS telefon na teritoriji Zlatiborskog okruga. Ova usluga obuhvata sledeće aktivnosti: psiho-socijalnu podršku žrtvama porodičnog nasilja putem SOS telefona i individualnih konsultacija, besplatnu pravnu pomoć i podršku žrtvama porodičnog nasilja. U cilju smanjenja predrasuda i prihvaćenih stereotipa o položaju i ulozi žena, kao i zauzimanju stava nulte tolerancije prema nasilju nad ženama, Ženski centar Užice održava edukativne radionice sa učenicima, održava tribine za građane i organizuje okrugle stolove sa predstavnicima institucija iz sistema zaštite od nasilja, medijske nastupe, piše saopštenja i prikuplja relevantne podatke od javnog značaja, distribuira i štampa informativne i edukativne materijale, a od 1998. učestvuje u kampanjama posvećenim borbi protiv nasilja prema ženama.

Od samog početka broj poziva na SOS telefon beleži rast iz meseca u mesec. Od 15. avgusta 2015. do 15. avgusta 2019. primljeno je ukupno 3466 poziva na SOS telefon, pokrenuto je 112 pravnih postupaka u sferi zaštite od nasilja i obavljeno je 351 individualna pravna, psihološka i socijalna konsultacija u trajanju od 529 sati. Ukupno nam se obratilo 469 žena. Najveći procenat žena (57%) ima od 26 do 49 godina starosti. 34% čine žene koje imaju 50 ili više godina. Sve žene koje nam se javljaju trpe psihičko nasilje, 64% žena osim psihičkog trpi i fizičko nasilje, 58% žena trpi i ekonomsko nasilje, a 15% žena su žrtve proganjanja. U 74% slučajeva nasilnici su bivši ili sadašnji partneri, 20% su srodnici po prvoj liniji (sin, ćerka, roditelj), a ostalih 6% su članovi šire porodice.

Ženski centar Užice je 28. 06.2018. godine dobio licencu za pružanje usluge SOS telefona rešenjem Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja – Sektor za brigu o porodici i socijalnu zaštitu, Odeljenje za inspekcijski nadzor. Dobijanjem licence Ženski centar Užice je postao deo sistema socijalne zaštite. S obzirom da uslugu SOS telefona za žrtve porodičnog i partnerskog nasilja koriste osobe sa iskustvom nasilja sa teritorije celog Zlatiborskog okruga, pa i šire, tokom 2016.godine, Ženski centar Užice je započeo sa zagovaranjem regionalizacije usluge, kako bi SOS telefon postao vidljiv i pristupačan građanima i građankama iz celog okruga. Uspostavljanjem ovakvog modela SOS telefona, lokalne samouprave bi ispunile zakonske obaveze prema Zakonu o socijalnoj zaštiti RS, kao i prema Konvenciji Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Učešćem u finansiranju usluge SOS telefona, lokalne samouprave Zlatiborskog okruga bi ispunile obavezu pružanja navedene usluge sa dosta manje novčanih sredstava, nego kada bi uslugu finansirale pojedinačno.

Pored ispunjenja zakonskih obaveza i smanjenja troškova za lokalne budžete, regionalizacijom SOS telefona građani Zlatiborskog okruga bi imali mogućnost bolje zaštite od nasilja. SOS telefon sufinansira Grad Užice i opštine Čajetina i Arilje, a manjim donacijama pomažu i privrednici sa teritorije Užica, kaže se u saopštenju Ženskg centra povodom ćetiri godine uspostavljanja SOS telefona za žene žrtve porodičnog nasilja. 

Članak je prenet sa portala Infoera.

Članak je prenet sa portala Infoera.

Click