Na mom radaru – Biljana Mickov

3. August 2020.
Biljana Mickov je kulturološkinja i urednica. Diplomirala je na Univerzitetu u Novom Sadu, takođe ima Evropsku diplomu iz menadžmenta u kulturi, Brisel (podržava UNESCO i Evropska komisija). Priredila je nekoliko značajnih knjiga o razvoju kulture za Routledge publishing iz Londona i izdavačku kuću L’ Haramttan iz Pariza; zatim knjigu za univerzitet Renmin iz Pekinga.
radar Biljana Mickov
Foto: Novi magazin

Sarađuje s mrežom gradova Agenda21 za kulturu iz Barcelone koja se bavi razvojem kulturnih politika na nivou grada, kao i sa istraživačkim centrima u Evropi. Predaje na KEDGE bussnies school u Parizu. Doktorant je na Univerzitetu Rems – Sorbona, Francuska.

Knjiga o inovacijama u kulturi

Ponosna sam na knjigu koja izlazi u Pekingu krajem avgusta za kineski univerzitet Renmin pod nazivom Kultura, inovacije i ekonomija, sa jedinstvenim pogledom i kineskih eksperata iz društvenih nauka. Potpisujem se kao glavni urednik, a posebno je značajno to što je knjiga proizvod partnerske saradnje između Kine i Srbije, tačnije, između profesionalca koji se bave sektorom kulture u obe države. Kroz koncept knjige pokušala sam da definišem pojam inovacija, šta one podrazumevaju, bavili smo se art biznisom, preduzetnicima u kulturi, s posebnim osvrtom na društvene vrednosti, ali smo definisali potencijal umetnosti i kulture u kontekstu razvoja gradova, ekosistema kulture u sredinama koje stavljaju humani aspekt kao primaran.

Demokratija i kultura ponašanja u javnoj sferi

Promene su konstantne u ovom sada već ubrzanom svetu, koji je sve više digitalizovan, sfere političke borbe vode se na nekim drugim nivoima, to je prva misao koja me savlada kada vidim našu nestabilnu situaciju. Građani jedino imaju legitimitet da menjaju vlast, znači da izbori moraju biti demokratski i moramo da naučimo da je pre svega kulturno predati vlast nekom drugom. Jake institucije i međusobno poštovanje koje je zasnovano na demokratskim principima obezbeđuju jedno humano društvo. Poštovanje jednih prema drugima!

Predavanja i putovanja

Predavanja na stranim Univerzitetima u ovoj situaciji mi mnogo nedostaju. Često sam bila na putu, radila u drugim gradovima: London, Rems, Pariz, Barselona… Situacija s pandemijom čini da moramo drugačije da organizujemo svoj način rada, da budemo mnogo kreativniji i inovativniji, tera nas na razmišljanje i o tome da ništa nije ustaljeno i da je život sklon promenama na koje moramo da imamo adekvatan odgovor. Sa druge strane, ljudska priroda je takva da se teško navikava na nove situacije. Neprestana borba, to je savremeni svet danas!

Tekst je prenet sa portala Novi magazin.

Click