Trampov čovek se vraća kući

20. February 2020.
Kao ambasador u Berlinu, Grenel se nije ponašao kao graditelj mostova, već kao udarni ovan svetske sile“, piše nemačka štampa na vest da je Ričard Grenel prekomandovan na funkciju koordinatora tajnih službi.
ricard
Ričard Grenel preuzima važnu funkciju / picture-alliance/dpa/K. Nietfeld

Piše: Nemanja Rujević, Deutsche Welle

„Odlazak udarnog ovna“, tako glasi naslov komentara Redakcijske mreže Nemačke čije sadržaje preuzimaju brojni regionalni listovi. „Udarni ovan“, srednjevekovno oružje za probijanje vrata i zidova – to je ovde nadimak za Ričarda Grenela.

Američki ambasador u Berlinu je naime imenovan za koordinatora američkih službi bezbednosti. Time ga predsednik Donald Tramp postavlja na jednu od najvažnijih funkcija u svojoj administraciji, doduše još uvek bez odobrenja Senata.

Grenel je krajem prošle godine imenovan i za specijalnog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine, i do sada je isposlovao dogovore o obnavljanju direktne avionske veze, železnici i autoputu.

„Čovek koristi svoj nalog na Tviteru kao mitraljez“, piše dalje u komentaru Redakcijske mreže. „Kao ambasador u Berlinu se Grenel nije ponašao kao graditelj mostova, već kao udarni ovan svetske sile.“

Grenel važi kao ekstremno odan Trampu, piše nemačka agencija dpa, i uvek se hvalio dobrim vezama sa Belom kućom.

U Nemačkoj se Grenel isticao oštrim kritikama na račun Berlina: jer premalo izdvaja za NATO, jer gradi zajednički gasovod sa Rusima ili planira da dopusti Huaveju da učestvuje u izgradnji 5G mreže u Nemačkoj. Ove sedmice je na Tviteru napisao:

„Donald Tramp me je upravo pozvao iz (predsedničkog aviona, prim. DW) AF1 i naložio mi da stavim do znanja da će svaka nacija koja odabere nepouzdanog operatera 5G mreže podriti našu mogućnost da sa (tom zemljom, prim. DW) podelimo obaveštajne informacije najvišeg nivoa.“

Sada je Grenel postao upravo koordinator moćnih obaveštajnih službi.

„Unapređenje Grenela, što dalje od Nemačke, moglo bi da izazove kolektivni uzdah olakšanja. Za to je mnogo razloga: Grenel se rogušio, pretio i vilenio kad god mu se to prohtelo“, piše komentator dnevnika Tagesšpigel. „Diplomatija nikada nije bila fazon najvišeg američkog diplomate u Berlinu.“

List podseća da mu neki nemački političari nisu ostali dužni, nazivajući ga „kolonijalnim namesnikom“, „malim Trampom“ ili govoreći da je „persona non grata“.

„Ali posle spontane radosti nemačkih političara zbog Grenelove selidbe ubrzo će uslediti otrežnjenje. Nemački političari će morati da ublaže ton. Kao vršilac dužnosti koordinatora tajnih službi, Grenel sada sedi na ključnoj funkciji“, piše Tagesšpigel.

Dodaje se da je Nemačka u velikoj meri, posebno kod borbe protiv terorizma, upućena na informacije koje dobija od Amerikanac. Dobar odnos prema Grenelu je neophodan, dodaje Tagesšpigel i zaključuje:

„Doduše sada Grenel seda u katapult. Na funkciji nasleđuje Džozefa Megvajer koji je pre samo pola godine nasledio Dena Koutsa. Megvajer nije potvrđen od strane američkog Senata. Ta sudbina bi mogla da sačeka i Grenela.“

Tekst je prenet sa portala Deutsche Welle.

Click